Blisko pół wieku minęło od czasu misji Apollo 17, gdy stopy człowieka po raz ostatni dotknęły powierzchni Srebrnego Globu. Trzyosobowy zespół astronautów 19 grudnia 1972 roku zakończył swą podróż i zamknął historię załogowych lotów na Księżyc. Teraz NASA zapowiada nową erę kosmicznych wędrówek człowieka i ogłasza skład wytypowany do przeprowadzenia historycznego projektu.
Zaprezentowany w środę osiemnastoosobowy zespół astronautów został wyłoniony spośród grona czterdziestu siedmiu kandydatów. Agencja 9 grudnia ogłosiła nazwiska osób zakwalifikowanych do szkolenia. Żadna z nich nie została jeszcze jednak przydzielona do konkretnych zadań, jakie będą prowadzone w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie "Artemis".
NASA przewiduje także rozszerzenie składu o kolejne osoby, w tym te, które zostaną zarekomendowane przez partnerów międzynarodowych. Po raz pierwszy w historii w gronie lądujących na Księżycu znajdzie się kobieta. Aż dziewięć astronautek będzie w trakcie treningów przygotowujących przysposabiało się do kosmicznych prac.
Są wśród nich doświadczone pilotki, jak Nicole Mann, weteranka bojowa i pilot testowy marynarki wojennej, czy Christina Koch, która niedawno ustanowiła kobiecy rekord czasowej długości lotu kosmicznego. W grupie są również pracujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Kate Rubins i Jessica Meir.
- Jeśli będę mogła w jakimkolwiek charakterze uczestniczyć w tych misjach, to naprawdę będzie to spełnieniem moich marzeń – powiedziała Meir dla "National Geographic". - Jest tak wiele do odkrycia dzięki programowi "Artemis". W ramach projektu przeprowadzimy wiele eksperymentów naukowych - dodawała.
Teraz wytypowanych czeka żmudny i bardzo trudny proces mający na celu odpowiednie przygotowanie ich do przedsięwzięcia. Załogowe misje na powierzchnie Księżyca są, jak dotąd, najprawdopodobniej największymi osiągnięciami ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu. Ich powodzenie jednak jest warunkowane odpowiednim przeszkoleniem astronautów uzyskanym w ramach wieloletnich treningów.
Astronauci w pobliżu Księżyca mogą się znaleźć już w 2023 roku. Misja załogowa, której nadano nazwę Artemis II, została zaprojektowana w sposób podobny do dawnych lotów, które dotarły w okolice jego orbity. Projekt zakłada okrążenie Srebrnego Globu i lot powrotny. Do przeprowadzenia Artemis II planowane jest użycie kapsuły kosmicznej Orion i wciąż dopracowywanej rakiety kosmicznej, znanej jako Space Launch System. Jej pierwszy start zapowiadany jest na rok 2021.
W przypadku powodzenia misji, NASA w 2024 roku ma zamiar doprowadzić do lądowania na Księżycu. Projekt otrzymał kryptonim Artemis III. Agencja zastrzega jednak, że może zostać opóźniony on w skutek spowolnienia prac i przekroczenia przyznanego naukowcom budżetu.
W planach jest zadokowanie i przewiezienie załogi na powierzchnię. Po latach człowiek po raz kolejny w historii postawiłby wówczas stopę na gruncie naszej satelity. Docelowym miejscem lądowania będzie najprawdopodobniej południowy biegun Księżyca.