Kijów. Polska i Litwa pomogą odbudować kulturę i media na Ukrainie
Utworzenie wspólnej grupy roboczej ds. przywrócenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, wsparcie finansowe dla nadawców z tego kraju i dostarczenie sprzętu telewizyjnego i radiowego – to główne tematy poruszane na spotkaniu ministrów kultury Polski, Litwy i Ukrainy, które odbyło się w stolicy tego kraju.
Ministrowie rozmawiali też o realizacji projektów kulturalnych wspierających uchodźców, inicjatywach współpracy kulturalnej między artystami i ludźmi kultury, dostarczaniu oraz książek.Pojawił się także temat nałożenia sankcji na osoby fizyczne i prawne wspierające rosyjską agresję militarną na Ukrainę oraz szerzące dezinformacje o wojnie na Ukrainie.
– Dziś Ukraina jest polem konfrontacji nie tylko militarnej, ale także konfrontacji w obszarze wartości. Tylko dzięki konsolidacji naszych wysiłków i wsparcia naszych partnerów będziemy w stanie przeciwstawić się agresorowi na wszystkich frontach – powiedział Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.
Polski wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę na wszystkich frontach, także w dziedzinie kultury.
– Jesteśmy dzisiaj w Kijowie, aby zademonstrować nasze pełne wsparcie dla Ukrainy, aby pokazać, że dla nas „solidarność” to nie jest puste słowo – powiedział wicepremier. – My, Polacy, Litwini, Ukraińcy, narody serca Europy, doskonale znamy z naszej trudnej, także wspólnej, historii modus operandi Federacji Rosyjskiej, spadkobierczyni Związku Sowieckiego i carskiej Rosji. To doświadczenie sprawia, że stoimy tu razem – bo dzisiaj Ukraina walczy o swoją, ale i o naszą wolność, o podstawowe wartości. W tej wojnie nie ma miejsca na ułudę symetryzmu ani na niuansowanie. Dlatego tu dziś jesteśmy - by nieustająco przypominać i pokazywać światu, że na Ukrainie toczy się wojna, giną niewinni ludzie, niszczona jest kultura, która jest integralną, nierozerwalną częścią europejskiego dziedzictwa – dodał.
Minister Kultury Litwy Simonas Kairys podkreślał absurdalność sytuacji, w której Rosja nadal jest przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak przypomniał, celem tej organizacji jest zachowanie dziedzictwa, a nie jego niszczenie.
–Dla nas, ministrów kultury, bardzo ważne jest mówienie o wojnie także w sferze informacyjnej. Musimy jeszcze bardziej aktywnie zabiegać o zablokowanie rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych na terytorium UE i rozwiązywać inne sprawy związane z walką z dezinformacją. Wróg zawsze próbuje zatruć nasze myśli, nasze myślenie, a potem wkracza z bronią – mówił minister kultury Litwy Simonas Kairys.
Współpracę między państwami Trójkąta Lubelskiego zaplanowano przed inwazją rosyjską na Ukrainę. Warszawa, Wilno i Kijów współpracują w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. 28 lutego ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego podpisali internetową deklarację współpracy w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, zawierającą m.in. zamiar rozwoju wspólnych szlaków kulturowych Ukraina-Polska-Litwa.