Przejdź do treści
Kerry będzie rozmawiał z Ławrowem o zakończeniu konfliktu na Ukrainie [relacja]
twitter/@EuromaidanPR

Do 22 tysięcy wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy na należącym do Ukrainy Krymie – oświadczył ukraiński minister obrony Ihor Teniuch. Wcześniej liczbę wojsk Federacji Rosyjskiej na półwyspie Ukraińcy szacowali na 18-19 tysięcy.

22.20

Władze Krymu ogłosiły na sobotę „dzień ciszy przedwyborczej”

Na Krymie i w Sewastopolu sobota ma być „dniem ciszy" przed wyznaczonym na niedzielę referendum w sprawie połączenia Autonomicznej Republiki Krymu z Rosją – pisze rosyjska agencja ITAR-TASS.

Jak wyjaśnił minister informacji Krymu Dmitrij Połonski, formalnego zakazu agitacji na dobę przed rozpoczęciem plebiscytu nie ma w przyjętych przez lokalny parlament zasadach organizacji referendum.

– Niemniej kierując się standardami międzynarodowymi, dotyczącymi organizacji procesu wyborczego, w tym i referendów, postanowiliśmy, że „dzień ciszy” powinien być – powiedział przedstawiciel prorosyjskich władz Krymu.

Wg niego oznacza to, że w sobotę, 15 marca, w krymskich mediach nie będzie żadnej agitacji za wejściem do Federacji Rosyjskiej ani też przeciw wejściu. – Nikt jednak nie ogranicza zachęcania do samego udziału w głosowaniu – powiedział.

 

20.41

Rosja: rezolucja USA w ONZ ws. referendum na Krymie "nie do przyjęcia"

Zaproponowany przez USA projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej referendum w sprawie niepodległości należącego do Ukrainy Krymu, jest "nie do przyjęcia" - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow.

- Chodzi przede wszystkim o to, że ten projekt rezolucji zawiera apel o nieuznanie wyniku referendum na Krymie. Z tego powodu podobna rezolucja jest dla nas oczywiście nie do przyjęcia - podkreślił Gatiłow, cytowany przez agencję Interfax.

 

20.30

USA gotowe szybko zareagować na krymskie referendum

Rzecznik Białego Domu Jay Carney podkreślił, nie podając szczegółów, że USA są gotowe zareagować "szybko" na zaplanowane na niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Carney skonstatował "z ubolewaniem", że Rosja nie zdecydowała się na podjęcie działań w celu deeskalacji kryzysu na Ukrainie.

 

20.03

Turczynow: Rosjanie chcą siłą odrodzić sowieckie imperium

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że wydarzenia na Krymie to próba „siłowego” odrodzenia imperium sowieckiego, a Rosja, która się tym zajmuje, nie okazuje chęci pokojowego rozwiązania konfliktu z jego krajem.

Turczynow spotkał się w Kijowie z grupą amerykańskich senatorów, którzy przybyli na Ukrainę, by osobiście zapoznać się z sytuacją związaną z kryzysem na Krymie.

- Dziś konflikt wkroczył w nową fazę: albo zwycięży nowa, młoda demokracja, albo na Ukrainę opadnie totalitarna, żelazna kurtyna – powiedział Turczynow.

- Władze Rosji bez żadnej przyczyny kontynuują agresję na Krymie i nie wycofują swych wojsk ze wschodnich granic Ukrainy – podkreślił ukraiński polityk. Powiedział, że kraj ma nadzieję na wypełnienie gwarancji jego niepodległości przez państwa, które udzieliły ich, podpisując w latach 90. Memorandum Budapeszteńskie.

 

19.40

Szef MON: Rosja ma na Krymie 22 tys. żołnierzy

Do 22 tysięcy wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy na należącym do Ukrainy Krymie – oświadczył w piątek wieczorem ukraiński minister obrony Ihor Teniuch. Wcześniej liczbę wojsk Federacji Rosyjskiej na półwyspie Ukraińcy szacowali na 18-19 tysięcy.

- Ostatniej nocy i dzisiejszego dnia na Krym przerzucono kolejne oddziały rosyjskich wojsk. Ich ogólna liczba wzrosła do 22 tysięcy osób. Zgrupowanie, które znajduje się na terytorium Krymu, może być użyte do operacji natarcia na pozostałe regiony Ukrainy – powiedział Teniuch w jednym z programów telewizyjnych.

 

19.35

Rasmussen: referendum na Krymie sprzeczne z konstytucją, bez skutków prawnych

Niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji nie będzie miało skutków prawnych ani legitymacji politycznej - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Plebiscyt jest sprzeczny z konstytucją Ukrainy i prawem międzynarodowym - podkreślił.

- Tak zwane referendum w ukraińskiej Autonomicznej Republice Krymu będzie jednoznacznym pogwałceniem ukraińskiej konstytucji i prawa międzynarodowego. Jeśli zostanie przeprowadzone, nie będzie miało żadnych skutków prawnych ani politycznej legitymacji - ocenił Rasmussen w wydanym w piątek oświadczeniu.

 

19.23

Protest przeciw referendum na Krymie

Ponad 40 tys. osób wzięło udział w pokojowych akcjach protestów przeciwko zaplanowanemu w niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji – poinformował Medżlis (parlament) Tatarów krymskich.

- Dziś we wszystkich zakątkach Krymu odbyła się bardzo szeroko zakrojona akcja. Według wstępnych obliczeń wzięły w niej udział 42 tys. osób, przy czym byli to nie tylko Tatarzy krymscy, ale przedstawiciele różnych narodowości – powiedziała w tatarskiej telewizji ATR członkini prezydium Medżlisu Emine Awamilewa.

 

19.05

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód. W tym kierunku wyruszyło ze Lwowa ponad 300 żołnierzy zachodniego dowództwa wojsk ochrony pogranicza.

 

18.57

"Ukraina nie może być nowym murem berlińskim"

Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim - głosi wspólne oświadczenie byłych ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Rosji Adama Rotfelda i Igora Iwanowa, byłego wiceministra Spraw Zagranicznych Niemiec Wolfganga Ischingera, byłego brytyjskiego sekretarza obrony Desa Browne’a i b. senatora USA Sama Nunna.

"Dzisiejsza sytuacja Ukrainy stanowi poważne zagrożenie i stwarza konieczność podjęcia wspólnych działań. Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim w Europie. Jej podzielenie mogłoby oznaczać ponowny podział Europy" - podkreślili politycy.

 

18.31

Cyryl wyraził nadzieję, że między Rosją i Ukrainą nie będzie wojny

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w piątek wezwał narody Rosji i Ukrainy do umacniania ich jedności duchowej i cerkiewnej, a także wyraził nadzieję, że między Rosjanami i Ukraińcami nie dojdzie do wojny.

- Modlimy się dzisiaj o to, aby nigdy nie doszło do starć zbrojnych między braćmi; aby bracia we wierze, bracia jednej krwi nie starli się w groźnej wojnie, przynosząc sobie wzajemnie śmierć i zniszczenia - oświadczył Cyryl po uroczystej liturgii w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

 Patriarcha podkreślił, że "rękojmią jedności dwóch narodów zawsze była Cerkiew". Cyryl wyraził nadzieję, że "zewnętrznym siłom politycznym nie uda się zburzyć tej jedności".

Cyryl zauważył, że "w ciągu ponad 400 lat podejmowane były próby doprowadzenia do rozłamu, do rozbicia Rosyjskiego Świata, wielkiej rosyjskiej cywilizacji, która wyszła z kijowskiej chrzcielnicy i rozprzestrzeniła się na wielkich obszarach Eurazji".

 

18.09

Gorbaczow wzywa do uniknięcia nowej zimnej wojny w związku z Krymem

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow w liście opublikowanym przez rosyjskie media zaapelował do stron konfliktu na Ukrainie o poszukiwanie "wyjścia możliwego do przyjęcia dla wszystkich Rosjan i Ukraińców, które zapobiegłoby nowej zimnej wojnie".

Ostatni przywódca ZSRR, oceniany na Zachodzie bardzo pozytywnie jako inicjator procesu pierestrojki, demokratycznego otwarcia w ówczesnym komunistycznym supermocarstwie, napisał, że korzenie obecnego kryzysu autonomii krymskiej na Ukrainie tkwią w "nierozsądnej i niebezpiecznej dezintegracji" Związku Radzieckiego.

"Walczyłem wszystkimi środkami politycznymi, jakie miałem do dyspozycji, aby utrzymać jedność państwa. Również po spisku przywódców Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi (mającym na celu zlikwidowanie ZSRR) ostrzegłem przed wielkimi niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą tego rodzaju działania" - napisał Gorbaczow.

 

17.57

Uznanie przez parlament rosyjski referendum na Półwyspie Krymskim będzie oznaczać "aneksję Krymu tylnymi drzwiami" - powiedział John Kerry po rozmowach z Siergiejem Ławrowem w Londynie.

 

17.51

Kerry: manewry wojsk Rosji u granicy Ukrainy budzą niepokój

Rosyjskie manewry wojskowe u granic Ukrainy budzą niepokój; USA proponowały ich przerwanie - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry po rozmowach z Siergiejem Ławrowem.

Przestrzegł Rosję przed prowadzeniem polityki faktów dokonanych na Ukrainie i zapowiedział, że koszt takiego postępowania będzie jeszcze wyższy.

 

17.41

John Kerry powiedział, że rozmowy z Rosją na temat Ukrainy będą kontynuowane w najbliższych dniach. Przedmiotem konsultacji będą też inne kwestie międzynarodowe takie jak Iran czy Syria. 

 

17.34

- Przybyłem tu z konstruktywnymi uwagami. Rozmawialiśmy bite 6 godzin. Nasza rozmowa była konstruktywna. Po zażartej dyskusji Ławrow powiedział, że Putin nie jest gotowy do podejmowania żadnych decyzji odnośnie Ukrainy do czasu referendum na Krymie - powiedział John Kerry. Powtórzył, że ani USA, ani społeczność międzynarodowa nie uznają wyniku krymskiego plebiscytu, ponieważ jest on niezgodny z prawem.

 

17.33

Putin: referendum na Krymie zgodne z prawem międzynarodowym

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi, że decyzja o przeprowadzeniu referendum w sprawie statusu Krymu jest całkowicie zgodna z prawem międzynarodowym - poinformował w piątek Kreml.

W rozmowie telefonicznej z Ban Ki Munem rosyjski prezydent odrzucił wysuwane przez Zachód oskarżenia, że krymskie referendum będzie nielegalne. Oświadczył, że "decyzja w sprawie przeprowadzenia (referendum) jest w pełni zgodna z normami prawa międzynarodowego i Kartą Narodów Zjednoczonych".

 

17.30

MSZ zdumione rezolucją PE w sprawie Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło zdumienie z powodu czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Ukrainy; oceniło, że przekłamuje ona istotę zachodzących tam wydarzeń.

"Wywołuje zdumienie jawnie antyrosyjski charakter wczorajszej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zawarte w niej sformułowania są nieakceptowalne i niesprawiedliwe, a wnioski całkowicie przekłamują istotę wydarzeń zachodzących na Ukrainie" - oświadczyło MSZ FR.

 Dodało, że uważa ten dokument "za kolejny dowód upartej niechęci europarlamentarzystów do opierania się w swojej pracy na zdrowym rozsądku i obiektywnych faktach".

 

17.28

UE domknie "czarną listę" objętych sankcjami po referendum na Krymie

Lista osób objętych sankcjami UE w związku z kryzysem na Krymie może być gotowa dopiero w niedzielę wieczorem, po referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji - twierdzą unijni dyplomaci. Sankcje mają dotknąć separatystów z Krymu oraz grupę Rosjan.

 

17.20

MSZ: cyniczne oświadczenie Rosji ws. Doniecka

Nieodpowiedzialnym i cynicznym nazwało ukraińskie MSZ oświadczenie Rosji w sprawie wydarzeń w Doniecku, gdzie dzień wcześniej doszło do krwawych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu a zwolennikami jedności Ukrainy.

Władze Doniecka potwierdziły, że w wyniku zamieszek zmarła jedna osoba, a kilkadziesiąt zostało rannych. Media pisały wcześniej o dwóch, a nawet trzech o ofiarach śmiertelnych.

- Dzisiejsze oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej, w którym próbuje ona przerzucić odpowiedzialność za tę tragedię na władze ukraińskie, poraża swym cynizmem i brakiem odpowiedzialności – powiedział rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.

Jak podkreślił, starcia w Doniecku zostały sprowokowane w chwili, gdy większość ludzi uczestniczących w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy opuściła plac, na którym odbywała się demonstracja.

- Dlatego też oczywiste jest, że prowokacja była zaplanowana i jest bezpośrednio związana z destrukcyjnymi działaniami obywateli Rosji oraz niektórych prorosyjskich organizacji społecznych, których przedstawiciele przyjeżdżają do naszego kraju w celu jego destabilizacji i eskalacji napięcia – zaznaczył ukraiński dyplomata.

 

17.01

Ławrow porównuje Krym do Kosowa

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w Londynie, że jeśli Kosowo było specjalnym przypadkiem, to Krym też powinien być tak potraktowany. - Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy znaczyły dla Wielkiej Brytanii - dodał.

Uznał, że sankcje wobec Rosji to nieskuteczny instrument, który nie pomoże wzajemnym stosunkom. CZYTAJ WIĘCEJ

 

16.59

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy uznał decyzję władz Autonomicznej Republiki Krymu o przyłączeniu się do Rosji oraz zaplanowane na niedzielę referendum w tej sprawie za niezgodne z ukraińską ustawą zasadniczą.

Trybunał nakazał rządowi Autonomii niezwłoczne wstrzymanie przygotowań do referendum, w tym jego finansowania, oraz zobowiązał go do zniszczenia kart do głosowania i materiałów agitacyjnych.

Decyzja Trybunału, zwanego na Ukrainie Sądem Konstytucyjnym, jest ostateczna i nie podlega oskarżeniu. CZYTAJ WIĘCEJ

 

16.51

Aksjonow: Proces wchodzenia w skład Rosji zajmie do roku

Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku – oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow na konferencji prasowej w Symferopolu. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem.

- Myślę, że okres przejściowy potrwa do roku. Potem będziemy już mogli w pełni uczestniczyć we wszystkich procesach i korzystać z ulg Federacji Rosyjskiej &nda

pap, Telewizja Republika, tvn24

Wiadomości

Borowski: Prezydent jest nominalnym dowódcą Wojska Polskiego, to musi być silny człowiek

Ochojska znów zarzuca Tuskowi łamanie prawa

Jakubiak: rząd chce, aby Polska była jednym z landów europejskich

Bójka w serbskim parlamencie. Obrady przerwano

Plan Nawrockiego: dodatkowa nieopodatkowana pensja dla Polaków

Morawiecki apeluje: odłóżmy na bok wewnętrzne podziały i animozje. Czas ruszyć po zwycięstwo!

Kolejny atak na policjantów. Oddano strzały

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas spotkania z przedstawicielami armeńskiej Polonii

Areszt dla mężczyzny, który biegał z maczetą na Pradze

Pożar w Rudzie Śląskiej. Płonie chiński market

PSL wystawi kandydata? Sawicki nie wyklucza

Potężna asteroida zbliża się do Ziemi

Obrońcy życia o próbie ideologizacji polskiej szkoły: zmiany MEN mają antyrodzinny charakter

Spowolnienie wzrostu płac w Polsce

Błaszczak: Nawrocki to idealny kandydat na prezydenta

Najnowsze

Borowski: Prezydent jest nominalnym dowódcą Wojska Polskiego, to musi być silny człowiek

Plan Nawrockiego: dodatkowa nieopodatkowana pensja dla Polaków

Morawiecki apeluje: odłóżmy na bok wewnętrzne podziały i animozje. Czas ruszyć po zwycięstwo!

Kolejny atak na policjantów. Oddano strzały

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas spotkania z przedstawicielami armeńskiej Polonii

Ochojska znów zarzuca Tuskowi łamanie prawa

Jakubiak: rząd chce, aby Polska była jednym z landów europejskich

Bójka w serbskim parlamencie. Obrady przerwano