Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca od lat śledztwo paliwowe, skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, oskarżonym o wprowadzenie do obrotu 13 mln litrów komponentów paliwowych jako olej napędowy o wartości ponad 35 mln zł.
– Oskarżeni odpowiedzą także za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, część z nich oskarżono też o pranie brudnych pieniędzy – powiedział rzecznik PA prok. Piotr Kosmaty.
Według ustaleń prokuratury mechanizm przestępstwa polegał na tym, że firmy oskarżonych, kontrolowane przez grupę przestępczą, nabywały w Rafinerii Trzebinia niepełnowartościowe produkty ropopochodne o składzie zbliżonym do oleju napędowego. Za nieprawidłowości w sprzedaży takich komponentów odpowiadają już przed krakowskim sądem członkowie rafinerii. Produkty te to m.in. flonaft, olej do wyrobów ceramicznych, olej opałowy lekki i olej technologiczny.
Sprzedawano je później do kolejnych podmiotów, kontrolowanych przez grupę. W wyniku fikcyjnego obrotu fałszywymi fakturami komponenty - już jako olej napędowy - trafiały do stacji paliw lub hurtowni paliwa.
W ten sposób na rynek trafiło blisko 13 mln litrów niepełnowartościowego paliwa, powodującego uszkodzenia silników.
Czterech oskarżonych zadeklarowało chęć dobrowolnego poddania się karze i złożyło wnioski o wymierzenie im kary bez przeprowadzania procesu. Proponowane kary wynoszą od 2 do 4 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem od 5 do 7 lat i wysokie grzywny. Kara miałaby także obejmować przepadek prawie 200 tys. zł korzyści, jaką osiągnęli z przestępstwa. Wnioski w tej sprawie skierowano z aktem oskarżenia do sądu.
Jest to kolejny akt oskarżenia w prowadzonym przez krakowską prokuraturę apelacyjną śledztwie dotyczącym działalności w latach 2002-2005 zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom, związanych z wprowadzaniem do obrotu jako paliw płynnych niepełnowartościowych komponentów ropopochodnych.
W toku tego śledztwa skierowano do sądu w latach 2009-2012 sześć aktów oskarżenia przeciwko łącznie ponad 60 osobom, z których prawie 50 zostało już prawomocnie skazanych, m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa związane z wprowadzaniem do obrotu jako paliw płynnych niepełnowartościowych komponentów ropopochodnych.