Rosja w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadza swoje sankcje wizowe wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów. Wcześniej prezydent USA Barack Obama poinformował, że podpisał dekret torujący drogę do wprowadzenia sankcji na główne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli będzie to konieczne. Ogłosił nowe sankcje dla przedstawicieli rosyjskiego rządu oraz wobec banku.
22.30
Schulz: szybka pomoc dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od reform
Krótkoterminowa pomoc finansowa dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od programu reform w tym kraju - uważa przewodniczący PE Martin Schulz. Ukraina potrzebuje pieniędzy już teraz, by płacić swoje rachunki - podkreślił na szczycie UE w Brukseli.
21.25
Rosja o adekwatnej odpowiedzi na ew. zajęcie jej własności na Ukrainie
Moskwa zapowiedziała, że odpowie adekwatnie i proporcjonalnie w przypadku zajęcia przez Kijów rosyjskiej własności, w tym za granicą. Informując o tym rosyjski MSZ zaznaczył, że Ukraina zagroziła zajęciem m.in. własności Gazpromu.
W oświadczeniu MSZ napisał, że minister sprawiedliwości Ukrainy zagroził, że jego kraj zrekompensuje sobie nacjonalizację ukraińskiej własności na Krymie zajęciem własności Federacji Rosyjskiej, w tym Gazpromu.
"Wszelkie sięganie władz ukraińskich po rosyjską własność, w tym za granicą, będziemy traktować jako poważne naruszenie prawa międzynarodowego i zasady suwerenności państwa" - podkreślił MSZ.
21.21
USA: McCain w reakcji na rosyjskie sankcje: anuluję wczasy na Syberii
Republikański senator USA John McCain, objęty rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę. - Sądzę, że będzie to oznaczać, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone - mówił McCain.
Zapewnił w komunikacie, że nigdy nie ustanie w wysiłkach na rzecz "wolności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, wraz z Krymem". Republikanin jest jednym najbardziej zagorzałych sprzymierzeńców Ukrainy w obecnym kryzysie. W ostatni weekend przewodził amerykańskiej delegacji parlamentarnej w Kijowie.
21.19
USA: MFW przedłuża rozmowy z Ukrainą w sprawie pakietu pomocy
Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o przedłużeniu do wtorku rozmów swoich przedstawicieli z Ukrainą w sprawie pakietu pomocy. "Misja poczyniła znaczące postępy w rozmowach z władzami Ukrainy na temat strategii wprowadzenia kraju na drogę reform, zdrowego zarządzania i zrównoważonego wzrostu przy jednoczesnej ochronie biednych" - podał w oświadczeniu szef misji MFW Nikołaj Georgiew.
20.49
Pentagon: Szojgu zapewnił, że Rosja nie wejdzie na wschodnią Ukrainę
Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapewnił w rozmowie telefonicznej, że rosyjskie oddziały nie wkroczą na wschodnią Ukrainę. Hagel obarczył siły rosyjskie winą za to, co dzieje się na Krymie.
20.48
Reakcja na sankcje USA: firma Gunvor zaprzecza powiązaniom z Putinem
Firma Gunvor, współtworzona przez Giennadija Timczenkę, który znalazł się na liście amerykańskich sankcji, zdecydowanie zaprzeczyła jakimkolwiek powiązaniom z prezydentem Władimirem Putinem. W oświadczeniu nazwała takie sugestie oburzającymi.
Departament Stanu USA uzasadniając umieszczenie Timczenki na liście sankcji, oświadczył, że "Putin ma inwestycje w Gunvorze i może mieć dostęp do funduszy firmy".
Prezydent Putin nie ma i nigdy nie miał żadnej własności czy innych korzyści w firmie Gunvor. Nie ma żadnych korzyści związanych z Gunvorem lub jej działalnością. Jakakolwiek inna interpretacja jest oparta na fundamentalnej dezinformacji i oburzająca - głosi oświadczenie firmy.
20.46
Ukraina chce broni jądrowej
W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej „statusu państwa z bronią jądrową”.
19.44
Kreml: na reakcję na listy z sankcjami nie przyjdzie długo czekać
Na reakcję Moskwy na sankcje USA nie trzeba będzie długo czekać; istnienie takich list jest kategorycznie nie do przyjęcia dla Rosji bez względu na to, jakie nazwiska się na nich znalazły - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
- Odkrycie niektórych nazwisk na liście nie wywołuje niczego poza zdumieniem - powiedział Pieskow. - Jednak bez względu na to, jakie nazwiska na tych listach figurują, istnienie takich list jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia - dodał.
