Przejdź do treści
Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę o pomocy dla Ukrainy

P.o. prezydenta Ukrainy, szef Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wstrzymaniu decyzji krymskiego parlamentu, który zarządził referendum w sprawie statusu regionu. Zwrócił się też do ukraińskiego Trybunały Konstytucyjnego z pytaniem o zbadanie konstytucyjności decyzji.

23.20

Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu – podała wcześniej agencja Interfax-Ukraina. Ok. 20 osób oblegało punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych, ale po negocjacjach z ukraińskimi wojskowymi odstąpiło od oblężenia i odjechało.

Media ukraińskie podały także wieczorem informację o desancie w Sewastopolu 15 ciężarówek Kamaz z żołnierzami rosyjskimi. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na źródła w sztabie ukraińskiej marynarki wojennej, 15 ciężarówek zjechało z okrętu desantowego na brzeg, gdzie znajduje się baza brygady piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Zastępca oficera dyżurnego w Sewastopolu powiedział tej samej agencji, że rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową A2355. Agencja Reutera podaje, że ludzie, którzy wdarli się do jednostki, są "najprawdopodobniej rosyjskimi żołnierzami", a podczas szturmu nie doszło do wymiany ognia.

Według rozmówcy Interfaksu-Ukraina rosyjscy żołnierze sforsowali ciężarówką Kamaz bramę jednostki i starają się przebić do siedziby dowództwa jednostki.

Powołując się na telefoniczną rozmowę z przedstawicielem ukraińskich sił zbrojnych Reuters pisze, że nikt nie został ranny podczas ataku.

Około 20 osób oblegało punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy. Jak poinformował pułkownik Jurij Kłamar z dowództwa ukraińskiej jednostki, po negocjacjach napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

23.02

Julia Tymoszenko przyleciała na leczenie do Niemiec

Julia Tymoszenko przyleciała na leczenie do Berlina- poinformowała niemiecka agencja dpa. Z lotniska Schoenefeld była szefowa ukraińskiego rządu pojechała prosto do kliniki Charite.

W sobotę po południu w klinice Charite odbędzie się konferencja prasowa na temat stanu zdrowia Tymoszenko, ale bez jej udziału.

Kurację w berlińskiej klinice byłej premier Ukrainy, która cierpi na schorzenie kręgosłupa, zaproponowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

 

22.24

Według „Ukraińskiej Prawdy” p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisał dekret, który nakazuje krymskiemu parlamentowi wstrzymać referendum ws. przyłączenia tej części Ukrainy do Rosji. 

 Turczynow skierował też pismo do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania legalności decyzji krymskiego parlamentu. 

22.01

Radio i tv na Krymie już rosyjskie – ukraińskie stacje wyłączone

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. Kanał 1. telewizji zastąpiła rosyjska TNT, kanał "Inter" - moskiewska NTV, na miejsce "1+1" pojawił się moskiewski Pierwszy Kanał.

W czwartek sygnał analogowy telewizji "Czernomorski" został zastąpiony sygnałem telewizji "Rossija RTR", a zamiast 5. Kanału pojawiła się "Rossija 24".

W sumie, jak podaje agencja Interfax-Ukraina, na terenie Autonomicznej Republiki Krymu wyłączono już emisję pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizji i jednego krymskiego.

Operację przejęcia przez Rosję przestrzeni medialnej na Krymie poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość".

– Prawda jest po naszej stronie – powiedział czołowy prezenter kanału telewizyjnego "Rossija 24" Dmitrij Kisielow, uważany za mistrza kremlowskiej propagandy – pisze agencja AFP.

– Po rosyjskiej interwencji na Krymie, antyukraińska propaganda znacznie przybrała na sile i jest gorsza nawet niż sowiecka propaganda z czasów zimnej wojny – cytuje francuska agencja Natalię Ligaczową, ukraińską ekspertkę medialną.

Ukraiński komitet ds. radia i telewizji wezwał w piątek providerów telewizyjnych do czasowego wstrzymania się od retransmitowania programów rosyjskich kanałów: "Wiesti", "Rossija 24", ORT, RTR Planeta do czasu, gdy ich programy przestaną naruszać wymogi ukraińskiego ustawodawstwa.

 

21.36

 Atak na dwie jednostki wojskowe

Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu – podała wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Jednocześnie ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.

Według agencji Interfax-Ukraina, powołującej się na zastępcę oficera dyżurnego w Sewastopolu, rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową A2355. Agencja Reutera podaje, że ludzie, którzy wdarli się do jednostki, są "najprawdopodobniej rosyjskimi żołnierzami", a podczas szturmu nie doszło do wymiany ognia.

Według rozmówcy Interfaksu-Ukraina rosyjscy żołnierze sforsowali ciężarówką Kamaz bramę jednostki i starają się przebić do siedziby dowództwa jednostki.

Według rozmówcy Interfaksu-Ukraina rosyjscy żołnierze sforsowali ciężarówką Kamaz bramę jednostki i starają się przebić do siedziby dowództwa jednostki.

Powołując się na telefoniczną rozmowę z przedstawicielem ukraińskich sił zbrojnych Reuters pisze, że nikt nie został ranny podczas ataku.

Jednocześnie ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że około 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy. Według Interfaksu-Ukraina wśród napastników są "Kozacy", a także miejscowi radykałowie z pałkami, którzy rzucają granaty hukowe.

Według źródeł Reutera ludzie, którzy wdarli się do punktu dowodzenia, nie zdobyli broni, a obecnie trwają negocjacje między siłami ukraińskimi a napastnikami. Znaczna część ukraińskich żołnierzy zabarykadowała się w koszarach.

 

21.10

Kanada wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników

Premier Kanady Stephen Harper poinformował, że jego kraj wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których „działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy”.

– Nasze władze podejmują kroki, które mają na celu zwiększenie presji na Federację Rosyjską. Wprowadzamy zakaz wydawania wiz pewnej liczbie osób (...). W rezultacie ludzie ci nie będą mogli wjechać do Kanady – dodał Harper, nie precyzując kogo sankcje te mają objąć.

Według premiera retorsje wobec Moskwy to protest Kanady przeciw „nielegalnej okupacji" Krymu.

Harper zapowiedział też, że Ottawa nie uzna organizowanego na Krymie referendum na temat ewentualnego przyłączenia tego regionu do Rosji.

 

20.47

Ławrow w rozmowie z Kerrym: Sankcje odbiją się na USA jak bumerang

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w piątek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję „odbiją się na Ameryce jak bumerang” – poinformował MSZ Rosji.

Ławrow zaapelował do Kerry'ego, by Waszyngton nie niszczył stosunków łączących ich kraje. Ostrzegł też przed podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych kroków, zwłaszcza dotyczących sankcji, które nieuchronnie odbiją się na samych Stanach Zjednoczonych oraz stosunkach dwustronnych – głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

 

20.44

Pieskow: Wierzę, że nowa zimna wojna jeszcze się nie zaczęła

Mimo „głębokich nieporozumień” między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. – Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Rzecznik Władimira Putina powiedział, że dialog, „którego nasi partnerzy, Bogu dzięki, jeszcze nie odrzucili" może zaowocować jakimś porozumieniem. – Wierzę, że nie zacznie się nowa zimna wojna – powiedział Pieskow, którego wypowiedzi przytoczyła agencja RIA-Nowosti. Przyznał jednak, że „na razie nikt nie wie, na czym mogłoby być oparte porozumienie" między Rosją a Zachodem.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

20.01

Tatarzy krymscy modlili się o pokój i stabilność na Krymie

Tatarzy krymscy we wszystkich meczetach półwyspu modlili się w piątek o pokój i stabilność na Krymie. Zaapelowali też o modlitwy w tej intencji do przedstawicieli innych wyznań.

–  Po piątkowej modlitwie ludzie, którzy zebrali się w meczecie, pomodlili się do Najwyższego, żeby nie pozwolił przelać krwi na terytorium Krymu, żeby ludzie do siebie nie strzelali i żeby naszym przywódcom Najwyższy dał mądrość, aby istniejące dziś konfliktowe sytuacje rozwiązali tylko drogą pokojowych rozmów – powiedział rzecznik Duchowej Rady Muzułmanów Krymu Ajder Adżymambetow.

Ocenił, że sytuacja na Ukrainie jest obecnie bardzo trudna w związku z agresją Rosji, która bez uprzedzenia wtargnęła na Krym i zajęła praktycznie całe jego terytorium.

–  To tak, jakby całe terytorium Krymu było zalane benzyną. Dowolna iskra może doprowadzić do wybuchu pożaru. W związku z tym wezwaliśmy wszystkich wiernych – i tych, którzy przychodzą do meczetu, i tych, którzy modlą się w domu – żeby pomodlili się do Najwyższego o to, aby ta iskra się nie zapaliła  –  zaznaczył Adżymambetow.

Jak podkreślił, apel został skierowany do osób wszystkich wyznań, zarówno muzułmanów, jak i przedstawicieli innych religii.

–  Wszystkie narody, które żyją na Krymie, przez ostatnie 25 lat tak się do siebie przyzwyczaiły, że o żadnych prześladowaniach czy konfliktach nie ma mowy. Można powiedzieć, że Krym był przykładem pokoju dla całego świata, bo tu ludzie różnych narodowości i wyznań bardzo pokojowo umieją ze sobą współistnieć  –  podkreślił.

Ludność półwyspu stoi jednak  –  jak zaznaczył  –  przed ogromnym zagrożeniem, polegającym na tym, że „ktoś z zewnątrz narzuca nam konflikt, sąsiednie państwo próbuje nas w niego wciągnąć, siłą zająć nasze terytorium”.

