ETA zdaje broń
Baskijscy separatyści z ETA rozpoczęli proces składania broni.
Organizacja przekazała informację o ośmiu schronach - w środku znaleziono tysiące sztuk materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Schrony znajdowały się we francuskim Pirenejach.
ETA ma nadzieję, że w zamian za samorozbrojenie część z 350 jej członków osadzonych we francuskich i hiszpańskich więzieniach zostanie zwolniona bądź poprawie ulegną warunki, w jakich są przetrzymywani.
ETA została założona przez Nacjonalistyczną Partię Basków w 1959 r. i wyznaczyła sobie za cel walkę zbrojną o niepodległość Baskonii (obejmującej północną Hiszpanię i południowo-zachodnią Francję). Działania ETA były w głównej mierze wymierzone
w hiszpańskich biznesmenów, urzędników państwowych oraz oddziały policji i wojska. Wskutek prawie 2,5 tys. ataków przeprowadzonych w latach 1970–2010 śmierć poniosło 810 osób, a ponad 2 tys. zostało rannych. Szczyt aktywności baskijskiej organizacji terrorystycznej przypadł na czasy zimnej wojny. – Wówczas ETA mogła liczyć na olbrzymie wsparcie ze strony ZSRS. Po upadku komunizmu aktywność baskijskich terrorystów systematycznie malała ze względu na wycofanie się potężnego patrona – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Witold Repetowicz z portalu Defence24.