Ibuprofen może nasilić przebieg infekcji koronawirusem
Francuski minister zdrowia Olivier Véran podał informację, że niektóre leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen) mogą nasilać przebieg infekcji wywołanej nowym koronawirusem.
Olivier Véran zalecił, by w przypadku wystąpienia gorączki stosować środki zawierające paracetamol. Tych, którzy już przyjmują leki przeciwzapalne, skierował na konsultacje z lekarzem.
Kwestia stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych wywołała we Francji szeroką dyskusję. Jak podaje PAP, Jerome Salomon, dyrektor generalny ds. zdrowia MZ Francji, przyznał, że zgłaszane są niepożądane skutki stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z COVID-19. Specjaliści tłumaczą, że stan zapalny to naturalna odpowiedź organizmu na infekcję, a leki przeciwzapalne zmniejszają reakcję układu odpornościowego i maskują symptomy choroby.
W zeszłym tygodniu badanie, w którym pośrednio poruszona została kwestia wpływu ibuprofenu na przebiegiem infekcji koronawirusem, opublikowało czasopismo "The Lancet". Oto cytat z artykułu międzynarodowego zespołu naukowców:
Ludzkie patogenne koronawirusy (koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV i SARS-CoV-2) wiążą się z komórkami docelowymi przez enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), który jest wytwarzany przez komórki nabłonkowe płuc, jelit, nerek i naczyń krwionośnych. Ekspresja ACE2 jest znacznie zwiększona u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2, którzy są leczeni inhibitorami ACE i blokerami receptora angiotensyny II typu (ARB).
Inhibitorami ACE i ARB leczy się również nadciśnienie, co powoduje zwiększenie wydzielania ACE2. ACE2 można też zwiększyć przez tiazolidynodiony i ibuprofen. (...) Zwiększona ekspresja ACE2 ułatwia infekcję COVID-19. W związku z tym wysuwamy hipotezę, że leczenie cukrzycy i nadciśnienia lekami stymulującymi ACE2 zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego i śmiertelnego COVID-19.