Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił Rosję za działania zmierzające do aneksji Krymu. Dziś prezydent Rosji Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Wygłosił potem orędzie, w którym powiedział m.in., że półwysep jest nieodłączną częścią Rosji.
23.30
Z budynków administracji i instytucji na Krymie znikają narodowe znaki ukraińskie. Ich miejsce zajmuje rosyjska flaga i herb.
twitter/@EuromaidanPR
22.55
Rasmussen: Rosja wkroczyła na niebezpieczną ścieżkę
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił Rosję za działania zmierzające do aneksji Krymu. Jak ocenił, Rosja wkroczyła na "niebezpieczną ścieżkę".
Szef NATO potępił w wydanym oświadczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina za podpisanie traktatu o przyjęciu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczył, "Rosja zlekceważyła wszelkie apele o wycofanie się w granice międzynarodowego prawa (...)" i "w dalszym ciągu dopuszcza się naruszania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, rażąco łamiąc swoje międzynarodowe zobowiązania".
- Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla kontynuowania tego kursu, który może jedynie doprowadzić do pogłębienia izolacji Rosji. Aneksja Krymu jest nielegalna i bezprawna i sojusznicy NATO jej nie uznają - głosi komunikat Rasmussena.
Wyraził też zaniepokojenie doniesieniami o śmierci ukraińskiego żołnierza na Krymie i zaapelował do stron konfliktu o powściągliwość i podjęcie wszelkich kroków, aby zapobiec dalszej eskalacji.
22.27
Paweł Bobołowicz, wysłannik Radia Wnet na Ukrainę, w relacji dla Telewizji Republika:
Dla ludzi z Kijowa utrata Krymu to prawdziwy dramat. Szczególnie straszne były dziś dla nich wieści o śmierci ukraińskiego żołnierza. Jednak z ulgą i pełnym zrozumieniem, że tak należy postąpić, przyjęli informacje, że ukraińska armia otrzymała rozkaz otwierania ognia, gdyby trzeba było się bronić. NA Majdanie panuje ciągły strach, że to nie koniec, że rosną i są podsycane nastroje separatystyczne w innych regionach Ukrainy.
21.37
Francja gotowa jest wycofać się z kontrowersyjnej umowy z Rosją o sprzedaż okrętów typu Mistral, jeśli wobec Kremla zastosowane zostaną dodatkowe sankcje - czytamy na stronie Rady Atlantyckiej.
Jednak Francja podaje warunek - Wielka Brytania musi podjąć zdecydowane kroki przeciwko przebywającym w Londynie rosyjskim oligarchom.
21.05
Ukraiński pułkownik kontrwywiadu Ihor Łosnikw, uprowadzony dziś rano przez rosyjskich żołnierzy, został wypuszczony - podały służby ukraińskiego kontrwywiadu.
20.59
Z CHWILĄ PODPISANIA TRAKTATU KRYM STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ ROSJI
Republika Krymu i Sewastopol stały się częściami Federacji Rosyjskiej z chwilą podpisania traktatu o ich wejściu w skład FR - wynika z tego dokumentu, podpisanego we wtorek na Kremlu i opublikowanego na stronie internetowej prezydenta Rosji.
Ze strony Federacji Rosyjskiej podpis pod traktatem złożył prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu - przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Władimir Konstantinow, premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.
Zgodnie z traktatem granica Krymu i Ukrainy została uznana za granicę państwową FR. Dokument przewiduje, że Ukraińcy mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy.
Traktat ustanawia okres przejściowy, do 1 stycznia 2015 roku, na uregulowanie problemów włączenia Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do gospodarczego, finansowego, kredytowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej, a także systemu organów władzy państwowej Rosji.
Zgodnie z dokumentem z chwilą przyjęcia do FR na terytorium Republiki Krymu i Sewastopola obowiązują normatywne akty prawne Federacji Rosyjskiej; normatywne akty prawne Republiki Krymu i Sewastopola zachowują ważność do zakończenia okresu przejściowego lub uchwalenia odpowiedniego normatywnego aktu prawnego FR.
