Przejdź do treści
22:20 Warszawa: w wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - reżyser, jeden z najbardziej oryginalnych twórców widowisk plastycznych w Polsce, w latach 2003-2011 dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu
22:04 Warszawa: sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Wisłostradzie
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kluczowe znaczenie wojny na Ukrainie. Wiceszef MON komentuje

Źródło: Fot. PAP/Szymon Łabiński

Wojna na Ukrainie pokazała, że postawy proobronne w społeczeństwie mają kluczowe znaczenie; tylko taka ojczyzna ma przyszłość, której elita definiowana jest gotowością do służby drugiemu człowiekowi - mówił w poniedziałek w Płocku (Mazowieckie) wiceszef MON Marcin Ociepa.

Na terenie płockiego I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy wiceminister obrony narodowej spotkał się z kadetami. Z okazji 81. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski odbyła się tam uroczystość „Wywalcz wolność lub zgiń”. Była ona połączona z praktyczną prezentację nauki w klasach wojskowych.

„Wojna na Ukrainie pokazała, że kluczowe znaczenie mają postawy proobronne w społeczeństwie” - powiedział dziennikarzom Ociepa. Zwrócił uwagę, że takie szkoły, jak ta w Płocku, przygotowują młodych ludzi do służby wojskowej i jednocześnie uczą odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, za społeczność lokalną, uwrażliwiając zarazem na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. „Ludzie, którzy z takiej szkoły trafiają do wojska stanowią jego elitę” - ocenił wiceszef MON.

Przypomniał, iż niedawno Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. „Zakładamy zwiększenie liczby żołnierzy ze 140 tys. do 300 tys., a więc de facto podwajamy armię. I będziemy na pewno inwestować w postawy proobronne, w szkoły, we wszelkie inicjatywy, które sprawią, że będzie więcej chętnych do wojska bez uszczerbku dla ich jakości, a takie szkoły gwarantują bardzo wysoką jakość” - oświadczył Ociepa.

Jak przyznał, trwają już rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na temat specjalnych programów kształcenia. „Chcielibyśmy, żeby wiedza o obronności, wiedza o Wojsku Polskim i o rekrutacji była częścią nauczania, dlatego, że przy tak ambitnym celu, jakim jest 300 tys. armia, potrzebna jest kształtowanie postaw w społeczeństwie” - mówił.

Zwracając się do kadetów I LO Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku Ociepa podkreślił, iż trudno nie nawiązać do wojny na Ukrainie i „do heroicznej walki”, którą Ukraińcy toczą z najeźdźcą.

„Dziś już wiemy, że to nie jest żaden blitzkrieg rosyjski, że tam trwa obrona zarówno regularnych sił zbrojnych Ukrainy, jak i zwykłych obywateli, którzy mają poczucie obowiązku wobec własnej ziemi, wobec własnych sąsiadów, współobywateli” - powiedział podczas uroczystego apelu wiceszef MON. Jak dodał, postawa obywateli Ukrainy uczy, iż warto być dobrze wyszkolonym i być odpowiedzialnym.

„Tylko taka ojczyzna ma przyszłość, której elita jest definiowana nie stanem konta, nie majętnością, nie nawet wykształceniem, tytułami profesorskimi, ale gotowością do służby drugiemu człowiekowi” - zauważył. „Gdyby streścić w jednym słowie, czego się tutaj uczycie i czego my wymagamy od żołnierzy Wojska Polskiego, to tym słowem byłaby odpowiedzialność” - wskazał wiceszef MON.

Jak dodał, słowo odpowiedzialność „jest ściśle związane z mundurem”. „Mundur żołnierza, strażaka, policjanta jest symbolem tego, że można na tego człowieka liczyć, że nie oglądając się na własne dobro, własną wygodę, pospieszy on drugiemu z pomocą. To znaczy mundur” - powiedział wiceminister. Według niego, to, że na tym etapie swojego życia i edukacji kadeci zakładają mundur, ze świadomością czemu ma to służyć, bardzo dobrze o nich świadczy.

Ociepa zaapelował do uczniów klas mundurowych, aby dawali przykład i inspirowali swych rówieśników tak, żeby takich ludzi jak oni było jak najwięcej. „Jestem tutaj, jesteśmy tutaj, bo są też wasi wychowawcy, żeby powiedzieć, że bardzo w was wierzymy, że jesteście fundamentem, na którym chcemy budować siłę i pomyślność naszej ojczyzny. Nie zawiedźcie nas” - podkreślił wiceszef MON.

Po apelu odbyła się defilada, a następnie prezentacja praktycznego szkolenia w klasach wojskowych. Zajęcia te, oprócz wiceministra Ociepy, obserwowali m.in. dyrektor Biura Do Spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej gen. bryg. Artur Dębczak oraz prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy gen. dyw. w st. spocz. Jan Kempara.

I Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku należy do sieci szkół Centrum Naukowo-Biznesowe „Feniks”. Placówki te działają także w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu, a od września 2021 r. także w Iławie i Wyszkowie. We wszystkich uczy się ponad 1200 kadetów. Szkolenia specjalistyczne prowadzą tam wykwalifikowani instruktorzy, byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. 

PAP

Wiadomości

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po zwycięstwie: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

Najnowsze

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło