W listopadzie 2024 roku władze Iranu wprowadziły kontrowersyjny program skierowany do kobiet, które odmawiają przestrzegania obowiązujących w kraju przepisów dotyczących noszenia hidżabu.
Mehri Darestani, szefowa Wydziału ds. Kobiet i Rodziny policji moralnej w Teheranie, ogłosiła powstanie klinik zdrowia psychicznego, mających zapewnić „naukowe i psychologiczne leczenie” kobietom, które nie zakrywają włosów w miejscach publicznych.
Ten program spotkał się z szeroką krytyką, ponieważ przeciwnicy uważają, że patologizuje on prawo jednostek do wyboru oraz narusza prawa kobiet. Realizacja tego planu obejmuje tworzenie specjalnych klinik, gdzie kobiety będą poddawane ocenom psychologicznym i leczeniu mającemu na celu nakłonienie ich do przestrzegania przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Darestani podkreśliła, że środki te są częścią szerszej strategii promowania wartości islamskich poprzez edukację i interwencje psychologiczne.
Organizacje praw człowieka i specjaliści ds. zdrowia psychicznego potępili takie podejście. Towarzystwo Psychologów Iranu wydało oświadczenie, w którym potępiło wykorzystywanie praktyk psychologicznych do egzekwowania przepisów dotyczących ubioru, twierdząc, że takie działania naruszają standardy etyczne i podważają integralność zawodu. Organizacje międzynarodowe również wyraziły swoje zaniepokojenie, zwracając uwagę na możliwość nadużyć oraz tłumienia wolności jednostek pod pretekstem leczenia zdrowia psychicznego.
Te wydarzenia mają miejsce w kontekście trwających napięć w Iranie dotyczących praw kobiet i swobód osobistych. Śmierć Mahsy Amini w 2022 roku, po jej aresztowaniu przez policję moralną za rzekome naruszenie przepisów dotyczących hidżabu, wywołała szerokie protesty i zwiększyła uwagę międzynarodową wobec sposobu egzekwowania tych przepisów w Iranie. Mimo tych protestów rząd nadal wprowadza surowe środki mające na celu wymuszanie przestrzegania przepisów o noszeniu hidżabu, w tym niedawne utworzenie wspomnianych klinik zdrowia psychicznego.
Źródło: Republika