Oczekuje się, że w piątek Duma Państwowa i Rada Federacji, dwie izby parlamentu Rosji, uchwalą federalną ustawę konstytucyjną o przyjęciu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, a także ratyfikują traktat o ich wejściu w skład FR.
Wcześniej Sąd Konstytucyjny musi potwierdzić zgodność traktatu z ustawą zasadniczą Rosji.
20.50
Sekretarz prasowy Białego Domu Jay Carney powiedział na konferencji prasowej: "Na waszym miejscu nie inwestowałbym teraz w rosyjskie akcje".
www.facebook.com
19.55
Wszyscy żołnierze ukraińskiej jednostki wojskowej w Symferopolu zostali aresztowani. Odebrano im broń.
19.50
Pułkownik Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy został porwany przed swoim domem w Jałcie.
19.18
Na Hruszewskiego znów zapłonęły opony.
19.16
Brak potwierdzenia informacji o wizycie Van Rompuya w Moskwie
Współpracownicy szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya nie potwierdzają doniesień agencji AFP, jakoby miał on udać się w środę do Moskwy na spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
- Przewodniczący Van Rompuy nie uda się w środę do Moskwy. Będzie on przygotowywać posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, które odbędzie się w czwartek i piątek - poinformowały źródła w gabinecie Van Rompuya, proszone o potwierdzenie doniesień o jego planowanej wizycie w Moskwie.
19.03
Ławrow do Kerry'ego: zachodnie sankcje nie do przyjęcia
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział amerykańskiemu sekretarzowi stanu Johnowi Kerry'emu, że sankcje Zachodu "są nie do przyjęcia" i "nie pozostaną bez następstw" - informuje rosyjskie MSZ.
Rozmowa telefoniczna szefów dyplomacji Rosji i USA odbyła się w kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina traktatu, na mocy którego Krym znalazł się w składzie Federacji Rosyjskiej mimo sprzeciwów Kijowa i Zachodu.
18.46
Ministerstwo obrony Ukrainy zezwala żołnierzom na Krymie na użycie broni.
Po zastrzeleniu we wtorek przez Rosjan ukraińskiego żołnierza w Symferopolu na Krymie Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na półwyspie na użycie broni. Dotychczas mieli oni rozkazy nieulegania prowokacjom okupującej Krym rosyjskiej armii.
- Zgodnie z decyzją pełniącego obowiązki głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy (p.o. prezydenta) Ołeksandra Turczynowa i p.o. ministra obrony Ihora Teniucha (...) znajdujące się na Krymie oddziały wojskowe otrzymały zezwolenie na użycie broni w celu obrony swego życia - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy w opublikowanym w godzinach wieczornych komunikacie.
18.34
Merkel apeluje o szybką pomoc finansową dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się, podczas posiedzenia klubu parlamentarnego swojej partii CDU, za szybkim uruchomieniem pomocy finansowej dla Ukrainy, pomimo obecności w ukraińskim rządzie osób mogących mieć związki z faszyzmem.
W czasie dyskusji w klubie CDU Merkel zwróciła uwagę, że z obiecanych przez Unię Europejską 11 mld euro Ukraina nie dostała dotychczas jeszcze żadnych środków. UE powinna postępować tak, by być bardziej "pomocną ręką" niż "krytykiem wstrzymującym pomoc" - powiedziała niemiecka kanclerz według relacji jednego z uczestników posiedzenia. Jej wypowiedź przytoczyła agencja dpa.
Dyskusja wśród deputowanych Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej dotyczyła problemu, czy należy już teraz, przed demokratycznymi wyborami rozpisanymi na 25 maja, przekazywać Ukrainie fundusze. W rządzie ukraińskim część tek objęli politycy uważani za faszystów - wyjaśnia dpa.
18.29
Źródła dyplomatyczne: Van Rompuy ma spotkać się w środę w Moskwie z Putinem
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma spotkać się w środę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowały źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja AFP.
18.22
USA potępiają Rosję ws. Krymu, zapowiadają ostrzejsze sankcje
Stany Zjednoczone potępiają dążenia Rosji w celu formalnej aneksji Krymu i nigdy nie uznają tego kroku - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Zapewnił, że USA pracują nad wzmocnieniem sankcji, by ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie.