- W każdym razie reakcja Rosji - na zasadzie wzajemności - jak na poprzednią listę, tak i na dzisiejszą nie każe na siebie długo czekać - powiedział Pieskow dziennikarzom.
18.58
Rosjanie zajęli ukraińską korwetę Ternopil
Rosyjscy żołnierze zajęli wieczorem ukraińską korwetę Ternopil (Tarnopol), która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej – poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow.
Ternopil wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe, słychać było strzały z broni maszynowej
– napisał na swoim profilu na Facebooku.
Według Selezniowa szturmu na okręt dokonało ok. 15-20 uzbrojonych ludzi, którzy podpłynęli do ukraińskiej jednostki na holowniku.
- O godzinie 18.49 (19.49 czasu polskiego) bosman Ternopila Ołeksij Kryłow powiedział (prawdopodobnie w rozmowie telefonicznej): Mój okręt został zajęty. Niestety nic więcej nie mogę powiedzieć – relacjonował Selezniow gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.
18.50
Sztab Generalny: w tym roku 7000 rezerwistów do przeszkolenia
W tym roku wojsko zamierza przeszkolić ok. 7 tys. rezerwistów. Tysiąc już odbyło szkolenia. Plan wynika z potrzeb jednostek wojskowych i nie ma związku z sytuacją międzynarodową - poinformowali przedstawiciele Sztabu Generalnego WP. CZYTAJ WIĘCEJ
18.47
Ławrow do Kerry'ego: Moskwa nie zrewiduje decyzji w sprawie Krymu
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować - poinformował rosyjski resort.
Siergiej Ławrow podkreślił, że decyzja o przyłączeniu Krymu do Rosji jest rezultatem wyrażenia woli absolutnej większości mieszkańców (Krymu), nie podlega ona rewizji i musi być respektowana
- głosi komunikat rosyjskiej dyplomacji.
Wcześniej Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z Ławrowem na marginesie szczytu w sprawie bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.
18.13
Senator John McCain napisał na Twitterze, że jest "dumny z sankcji" nałożonych na niego przez Putina.
"Nigdy nie ustanę w wysiłkach na rzecz wolności i niepodległości Ukrainy, która obejmuje Krym".
18.00
Ban Ki Mun w Moskwie za "konstruktywnym dialogiem" Rosji i Ukrainy
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w Moskwie o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą; podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości.
Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli".
- Podkreślam, że wszystkie strony powinny się powstrzymać przed wszelkimi pochopnymi czy prowokacyjnymi działaniami, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć już i tak bardzo napiętą i niepewną sytuację - powiedział Ban po spotkaniu z prezydentem Putinem.
17.15
Rosja wprowadza sankcje wobec amerykańskich urzędników
Rosja w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadza swoje sankcje wizowe wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów. O wprowadzeniu sankcji powiadomiło rosyjskie MSZ, podkreślając, że są one odpowiedzią na sankcje USA.
"Niejednokrotnie uprzedzaliśmy, że sankcje to broń obosieczna i jak bumerang uderzy w same Stany Zjednoczone - oświadczyło rosyjskie MSZ.
Sankcje obejmą m.in. senatorów Johna McCaina i Johna Boehnera.
17.13
Rosyjscy żołnierze wdarli się do fabryki słodyczy Poroszenki
W Lipiecku (płd-zach część FR ok. 400 km od ukraińskich granic) działa fabryka słodyczy „Roszen” należąca do ukraińskiego oligarchy Petra Poroszenki.
Dziś do fabryki wdarli się uzbrojeni funkcjonariusze jednostki sił specjalnych OMON, którzy nie wpuścili pracowników, czego skutkiem był zatrzymano linii produkcyjnych - informuje Biełsat.
17.01
Rozpoczął się dwudniowy szczyt UE; główny temat - Ukraina
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, którego głównym tematem będzie sytuacja na Ukrainie. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Rosji.
16.55
Nowe sankcje obejmują ludzi z najbliższego otoczenia Putina
Nowe amerykańskie sankcje obejmują ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.
Na liście znaleźli się m.in.: szef i wiceszef administracji prezydenta, Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, oraz szefowie obu izb parlamentu, Siergiej Naryszkin i Siergiej Mironow.
Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków; są to m.in.: Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk (człowiek uważany za bankiera Putina) oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, a także prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin.
Objęty sankcjami bank Rossija z Petersburga jest uważany za bank związany z otoczeniem Putina. CZYTAJ WIĘCEJ
16.48
Nowe sankcje wobec 20 osób związanych z działaniami na Krymie
Nowe amerykańskie sankcje obejmują 20 osób zaangażowanych w działania Rosji na Półwyspie Krymskim i bank Rossija - poinformował wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.
Wcześniej w wystąpieniu przed Białym Domem Obama powiedział: "Podpisałem dziś nowy dekret, który umożliwi nałożenie sankcji na kluczowe sektory gospodarki rosyjskiej. Te sankcje miałyby wpływ nie tylko na rosyjską gospodarkę, ale też globalną".
Obama zapowiedział, że w czasie wizyty w Europie w przyszłym tygodniu będzie zapewniał o niezachwianym wsparciu USA dla sojuszników w NATO.
16.25
Kerry ma nadzieję na spotkanie z Ławrowem w przyszłym tygodniu
Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził nadzieję na spotkanie w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w celu przedyskutowania ukraińskiego kryzysu.
Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z ministrem Ławrowem na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.
16.20
Obama podpisał dekret umożliwiający sankcje gospodarcze dla Rosji
Prezydent USA Barack Obama poinformował, że podpisał dekret torujący drogę do wprowadzenia sankcji na główne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli będzie to konieczne. Ogłosił nowe sankcje dla przedstawicieli rosyjskiego rządu oraz wobec banku.
Ocenił, że istnieje ryzyko eskalacji w związku z groźbami Rosji wobec południowej i wschodniej Ukrainy.
15.20
Ukraińscy strażnicy graniczni z Krymu przenoszą się w głąb kraju
Ukraińska straż graniczna na Krymie rozpoczęła, pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych, operację przegrupowania na tereny położone w głębi kraju - poinformował w czwartek zastępca komendanta Państwowej Straży Granicznej Ukrainy generał Pawło Szyszolin.
- Rozpoczęliśmy stopniowe przerzucanie naszych funkcjonariuszy na tereny obwodów chersońskiego i mikołajowskiego - oświadczył Szyszolin na konferencji prasowej.
Powiedział też, że Półwysep Krymski opuściło do tej pory ok. 1000 cywilów; dodał, że zostali do tego zmuszeni.
Według Szyszolina pogranicznicy już od kilku dni kontrolują wszystkie wjeżdżające i wyjeżdżające pojazdy na granicach administracyjnych obwodów graniczących z Krymem.
15.14
Tusk: chcemy, by KE opracowała nowe zasady współpracy energetycznej UE
Szefowie państw i rządów będą pracować na czwartkowym szczycie UE w Brukseli nad mandatem dla Komisji Europejskiej ws. przygotowania nowych zasad współpracy energetycznej w Europie, które mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii.
Takie informacje przekazał polskim dziennikarzom w Brukseli premier Donald Tusk. - Będziemy starali się o konkluzje, które będą rekomendacją dla Komisji Europejskiej, by przygotować i to najpóźniej do czerwca nowe zasady współpracy energetycznej w Europie, które wyraźnie mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii – powiedział szef rządu.
Premier tłumaczył, że wspólnie z innymi państwami proponujemy przygotowanie organizacyjne do „zwiększenia pozycji Europy” w przetargach na zakup energii. Przypomniał, że rozmawiał już o tym z kanclerz Angelą Merkel, gdy była ona niedawno w Warszawie. - Mam nadzieję, że dziś uda się ten proces rozpocząć. (…) Tutaj najważniejsza będzie decyzja o zobowiązaniu KE, żeby zaczęła to przygotowywać – oświadczył.
15.02
Prokuratura Krymu dementuje, by zatrzymano sprawcę zabójstwa żołnierza
Prokuratura Krymu zdementowała wiadomość, jakoby zat
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Europejski rozbiór Polski. Czas zamachu na Konstytucję i sprzedaż suwerenności!
Kolejny znany muzyk staje w obronie Muńka Staszczyka. Sidney Polak: dobrze, że poszedł do Republiki
Ponad połowa Polaków obawia się tego, co będzie z polską gospodarką
Wdrożenie nowego systemu azylowego. To zaleca niemiecka minister