Adżymambetow wyraził nadzieję, że obecna sytuacja znajdzie pokojowe rozwiązanie.

 

19.59

Według ukraińskich mediów rosyjskie wojska szturmują ukraińską bazę A2355 w Sewastopolu.

Usunięto obraz.

 

19.13

Szef polskiego MON rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem. Siemonak zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu.

– Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach – powiedział Siemoniak. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.

– Minister Siemoniak zapewnił ministra obrony Ukrainy o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. Ministrowie wyrazili także wolę kontynuacji polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej –  dodał Sońta.

 

19.04

 Prezydent Francji przyjął Witalija Kliczkę

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w Paryżu szefa ukraińskiej partii UDAR Witalija Kliczkę, podkreślił, że nie może się odbyć referendum w sprawie przyszłości Krymu, „o ile sama Ukraina nie zdecyduje się go zorganizować”.

Hollande skrytykował niefortunną decyzję „pseudoparlamentu” Krymu, który chce przyłączenia tego regionu do Rosji. Podkreślił, że „terytorialna integralność Ukrainy i jej suwerenność nie mogą być przedmiotem negocjacji”. Dodał, że jest to zarówno stanowisko Unii Europejskiej, jak i USA.

Wyjaśnił też, że reakcja Zachodu na kryzys na Ukrainie będzie „stopniowana, w zależności od rozwoju sytuacji”. Wspomniał też w ogólnym zarysie o pomocy, jakiej mogą udzielić Ukrainie UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Hollande przypomniał też, że Krym i Rosję łączą „więzy historyczne”, i że Zachód otwarty jest w związku z tym na dialog z Moskwą, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zechce go podjąć. Dodał, że istnieją różne formy presji, które można wywrzeć na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim, ale jest też „dialog, który możemy zaproponować”.

Prezydent dodał podczas spotkania z Kliczką, który kandyduje na prezydenta Ukrainy, że „wiele krajów mogłoby być zaniepokojonych, gdyby zaistniał taki precedens dotyczący zmiany granic i integralności terytorialnej".

 

17.19

Amerykański niszczyciel wpłynął na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi.

Okręt, z 300-osobową załogą, ma na pokładzie rakiety Tomahawk i ASROC, przeznaczone do walki z okrętami podwodnymi oraz dwa śmigłowce Seahawk.

Ćwiczenia w północno-zachodniej części Morza Czarnego odbędą się w dniach 10-12 marca – poinformowało bułgarskie ministerstwo obrony, które zastrzegło, że zostały one zaplanowane jeszcze w 2013 r. i nie mają nic wspólnego kryzysem ukraińskim. W manewrach wezmą udział trzy fregaty rumuńskie i jedna bułgarska.

Na Morzu Czarnym do USS Truxtuna dołączy fregata USS Taylor, która była zakotwiczona w tureckim porcie Samsun. Amerykańskie okręty odwiedzą kilka portów w regionie, m.in. Konstancę w Rumunii i Warnę w Bułgarii.

Turcja wydała zezwolenie USS Truxtunowi na przepłynięcie przez Bosfor 5 marca, następnego dnia okręt wypłynął z bazy na Krecie.

 

17.17

Specjalny korespondent Telewizji Republika Jan Pawlicki z Krymu:

W Bakczysaraju pałac chanów stoi jak stał. Miasteczko patrolują grupy ochotników złożone

pap, twitter, Telewizja Republika, tvn24
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Suski: Marszałek Hołownia jest produktem TVN-u. Tam pobierał swoje lekcje jako "celebryta"

Tragedia w hucie. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych

Harris obiecuje Polonii skończyć wojnę w Ukrainie

Sikorski chciał zabłysnąć, to Czarnek mu odpowiedział

Joe Biden nazwał wyborców Trumpa „śmieciami”

Czy Iran ma jeszcze możliwości obrony powietrznej?

PiS chce, by wprowadzono nowy typ przestępstwa: zabójstwo drogowe

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Już ponad 70 ofiar powodzi

Dwanaście filmów powalczy o Złotą Żabę

Studenci UMK mówią dość! Uczelnia zaniża stypendia!

Express Republiki

Konflikt Duda - Strzembosz. Mocny wpis na X

PiS miażdży komisję Stróżyka. Nisztor ujawnia ile zarabiają jej członkowie

Zapraszamy o 19:45 na rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Najnowsze

Suski: Marszałek Hołownia jest produktem TVN-u. Tam pobierał swoje lekcje jako "celebryta"

Joe Biden nazwał wyborców Trumpa „śmieciami”

Czy Iran ma jeszcze możliwości obrony powietrznej?

PiS chce, by wprowadzono nowy typ przestępstwa: zabójstwo drogowe

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Tragedia w hucie. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych

Harris obiecuje Polonii skończyć wojnę w Ukrainie

Sikorski chciał zabłysnąć, to Czarnek mu odpowiedział