Przejdź do treści
22:20 Warszawa: w wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - reżyser, jeden z najbardziej oryginalnych twórców widowisk plastycznych w Polsce, w latach 2003-2011 dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu
22:04 Warszawa: sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Wisłostradzie
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kloeckner szefową Bundestagu. AfD rośnie mimo oporu establishmentu

Źródło: pexels

Nowy niemiecki parlament rozpoczął urzędowanie – z przewodniczącą z CDU i... wielką konsternacją elit, które nie potrafią pogodzić się z wysokim poparciem dla Alternatywy dla Niemiec (AfD). Społeczne niezadowolenie z polityki migracyjnej i oderwania klasy rządzącej od realiów życia obywateli znalazło swój wyraz przy urnach. Teraz establishment próbuje zamieść ten sygnał pod dywan.

Kloeckner na czele, Scholz w odwrocie

Niemiecki Bundestag XXI kadencji rozpoczął oficjalnie pracę. Podczas inauguracyjnego posiedzenia, zgodnie z przewidywaniami, na przewodniczącą izby wybrano Julię Kloeckner z CDU. Jej kandydaturę poparło 382 spośród 622 obecnych deputowanych.

– To nie zaszczyt, lecz zobowiązanie 

– stwierdziła Kloeckner, odbierając gratulacje. 

Obiecała bezstronność, spokój i determinację. Jednocześnie wezwała posłów do "obrony demokracji przed tymi, którzy chcą nią wstrząsnąć – niezależnie od kierunku, z którego nadchodzi zagrożenie".

Choć nie padły konkretne nazwiska, wszyscy komentatorzy odczytali te słowa jako aluzję pod adresem Alternatywy dla Niemiec (AfD), która – ku zgrozie niemieckiego establishmentu – stała się drugą siłą w parlamencie i cieszy się sympatią społeczeństwa.

AfD rośnie w siłę. Elity nie mogą tego przełknąć

Dla wielu Niemców AfD stała się realnym głosem sprzeciwu wobec wieloletnich błędów polityki migracyjnej, braku kontroli granic, rosnących kosztów życia i alienacji rządzących elit.

To właśnie ta partia jako jedyna odważyła się głośno nazwać rzeczy po imieniu. To ona jako pierwsza zapytała: "Ile jeszcze chaosu migracyjnego ma znieść społeczeństwo? Ile jeszcze pieniędzy ma popłynąć na integrację, która się nie wydarza?".

Nic dziwnego, że próba symbolicznego docenienia AfD podczas otwarcia posiedzenia Bundestagu – poprzez wskazanie najstarszego posła, Alexandra Gaulanda, na honorowego przewodniczącego – została natychmiast storpedowana przez pozostałe partie.

– To była typowa reakcja elit: jeśli AfD ma zająć miejsce przy stole, stół trzeba szybko zwinąć 

– skomentował jeden z obserwatorów politycznych.

Zieloni nazwali wniosek „próbą wywołania chaosu”. Ale chaos, jakiego się obawiają, to po prostu demokracja w działaniu – demokracja, w której obywatele wybierają inaczej, niż chcieliby tego „nadzorcy porządku”.

Kloeckner – konserwatystka z Instagramu

Nowa przewodnicząca Bundestagu, Julia Kloeckner, znana jest ze swoich konserwatywnych poglądów i barwnej kariery. Pochodząca z Nadrenii-Palatynatu 52-letnia polityk była Niemiecką Królową Wina, przez lata przewodniczyła CDU w swoim landzie i kierowała federalnym resortem rolnictwa w rządzie Angeli Merkel.

To właśnie ona, w styczniu 2025 roku, na Instagramie zaapelowała w duchu antydemokratycznym, licząc na zmanipulowanie społeczeństwa.

 - Nie musisz głosować na AfD, aby uzyskać to, czego chcesz. Jest demokratyczna alternatywa: CDU 

- bredziła wtedy.

Ten wpis miał być próbą ratowania odpływającego elektoratu, ale wywołał raczej uśmiech politowania niż entuzjazm. W oczach wyborców słowa o „demokratycznej alternatywie” brzmiały jak ironia – szczególnie w świetle faktu, że każda próba uczestnictwa AfD w debacie publicznej kończy się próbą jej wykluczenia.

Nowy parlament, stare mechanizmy

Podczas gdy Julia Kloeckner deklarowała gotowość do obrony demokracji, niemieckie elity po cichu robiły wszystko, by ograniczyć wpływ tych, którzy dziś reprezentują głos milionów obywateli. AfD – mimo że zdobyła silny mandat społeczny – nadal traktowana jest jak intruz.

Wniosek o honorowe przewodnictwo dla posła Gaulanda? Odrzucony. Obecność partii w komisjach? Minimalizowana. Polityczny przekaz? „Jesteśmy otwarci, ale nie na was”.

Tymczasem ulica mówi jasno: dość polityki zamykania oczu, dość fałszywego konsensusu, dość mówienia ludziom, że ich głos się nie liczy. Dlatego właśnie AfD rośnie. Bo ktoś wreszcie mówi ich językiem.

Rząd w zawieszeniu

Po ukonstytuowaniu się Bundestagu dotychczasowy gabinet Olafa Scholza przechodzi w tryb pełnienia obowiązków. Prezydent Frank-Walter Steinmeier wręczył ministrom akty odwołania i jednocześnie poprosił kanclerza o dalsze sprawowanie funkcji do czasu powołania nowego rządu.

Ale i tu trwa gra o czas – bo nowy układ sił, choć już oficjalny, wciąż nie znajduje przełożenia na stabilne rządy.

Źródło: DW.de

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Rzeka porwała ludzi. Powódź po burzy w Hiszpanii

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po zwycięstwie: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Najnowsze

Rzeka porwała ludzi. Powódź po burzy w Hiszpanii

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Anisimova: w finale skończyła mi się benzyna

AKTUALIZACJA

Zwycięstwo Polek na pożegnanie z ME! Brawo!!!

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami