Rosja ma problem. Finlandia chce wypowiedzieć traktat

Według fińskich sił zbrojnych nie ma obecnie systemu uzbrojenia, który mógłby całkowicie zastąpić miny przeciwpiechotne. To główny argument władz za tym, aby Finlandia wycofała się z traktatu ottawskiego zakazującego stosowania min przeciwpiechotnych – podało radio Yle powołując się na własne źródła rządowe.
Raport sił zbrojnych, będący podstawą dla decyzji rady ministrów, nie zostanie upubliczniony – podkreślił krajowy nadawca. Na początku kwietnia fiński rząd ogłosił podjęcie działań legislacyjnych w celu wypowiedzenia konwencji ottawskiej.
Kilka tygodni wcześniej podobną wspólną deklarację przyjęły kraje bałtyckie oraz Polska powołując się na "regionalne podejście strategiczne" oraz granice lądowe z Rosją, która jest państwem agresorem i sama stosuje miny przeciwpiechotne na szeroką skalę na froncie ukraińskim.
Według rządu Petteriego Orpo, "najważniejszym celem fińskiej polityki zagranicznej jest zapobieżenie zaangażowaniu się Finlandii w konflikt zbrojny oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa i dobrobytu Finów". Dlatego, aby móc reagować na długoterminowe i zakrojone na szeroką skalę działania wojenne właściwe jest wypowiedzenie konwencji ottawskiej.
Dzięki temu możliwe będzie przywrócenie systemu min przeciwpiechotnych do arsenału obronnego – podkreślono w projekcie ustawy skierowanej do konsultacji społecznych.
Miny przeciwpiechotne – zwraca uwagę Yle – będą prawdopodobnie produkowane, i to w dużych ilościach, na terenie Finlandii, która posiada m.in. zdolności w zakresie produkcji środków wybuchowych. Na możliwość zakupu fińskich min wskazywał także minister obrony Łotwy, Andris Spruds, którego kraj na poziomie parlamentu zakończył już w ub. środę proces wypowiedzenia traktatu.
Fińska granica lądowa z Rosją liczy ok. 1300 km i jest najdłuższa w UE i NATO. Finlandia przystąpiła do konwencji ottawskiej jako jeden z ostatnich krajów w UE. Od 2012 r. Finowie zniszczyli łącznie ponad 1 mln sztuk min zakazanych traktatem, które mieli na stanie. Na początku lat 2000 argumentowano, że miny są przydatne militarnie i nadają się do obrony opartej na poborze (główna siła fińskiej armii liczącej ok. 900 tys. rezerwistów) oraz że nie ma innych sposobów na spowolnienie ruchów wroga.
Konwencję ottawską o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu z 1997 r. ratyfikowało ponad 160 państw, z wyjątkiem m.in. mocarstw militarnych, tj. USA, Rosji, Chin.
Źródło: Republika/PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X