Parlament na Malcie niemal jednogłośnie przyjął ustawę o legalizacji małżeństw homoseksualnych. Przeciwko był tylko jeden poseł z Partii Narodowej. To już 15. kraj w Europie, który zalegalizował jednopłciowe związki.
Premier Malty, Joseph Muscat, poinformował, że przyjęcie ustawy o legalizacji małżeństw homoseksualnych jest realizacją jego wyborczej obietnicy. Muscat uznał decyzję za „historyczną” i przedstawiającą „bezprecedensowy poziom dojrzałości społeczeństwa maltańskiego”. „Żyjemy w społeczeństwie, gdzie wszyscy możemy powiedzieć, że jesteśmy równi” - twierdził premier Malty.
Proud #Malta pic.twitter.com/9VB1PIEkUG
— Joseph Muscat (@JosephMuscat_JM) 12 lipca 2017
Podczas głosowania nad ustawą, tylko jeden poseł w 67-osobowym maltańskim parlamencie sprzeciwił się legalizacji jednopłciowych małżeństw – Edwin Vassallo z Partii Narodowej. „Jako polityk chrześcijański nie mogę pozostawić swojej sumienia przed drzwiami” - powiedział Vassallo.
Legalizacji homoseksualnych małżeństw sprzeciwiał się mocno maltański Kościół. „Mogę zdecydować, że chleb świętojański i pomarańcza nie będą dłużej nazywać się tak, jak się nazywają. Jednak chleb świętojański pozostanie chlebem świętojańskim, a pomarańcza – pomarańczą. Małżeństwo zaś, niezależnie od tego, co mówi prawo, pozostaje na zawsze związkiem wyłącznie kobiety i mężczyzny” - powiedział w niedawnej homilii arcybiskup archidiecezji maltańskiej, Charles Scicluna.
Malta jest 15. krajem w Europie, w którym zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Malta przez długi czas reprezentowała dość zdecydowanie wartości katolickie, czego dowodem może być fakt, że jeszcze do 2011 r. nielegalne były rozwody.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie