Przejdź do treści

Kluczowe znaczenie wojny na Ukrainie. Wiceszef MON komentuje

Źródło: Fot. PAP/Szymon Łabiński

Wojna na Ukrainie pokazała, że postawy proobronne w społeczeństwie mają kluczowe znaczenie; tylko taka ojczyzna ma przyszłość, której elita definiowana jest gotowością do służby drugiemu człowiekowi - mówił w poniedziałek w Płocku (Mazowieckie) wiceszef MON Marcin Ociepa.

Na terenie płockiego I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy wiceminister obrony narodowej spotkał się z kadetami. Z okazji 81. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski odbyła się tam uroczystość „Wywalcz wolność lub zgiń”. Była ona połączona z praktyczną prezentację nauki w klasach wojskowych.

„Wojna na Ukrainie pokazała, że kluczowe znaczenie mają postawy proobronne w społeczeństwie” - powiedział dziennikarzom Ociepa. Zwrócił uwagę, że takie szkoły, jak ta w Płocku, przygotowują młodych ludzi do służby wojskowej i jednocześnie uczą odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, za społeczność lokalną, uwrażliwiając zarazem na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. „Ludzie, którzy z takiej szkoły trafiają do wojska stanowią jego elitę” - ocenił wiceszef MON.

Przypomniał, iż niedawno Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. „Zakładamy zwiększenie liczby żołnierzy ze 140 tys. do 300 tys., a więc de facto podwajamy armię. I będziemy na pewno inwestować w postawy proobronne, w szkoły, we wszelkie inicjatywy, które sprawią, że będzie więcej chętnych do wojska bez uszczerbku dla ich jakości, a takie szkoły gwarantują bardzo wysoką jakość” - oświadczył Ociepa.

Jak przyznał, trwają już rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na temat specjalnych programów kształcenia. „Chcielibyśmy, żeby wiedza o obronności, wiedza o Wojsku Polskim i o rekrutacji była częścią nauczania, dlatego, że przy tak ambitnym celu, jakim jest 300 tys. armia, potrzebna jest kształtowanie postaw w społeczeństwie” - mówił.

Zwracając się do kadetów I LO Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku Ociepa podkreślił, iż trudno nie nawiązać do wojny na Ukrainie i „do heroicznej walki”, którą Ukraińcy toczą z najeźdźcą.

„Dziś już wiemy, że to nie jest żaden blitzkrieg rosyjski, że tam trwa obrona zarówno regularnych sił zbrojnych Ukrainy, jak i zwykłych obywateli, którzy mają poczucie obowiązku wobec własnej ziemi, wobec własnych sąsiadów, współobywateli” - powiedział podczas uroczystego apelu wiceszef MON. Jak dodał, postawa obywateli Ukrainy uczy, iż warto być dobrze wyszkolonym i być odpowiedzialnym.

„Tylko taka ojczyzna ma przyszłość, której elita jest definiowana nie stanem konta, nie majętnością, nie nawet wykształceniem, tytułami profesorskimi, ale gotowością do służby drugiemu człowiekowi” - zauważył. „Gdyby streścić w jednym słowie, czego się tutaj uczycie i czego my wymagamy od żołnierzy Wojska Polskiego, to tym słowem byłaby odpowiedzialność” - wskazał wiceszef MON.

Jak dodał, słowo odpowiedzialność „jest ściśle związane z mundurem”. „Mundur żołnierza, strażaka, policjanta jest symbolem tego, że można na tego człowieka liczyć, że nie oglądając się na własne dobro, własną wygodę, pospieszy on drugiemu z pomocą. To znaczy mundur” - powiedział wiceminister. Według niego, to, że na tym etapie swojego życia i edukacji kadeci zakładają mundur, ze świadomością czemu ma to służyć, bardzo dobrze o nich świadczy.

Ociepa zaapelował do uczniów klas mundurowych, aby dawali przykład i inspirowali swych rówieśników tak, żeby takich ludzi jak oni było jak najwięcej. „Jestem tutaj, jesteśmy tutaj, bo są też wasi wychowawcy, żeby powiedzieć, że bardzo w was wierzymy, że jesteście fundamentem, na którym chcemy budować siłę i pomyślność naszej ojczyzny. Nie zawiedźcie nas” - podkreślił wiceszef MON.

Po apelu odbyła się defilada, a następnie prezentacja praktycznego szkolenia w klasach wojskowych. Zajęcia te, oprócz wiceministra Ociepy, obserwowali m.in. dyrektor Biura Do Spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej gen. bryg. Artur Dębczak oraz prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy gen. dyw. w st. spocz. Jan Kempara.

I Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku należy do sieci szkół Centrum Naukowo-Biznesowe „Feniks”. Placówki te działają także w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu, a od września 2021 r. także w Iławie i Wyszkowie. We wszystkich uczy się ponad 1200 kadetów. Szkolenia specjalistyczne prowadzą tam wykwalifikowani instruktorzy, byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. 

PAP

Wiadomości

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Fogiel: Tusk okazał się być żenująco słabym graczem!

Najnowsze

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach