Karmią jedwabniki grafenem. Tak otrzymuje się superjedwab
Jedwab produkowany przez larwy jedwabników jest włóknem pochodzenia naturalnego wykorzystywanym powszechnie w przemyśle tekstylnym. Prócz pięknego wyglądu ma też dużą wytrzymałość mechaniczną. Doktor Yingying Zhen z Uniwersytetu Tsinghua w Chinach postanowiła pójść krok dalej i podjęła próbę karmienia jedwabników grafenem oraz nanorurkami węglowymi.
Uczona spryskiwała liście morwy, którymi żywią się jedwabniki, 0,2-procentowym wodnym roztworem grafenu lub nanorurek, po czym zbierała kokony produkowane przez jedwabniki.
Grafen, okrzyknięty supermateriałem, ma ogromny potencjał do wykorzystania go w energetyce, elektronice, medycynie i wielu innych dziedzinach przemysłu.
Badania laboratoryjne wykazały, superjedwab posiada dwa razy większą wytrzymałość mechaniczną od zwykłego jedwabiu. Zespół dr Zhang badał również przewodność oraz strukturę superjedwabiu po podgrzaniu do 1050° C. Jak się okazało, ulepszony materiał przewodzi prąd elektryczny. Dodatkowo badania spektroskopowe i obrazowanie mikroskopowe wykazały strukturę krystaliczną o lepszym uporządkowaniu.
Wykorzystanie inteligentnych włókien takich jak grafenowy superjedwab ma ogromny potencjał. Wykorzystywać je można produkcji biodegradowalnych implantów medycznych czy tworzenia odzieży zdolnej „komunikować się” z urządzeniami elektronicznymi. Zgodnie z wynikami badań dr Zheng i jej zespołu hodowla jedwabników jest tanim sposobem na produkcję superjedwabiu na skalę przemysłową.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty