Przejdź do treści
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Człowiek wróci na Księżyc. NASA zdecydowała

Źródło: pixabay.com

Blisko pół wieku minęło od czasu misji Apollo 17, gdy stopy człowieka po raz ostatni dotknęły powierzchni Srebrnego Globu. Trzyosobowy zespół astronautów 19 grudnia 1972 roku zakończył swą podróż i zamknął historię załogowych lotów na Księżyc. Teraz NASA zapowiada nową erę kosmicznych wędrówek człowieka i ogłasza skład wytypowany do przeprowadzenia historycznego projektu.

Zaprezentowany w środę osiemnastoosobowy zespół astronautów został wyłoniony spośród grona czterdziestu siedmiu kandydatów. Agencja 9 grudnia ogłosiła nazwiska osób zakwalifikowanych do szkolenia. Żadna z nich nie została jeszcze jednak przydzielona do konkretnych zadań, jakie będą prowadzone w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie "Artemis". 

NASA przewiduje także rozszerzenie składu o kolejne osoby, w tym te, które zostaną zarekomendowane przez partnerów międzynarodowych. Po raz pierwszy w historii w gronie lądujących na Księżycu znajdzie się kobieta. Aż dziewięć astronautek będzie w trakcie treningów przygotowujących przysposabiało się do kosmicznych prac.

Są wśród nich doświadczone pilotki, jak Nicole Mann, weteranka bojowa i pilot testowy marynarki wojennej, czy Christina Koch, która niedawno ustanowiła kobiecy rekord czasowej długości lotu kosmicznego. W grupie są również pracujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Kate Rubins i Jessica Meir.

- Jeśli będę mogła w jakimkolwiek charakterze uczestniczyć w tych misjach, to naprawdę będzie to spełnieniem moich marzeń – powiedziała Meir dla "National Geographic". - Jest tak wiele do odkrycia dzięki programowi "Artemis". W ramach projektu przeprowadzimy wiele eksperymentów naukowych - dodawała. 

Teraz wytypowanych czeka żmudny i bardzo trudny proces mający na celu odpowiednie przygotowanie ich do przedsięwzięcia. Załogowe misje na powierzchnie Księżyca są, jak dotąd, najprawdopodobniej największymi osiągnięciami ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu. Ich powodzenie jednak jest warunkowane odpowiednim przeszkoleniem astronautów uzyskanym w ramach wieloletnich treningów. 

Astronauci w pobliżu Księżyca mogą się znaleźć już w 2023 roku. Misja załogowa, której nadano nazwę Artemis II, została zaprojektowana w sposób podobny do dawnych lotów, które dotarły w okolice jego orbity. Projekt zakłada okrążenie Srebrnego Globu i lot powrotny. Do przeprowadzenia Artemis II planowane jest użycie kapsuły kosmicznej Orion i wciąż dopracowywanej rakiety kosmicznej, znanej jako Space Launch System. Jej pierwszy start zapowiadany jest na rok 2021.

W przypadku powodzenia misji, NASA w 2024 roku ma zamiar doprowadzić do lądowania na Księżycu. Projekt otrzymał kryptonim Artemis III. Agencja zastrzega jednak, że może zostać opóźniony on w skutek spowolnienia prac i przekroczenia przyznanego naukowcom budżetu.  

W planach jest zadokowanie i przewiezienie załogi na powierzchnię. Po latach człowiek po raz kolejny w historii postawiłby wówczas stopę na gruncie naszej satelity. Docelowym miejscem lądowania będzie najprawdopodobniej południowy biegun Księżyca.

 
polsatnews.pl, National Geografic

Wiadomości

Casa Polonia w Rzymie. Specjalna propozycja dla Polaków na Jubileusz Młodzieży

Putin upokorzył Trumpa. Jaką cenę za to zapłaci?

Kaja Kallas alarmuje: Rosja używa broni chemicznej

Była prezydent skazana. 537 mln dolarów do zwrotu. Ma 10 dni

Brytyjska uczennica ukarana za sukienkę "w Union Jacka". Odesłali ją do domu

Systemy Patriot są już w drodze. Ukraina dostanie też broń ofensywną

Alarm bezpieczeństwa w Hiszpanii: terroryści wykorzystują nielegalną imigrację

Melania Trump: głos potężniejszy, niż armii doradców

Wzywa do zabicia prezydenta Syrii: nie dajcie się zwieść garniturowi

Rosja zabija na Ukrainie. Reżim się nie cofa

Arcydzieło, które uwięziło nasze mózgi. Naukowcy znaleźli odpowiedź

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Najnowsze

Casa Polonia w Rzymie. Specjalna propozycja dla Polaków na Jubileusz Młodzieży

Brytyjska uczennica ukarana za sukienkę "w Union Jacka". Odesłali ją do domu

Systemy Patriot są już w drodze. Ukraina dostanie też broń ofensywną

Alarm bezpieczeństwa w Hiszpanii: terroryści wykorzystują nielegalną imigrację

Melania Trump: głos potężniejszy, niż armii doradców

Putin upokorzył Trumpa. Jaką cenę za to zapłaci?

Kaja Kallas alarmuje: Rosja używa broni chemicznej

Była prezydent skazana. 537 mln dolarów do zwrotu. Ma 10 dni