Carney poinformował ponadto, że prezydent Barack Obama rozmawiał telefonicznie na temat Ukrainy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
- Potępiamy rosyjski krok, by dokonać formalnej aneksji Krymu. To zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa, nie uznamy tej próby przyłączenia Krymu - powiedział Carney.
18.04
Wicepremier Krymu przestrzega Ukrainę przed odcięciem wody pitnej
Wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew ostrzegł władze w Kijowie, że krymskiemu rządowi "może nie udać się powstrzymać oddziałów samoobrony (Krymu) przed wyzwoleniem obwodu chersońskiego", jeśli Ukraina odetnie półwyspowi wodę pitną.
Temirgalijew powiedział to przed kamerami rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1 po uroczystości podpisania na Kremlu traktatu o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. Ukraina ocenia ten krok jako aneksję należącego do niej Półwyspu Krymskiego przez Rosję.
18.00
W Symferopolu zastrzelono członka rosyjskiej samoobrony Krymu
W Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie zastrzelono jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu - podała we wtorek agencja Kryminform.
- W Symferopolu na ulicy Kubańskiej z okna jednego z budynków otworzono ogień, prawdopodobnie z karabinu snajperskiego. Według wstępnych danych zabity został jeden z członków samoobrony, a jeszcze jeden został ranny - powiedział cytowany przez agencję anonimowy przedstawiciel milicji.
17.45
UE zapowiada odpowiedź na aneksję Krymu przez Rosję
Unia Europejska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję - oświadczyli we wtorek szefowie: Komisji Europejskiej - Jose Barroso i Rady Europejskiej - Herman Van Rompuy. Zapowiedzieli, że przywódcy państw UE uzgodnią "wspólną odpowiedź" na działania Moskwy.
- Suwerenność, integralność terytorialna i niepodległość Ukrainy musi zostać uszanowana. Unia Europejska nie uznaje nielegalnego i bezprawnego referendum na Krymie oraz jego wyniku. UE nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską - oświadczyli Van Rompuy i Barroso.
Poinformowali, że przywódcy państw UE, którzy spotkają się w czwartek i piątek w Brukseli, "przedyskutują sytuację na Ukrainie i uzgodnią wspólną europejską odpowiedź".
17.42
Tymczasem na Placu Czerwonym...
17.38
Cameron: Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji za aneksję Krymu
Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji za "absolutnie niedopuszczalną" aneksję należącego do Ukrainy Krymu - oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
- Kroki podjęte dzisiaj przez prezydenta Rosji Władimira Putina, by pokusić się o aneksję Krymu przez Rosję, są jawnym złamaniem prawa międzynarodowego i wysyłają mrożącą krew w żyłach wiadomość na cały kontynent europejski - powiedział Cameron w oświadczeniu.
- To absolutnie niedopuszczalne, żeby Rosja stosowała siłę w celu zmiany granic, na podstawie fikcyjnego referendum przeprowadzonego pod lufami rosyjskiej broni - podkreślił.
- Prezydent Putin nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że Rosja stanie w obliczu dużo bardziej poważnych konsekwencji i skłoni europejskich przywódców, aby zgodzili się na dalsze sankcje UE, kiedy spotkamy się w czwartek" na szczycie UE w Brukseli - oświadczył premier Wielkiej Brytanii.
17.08
Przedstawiciel MON Ukrainy: podczas szturmu na ukraińską jednostkę na Krymie zginął nasz żołnierz.
Podczas szturmu rosyjskich żołnierzy na ukraińską jednostkę wojskową w Symferopolu na Krymie zastrzelony został wojskowy sił zbrojnych Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na półwyspie Władysław Selezniow.
Według Selezniowa zastrzelony to sierżant, który ochraniał parking jednostki w Symferopolu. Podczas strzelaniny ranny został kapitan tej jednostki; odwieziono go do szpitala.
"W chwili obecnej ukraińscy oficerowie zostali poinformowani, że są aresztowani. Odebrano im dokumenty" - napisał Selezniow na swoim profilu na Facebooku.
17.06
Konflikt Ukrainy z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową, a całkowitą odpowiedzialność za jego eskalac