Prezydent Francji Francois Hollande wezwał do globalnej odpowiedzi na działania dżihadystów z Państwa Islamskiego wskazując, że ugrupowanie to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na całym świecie.
- Jakie jest zagrożenie? Jest ono globalne, zatem odpowiedź musi być globalna - powiedział Hollande otwierając w Paryżu międzynarodową konferencję w sprawie wypracowania wspólnej strategii przeciwko Państwu Islamskiemu.
Prezydent Iraku Fuad Masum mówił o potrzebie pilnej interwencji z powietrza przeciwko dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), która opanowała znaczne obszary jego kraju. Od poniedziałku francuskie samoloty rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem.
- Potrzebna jest szybka interwencja, ponieważ (...) jeśli ta interwencja się opóźni, jeśli to wsparcie dla Iraku opóźni się, Państwo Islamskie być może opanuje inne tereny i zagrożenie, jakie stanowi, będzie jeszcze większe - powiedział prezydent Masum francuskiej rozgłośni Europe 1 tuż przed rozpoczęciem w Paryżu międzynarodowej konferencji na temat sytuacji w Iraku, której iracki przywódca współprzewodniczy z prezydentem Francji Francois Hollande'em.
Władze Francji zapowiedziały już, że samoloty wojskowe tego kraju w poniedziałek rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem. - Powiedzieliśmy Irakijczykom, że jesteśmy do dyspozycji i zwróciliśmy się do nich o zgodę (na loty nad Irakiem) - oświadczył w radiu France Inter minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.
Szef dyplomacji potwierdził słowa ministra obrony Francji Jean-Yvesa Le Driana o tym, że pierwsze loty z francuskiej bazy w Abu Zabi rozpoczną się w poniedziałek. - Koszt braku działania oznaczałby powiedzenie tym rzeźnikom: Proszę bardzo, macie wstęp wolny. Nie zaakceptujemy tego - powiedział Fabius.
W Abu Zabi stacjonuje sześć francuskich myśliwców Rafale i jeden samolot tankowania powietrznego. Le Drian przebywa w poniedziałek z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oświadczył on, że "Francja w tych trudnych czasach jest gotowa (stanąć w obronie) swego bezpieczeństwa, ponieważ Państwo Islamskie również zagraża jej bezpieczeństwu".
Paryska konferencja poświęcona jest metodom powstrzymania Państwa Islamskiego i wsparciu Iraku. W obradach biorą udział szefowie dyplomacji z blisko 20 krajów - w tym Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry - a także przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz państw regionu.
Przeciwko dżihadystom i ich sympatykom przebywającym na terytorium Włoch oraz osobom werbowanym do walki w ich szeregach należy stosować przepisy antymafijne - uważa włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Jego zdaniem niektóre z przepisów należy jednak zaktualizować.
W liście opublikowanym w poniedziałek na łamach dziennika "Corriere della Sera" Alfano przypomniał, że w 2005 roku po zamachach terrorystycznych w Londynie wprowadzono do włoskiego kodeksu karnego przestępstwo werbowania i szkolenia osób, potencjalnych sprawców aktów terroryzmu. Szef MSW Włoch podkreślił, że należy tak zmodyfikować obowiązujące przepisy, by ścigać także wszelkie próby udziału w takim werbunku i ćwiczeniach.