Przejdź do treści
14:53 Media: Hamas stracił kontrolę nad 80 proc. Strefy Gazy, a 95 proc. jego dowódców zostało zabitych
14:30 PILNE: Marszałek Sejmu Szymon Holownia podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta RP. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia br. o godz. 10.00
14:18 Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów
W Republice Gościem programu „Ewa Bugała Wszystko Jasne” będzie dziś Paweł Kukiz z Republikanów. Początek o godz. 17:30
11:00 UWAGA: Po zderzeniu pięciu pojazdów na trasie S7 w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie), zablokowana została jezdnia w kierunku Warszawy
10:47 IMGW: Niż genueński, który dotarł nad Polskę przyniesie intensywne i długotrwałe opady deszczu. Nadchodzące dni mogą przynieść nawet 100-200 mm deszczu. Narażone na nawałnice są województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie oraz części Mazowsza
Radio Republika Europoseł Maciej Wąsik (PiS) będzie w poniedziałek gościem "Poranka w Radiu Republika". Początek o godz. 7:08
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komisja Europejska jawnie wspiera Gazprom?

Źródło: Telewizja Republika

– Jak poinformował brytyjski dziennik Financial Times, Komisja Europejska chce już w najbliższą środę przyjąć dokument, który będzie odpowiedzią na dodatkowe amerykańskie sankcje wobec Rosji, które mają w najbliższym czasie przyjąć obie izby amerykańskiego Kongresu (w tych dniach Republikanie i Demokracji uzgodnili tekst projektu ustawy wprowadzającej sankcje wobec Rosji i Iranu) – pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Komisja ma zażądać od USA oświadczenia, że nowe sankcje wobec Rosji nie dotkną europejskich interesów, albo też nie będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej, a jeżeli Stany Zjednoczone się na to nie zdecydują, chce ona wprowadzić odpowiednie kontr posunięcia.

KE nazywa projekt amerykańskich sankcji wobec Rosji „jednostronnymi działaniami Waszyngtonu, ostrzega przed ich negatywnymi skutkami, stwierdzając jednocześnie, że pozwolą one USA na wywieranie bezpośredniego wpływu na sektor energetyczny w Europie i uderzy w europejskie koncerny energetyczne”.

Przypomnijmy tylko, że na podstawie tej ustawy „USA mają przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

"Niemcy i Rosja forsują budowę Nord Stream 2"

Ponadto według tej ustawy USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Poprawka ta uderza w 5 koncernów energetycznych z Europy Zachodniej (ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper, Wintershall), które zgodnie ze swoimi zapowiedziami chcą sfinansować połowę kosztów budowy Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że właśnie te koncerny postanowiły do końca 2020 roku pożyczyć Gazpromowi po 950 mln USD na budowę Nord Stream 2, a ostatnio zdecydowały się przedłużyć okres spłaty tych pożyczek do roku 2035.

Przypomnijmy także, że Niemcy i Rosja forsują budowę Nord Stream 2, gdy już istniejąca infrastruktura gazowa umożliwia przesyłanie z Rosji do Europy blisko 250 mld m3 gazu, podczas gdy import gazu przez UE z Rosji w 2014 roku wyniósł ok. 120 mld m3, czyli wykorzystane jest niecałe 50% tych możliwości.

"Dobrze się stało, że USA poszerza dotychczasowe sankcje na Rosję"

Po oddaniu do użytku dwóch pierwszych nitek Nord Stream, wykorzystanie przepustowości gazociągów przebiegających przez terytorium Ukrainy w 2014 roku gwałtownie spadło z 58% do 28%, podczas gdy wykorzystanie dwóch pierwszych nitek NS wzrosło z, 36 do 60%, co oznacza, że głównym celem Nord Stream 2 będzie zwiększenie rosyjskich mocy przesyłowych.

W ten sposób dojdzie do całkowitej eliminacji przesyłu gazu przez Ukrainę i w konsekwencji odcięcie od rosyjskiego gazu Słowacji w 100% uzależnionej od tych dostaw, a w przyszłości także być może Polski poprzez ograniczenie dostaw gazociągiem Jamalskim.

Co więcej wykorzystanie obecne istniejącej infrastruktury LNG (gazu skroplonego) w UE wynosi zaledwie 25%, co oznacza, że aż 75% nie jest zagospodarowane a to w liczbach bezwzględnych to około 150 mld m3 gazu, a więc wyraźnie więcej niż import gazu z Rosji w 2014 roku (ok.120 mld m3).

W tej sytuacji rozbudowa infrastruktury przesyłowej z Rosji z punktu widzenia interesów UE jest zupełnie pozbawiona ekonomicznego sensu.

Nord Stream 2 jest, więc przede wszystkim przedsięwzięciem politycznym rozsadzającym europejską politykę energetyczną, a nie jak twierdzą Rosja i Niemcy ekonomicznym, co potwierdza także porównanie kosztów jego realizacji wynoszących ok. 10 mld euro z kosztami modernizacji ukraińskiej sieci przesyłowej szacowanymi na 5 mld euro.

Dobrze, więc się stało, że USA poszerzając dotychczasowe sankcje na Rosję chcą objąć nimi także firmy zagraniczne, które uczestniczą w rozbudowie rosyjskiej infrastruktury gazowej, być może będzie to wystarczające ostrzeżenie, aby w tym politycznym przedsięwzięciu nie uczestniczyły.

Przygotowana przez KE kontrakcja w sprawie dodatkowych amerykańskich wobec Rosji sankcji już jawnie pokazuje, że Juncker i jego koledzy pilnują w sprawach energetycznych interesów Gazpromu i konsekwencji Rosji.

 

kuzmiuk.blog.onet.pl/

Wiadomości

Paweł Kukiz dziś w Republice. O 17.30 w programie Ewy Bugały

Las, który uczy i inspiruje – opowieść o pasji Łukasza Matrasa

Marszałek zdecydował: Zgromadzenie Narodowe 6 sierpnia o godz. 10.00

Szczęsny blisko nowego kontraktu z Barceloną. Padła konkretna data

Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

"Taniec z Gwiazdami" wraca! Karolak oficjalnie w programie, a w kuluarach mówi się o wielkim debiucie gwiazdy „Klanu”!

Akcja Demokracja znowu w akcji. O obrońcach granic: "rasistowskie bojówki"

Chińskie bibeloty zamiast biało-czerwonej. Orlen usuwa polskie flagi ze stacji?

Hołownia: Zwołam Zgromadzenie Narodowe. Jestem człowiekiem pokoju

Ziobro: interes Niemiec stał na przeszkodzie przesłuchania właścicielki Axel Springera

NASZ NEWS: Wyniki referendum 2023 zniknęły z sieci! PKW chowa karty?

Wimbledon: Świątek zagra o ćwierćfinał, Zieliński i Hsieh o półfinał miksta

Marciniak sędzią hitu PSG – Real! FIFA znów stawia na Polaka

Kolejny pożar. Tym razem w zakładzie produkującym biomasę pod Kaliszem

Najnowsze

Paweł Kukiz dziś w Republice. O 17.30 w programie Ewy Bugały

Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

"Taniec z Gwiazdami" wraca! Karolak oficjalnie w programie, a w kuluarach mówi się o wielkim debiucie gwiazdy „Klanu”!

Akcja Demokracja znowu w akcji. O obrońcach granic: "rasistowskie bojówki"

Las, który uczy i inspiruje – opowieść o pasji Łukasza Matrasa

Marszałek zdecydował: Zgromadzenie Narodowe 6 sierpnia o godz. 10.00

Szczęsny blisko nowego kontraktu z Barceloną. Padła konkretna data