Przejdź do treści
07:30 USA: Donald Trump ogłosił "totalny reset" w rozmowach z Chinami na temat ceł
CPAC Polska 2025! Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 26-27 Maj 2025 - Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: https://cpacpolska.pl/
Wydarzenie Środowiska patriotyczne z Ostródy organizują 9-11 maja IV Patriotyczny Piknik "W obronie krzyża stanę”. Miejscem wydarzenia jest salezjański ośrodek w Ostródzie Kaczorach, a udział wezmą m.in. Sławomir Cenckiewicz, Przemysław Czarnek i Andrzej Śliwka
Spotkanie Protest przeciwko bezprawiu i nielegalnej imigracji - 11 maja godz. 16:00 - Urząd Wojewódzki przy Pomniku Józefa Piłsudskiego, Katowice
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II i Banino zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt."Tysiąc lat i co dalej? Polska historia i współczesne wyzwania", 12 maja (poniedziałek), g. 18, Sala Akwen, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Lębork zaprasza na koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 12 maja (poniedziałek), g. 17.00, ul. Krzywoustego 1, świetlica, były budynek ABB, Lębork
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Donald Trump ułaskawił 20 osób. Wśród nich znalazł się były doradca jego sztabu wyborczego

Źródło: PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump ułaskawił we wtorek 20 osób, w tym byłego doradcę swego sztabu wyborczego George\'a Papadopoulosa, skazanych za przestępstwa finansowe trzech byłych republikańskich kongresmenów, a także czterech najemników z firmy Blackwater, skazanych za zabicie cywilów w Iraku.

Ułaskawieni pracownicy prywatnej firmy wojskowej Blackwater (obecnie Academi) to weterani i uczestnicy głośnej masakry na placu Nisur w Bagdadzie w 2007 r. Podczas sprowokowanej przez najemników strzelaniny z użyciem m.in. karabinów maszynowych i granatników zginęło 17 cywilów, a 20 zostało rannych. Sąd w USA skazał jednego z nich, Nicholas Slattena, na dożywocie za morderstwo pierwszego stopnia, zaś trzech pozostałych na 30 lat, jednak później wyrok zmieniono, zwalniając ich z więzienia po dwóch latach.

Uzasadnienie Białego Domu

W uzasadnieniu Biały Dom oświadczył, że ułaskawienie najemników jest "szeroko popierane przez społeczeństwo" oraz część republikańskich kongresmenów, którzy za nimi lobbowali. Komunikat wspomina również o służbie wojskowej skazanych oraz o tym, że główny iracki śledczy, który prowadził dochodzenie w sprawie i zapewniał, że wśród ofiar masakry nie było wrogich bojowników, "mógł mieć związki z grupami rebelianckimi".

Wśród ułaskawionych są również dwie osoby skazane w wyniku śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, tzw. Russiagate: doradca kampanii wyborczej Trumpa, George Papadopoulos oraz holenderski prawnik Alex van der Zwaan. Obaj odsiedzieli swoje 30-dniowe wyroki za kłamanie podczas przesłuchania przez FBI.

Ułaskawieni przez prezydenta byli kongresmeni, to Duncan Hunter z Kalifornii i Doug Collins z Nowego Jorku. Obaj byli pierwszymi parlamentarzystami, którzy poparli Trumpa w kampanii wyborczej 2016 r.

Hunter został skazany w tym roku na 11 miesięcy więzienia za zdefraudowanie ponad 200 tys. dolarów, wpłaconych na jego kampanię wyborczą, które wydał na cele osobiste. Polityk miał trafić za kratki w styczniu 2021 r. Collins został skazany w styczniu br. na 26 miesięcy więzienia za stosowanie nielegalnych praktyk inwestycyjnych na giełdzie papierów wartościowych.

Trump skrócił również wyrok byłego republikańskiego kongresmena Steve'a Stockmana z Teksasu, skazanego w 2018 r. na 10 lat więzienia za defraudację pieniędzy przeznaczonych na cele charytatywne oraz pranie pieniędzy. Podstawą skrócenia wyroku były "względy humanitarne"; 64-letni Stockton uległ w więzieniu zakażeniu koronawirusem i jest w grupie podwyższonego ryzyka.

Prezydent ułaskawił również m.in. 92-letniego mężczyznę skazanego w 1952 r. za nielegalną produkcję alkoholu oraz trzy kobiety skazane za udział w handlu marihuaną. 

PAP

Wiadomości

Dziś referendum w sprawie odwołania prezydent i Rady Miasta w Zabrzu

Nowa „Norymberga” dla Putina i Ławrowa. Nie ma odwrotu

Wiadomo, co Trump mówi w prywatnych rozmowach o Rosji

Choroba XXI w.: Autyzm wirtualny. Plaga wśród dzieci

Reakcja Miedwiediewa: Wsadźcie sobie te plany pokojowe w…

Leon XIV wyjaśnił wybór imienia. Wiadomo ile głosów dostał w konklawe

Putin zaproponował Ukrainie bezpośrednie rozmowy pokojowe. Co knuje?

Wiadomo komu kibicuje nowy papież Leon XIV

Artyści apelują do premiera o ochronę przed AI

Po 53 latach radziecka sonda Cosmos 482 spadła na Ziemię. Gdzie?

W sieci znalezione: Niemcy pokazali Tuskowi w Kijowie, gdzie jest jego miejsce

Małe szanse na przełom w rozmowach handlowych USA z Chinami

Karol Nawrocki odwiedził Białystok. Ogromny sukces frekwencyjny! [ZDJĘCIA]

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 10.05.2025

Mainstream kontra Nawrocki. Były premier podziękował Republice!

Najnowsze

Dziś referendum w sprawie odwołania prezydent i Rady Miasta w Zabrzu

Reakcja Miedwiediewa: Wsadźcie sobie te plany pokojowe w…

Leon XIV wyjaśnił wybór imienia. Wiadomo ile głosów dostał w konklawe

Putin zaproponował Ukrainie bezpośrednie rozmowy pokojowe. Co knuje?

Wiadomo komu kibicuje nowy papież Leon XIV

Nowa „Norymberga” dla Putina i Ławrowa. Nie ma odwrotu

Wiadomo, co Trump mówi w prywatnych rozmowach o Rosji

Choroba XXI w.: Autyzm wirtualny. Plaga wśród dzieci