Przejdź do treści
Francja jest bezradna wobec fali nielegalnych imigrantów
tvpinfo.pl

„Prawo UE utrudnia reakcję na falę migrantów w Europie. Kontrolowanie przepływów migracyjnych jest dla Europy koniecznością egzystencjalną” - ocenia w analizie były sekretarz Rady Konstytucyjnej Francji, Jean-Eric Schoettl.

"Według interpretacji unijnych dyrektyw dokonanych przez TSUE 21 września na pytania prejudycjalne francuskiej Rady Stanu, Francja nie może wydalić ze swojego terytorium imigrantów przekraczających nielegalnie granicę francusko-włoską w czasie trwającej obecnie fali migracyjnej w Europie" - wskazuje Jean-Eric Schoettl. - "Francja musi zaproponować imigrantom najpierw określony termin na dobrowolne opuszczenie kraju”. [TSUE powołuje się tu na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2008 r.] „w sprawie wspólnych standardów i procedur obowiązujących w państwach członkowskich w sprawie powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich” – analizuje były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej, najwyższej instytucji sądownictwa konstytucyjnego we Francji.

Tymczasem „kontrolowanie przepływów migracyjnych jest dla Europy koniecznością egzystencjalną” – podkreśla Schoettl. - „TSUE otwiera coraz szerzej drzwi UE dla imigrantów i ogranicza coraz bardziej możliwości ich wydalania, ogranicza politykę imigracyjną państw na rzecz solidarności między krajami w celu relokacji imigrantów” – podkreśla Schoettl, wskazując, że podobne podejście reprezentuje Europejski Trybunał Praw Człowieka (CEDH), potępiając odsyłanie łodzi z migrantami z Morza Śródziemnego do kraju ich pochodzenia. "Minister spraw wewnętrznych Francji chce przywrócenia kontroli granicznych na krajowych granicach UE (m.in. hiszpańskiej i włoskiej) z uwagi na presję migracyjną i bezpieczeństwo na mocy klauzuli derogacyjnej zawartej w Kodeksie Granic Schengen. Bez wątpienia jest to konieczne, ale czy jest to prawnie możliwe?" – zastanawia się były sekretarz Rady Konstytucyjnej.

"Szef MSW musi wybierać pomiędzy skuteczną realizacją tego, co uważa za konieczne dla wyższych interesów Narodu, a tym, co zgodne z orzecznictwem TSUE. To powoduje presję w szczególności w kontekście słów papieża Franciszka w Marsylii, sprzeciwu lewicy, organizacji pozarządowych oraz część polityków partii prezydenckiej przeciw restrykcyjnej polityce wobec imigrantów" – ocenia ekspert.

Schoettl wskazuje, że część krajów UE wybrała swoją politykę imigracyjną, jak Dania czy Grecja w związku z falami migracyjnymi na wyspie Lesbos. Zdaniem eksperta państwa mogą prowadzić suwerenną politykę imigracyjną, m.in. przez tworzenie zamkniętych hot - spotów dla imigrantów na swoich terenach czy wprowadzać czasowe kontrole graniczne.

Konstytucjonalista jest również zdania, że należy dokonać przeglądu Konwencji Genewskiej, która - jak wskazuje - nie została stworzona w celu rozwiązania problemu masowej migracji zarobkowej, która „obecnie drastycznie warunkuje naszą otwartość i naszą pomoc dla krajów pochodzenia i tranzytu imigrantów”.

Opinia publiczna, a obecnie coraz więcej przywódców politycznych z krajów członkowskich, w tym w ruchu socjaldemokratycznym, buntują się przeciwko prawu UE, które nie jest już kompatybilne z ich żywotnymi interesami. Nawet Niemcy są niechętne, a rząd federalny ustanowił punkty kontrolne na granicy z Polską i Czechami” – podsumowuje Schoettl.

Konstytucjonalista wskazuje również, że według najnowszych prognoz ONZ oczekuje się, że liczba ludności kontynentu afrykańskiego podwoi się do 2050 r., zwiększając się z obecnego miliarda mieszkańców do prawie 2,4 mld, a połowa mieszkańców Afryki będzie miała mniej niż 25 lat w 2050.

Zdaniem Schoettela europejska zdolność do walki „z toksycznymi owocami gett”, tj. brakiem integracji imigrantów w krajach UE, jest ograniczona i skutkuje zubożeniem tkanki miejskiej, wzrostem przemocy, przestępczości, separatyzmem i terroryzmem. „Nie istnieje zerowa imigracja ani integracja całych narodów” – podsumowuje konstytucjonalista.

 

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?