Przejdź do treści
04:29 Portugalia: Ujęto mężczyznę, który chciał zaatakować młotkiem kandydującego na prezydenta Andre Venturę
02:37 USA: Dyrektor wywiadu - Rosja nie ma zdolności podbicia i okupacji Ukrainy
00:42 Turcja: Na północy kraju spadł kolejny niezidentyfikowany dron
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Chiny: Xi Jinping jedną ręką głaszcze ONZ, drugą grozi sąsiadom

Źródło: Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Chiny zawsze będą popierać utrzymanie światowego pokoju i międzynarodowych reguł – zapewnił w poniedziałek przywódca tego kraju Xi Jinping w przemówieniu z okazji rocznicy przyjęcia komunistycznej ChRL do ONZ i odebrania miejsca w tej organizacji Tajwanowi. Tymczasem władze w Taipei oskarżają Pekin eskalowanie napięć i usiłowanie przejęcia kontroli nad wyspą.

Komentatorzy zwracają uwagę, że zapewnienia Xi o utrzymaniu pokoju na świecie padły w okresie rosnącego zaniepokojenia USA i części innych krajów z powodu coraz bardziej asertywnych działań Chin na arenie międzynarodowej, między innymi wobec rządzonego demokratycznie Tajwanu.

Władze w Tajpej oceniły w październiku, że napięcia wojskowe z Pekinem są obecnie najsilniejsze od ponad 40 lat. Narastają obawy, że komunistyczne Chiny zdecydują się na siłowe przejęcie kontroli nad wyspą, którą uznają za część swojego terytorium.

Chiny wysuwają roszczenia wobec sąsiadów

Chiny coraz bardziej stanowczo wyrażają również swoje roszczenia terytorialne przy spornej granicy z Indiami w Himalajach, a także na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim, gdzie spierają się z szeregiem innych państw regionu.

W wygłoszonym w Pekinie przemówieniu z okazji 50. rocznicy przyjęcia ChRL do ONZ Xi oświadczył, że Chiny zawsze będą „budowniczym światowego pokoju” i „obrońcą międzynarodowego ładu” – przekazała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

- Chiny sprzeciwiają się wszelkim formom hegemonii i polityki siły, unilateralizmu i protekcjonizmu – oświadczył Xi, wzywając przy tym do zacieśnienia międzynarodowej współpracy w takich kwestiach jak konflikty regionalne, terroryzm, zmiany klimatu, cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo biologiczne.

Tajwan nie zgadza się z interpretacją ONZ

Przyjęta 25 października 1971 roku rezolucja nr 2758 „o przywróceniu legalnych praw Chińskiej Republiki Ludowej w Organizacji Narodów Zjednoczonych” uznała komunistyczną ChRL za jedynego prawowitego reprezentanta Chin w ONZ. Usunięto z niej wówczas „przedstawicieli Czang Kaj-szeka”, ówczesnego przywódcy Tajwanu. Od tamtej pory wyspa nie jest członkiem ONZ.

Władze Tajwanu twierdzą, że rezolucja nr 2758 rozstrzyga jedynie kwestię reprezentacji Chin w ONZ. Nie stanowi natomiast, że Tajwan jest częścią ChRL ani że władze ChRL mają prawo reprezentować w ONZ mieszkańców Tajwanu – oświadczyła w ubiegłym tygodniu rzeczniczka tajwańskiego MSZ Joanne Ou, odnosząc się do rocznicy uchwalenia rezolucji.

Ou potępiła sekretariat ONZ za błędną jej zdaniem interpretację tej rezolucji, powielanie stanowiska Pekinu, że „Tajwan jest prowincją Chin”, oraz niedopuszczanie Tajwańczyków do oenzetowskich instytucji – przekazał dziennik „Taipei Times”.

PAP

Wiadomości

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

Będą bezpieczne wybory na Ukrainie? Zełenski zabrał głos

Młodzi Niemcy niebawem dostaną pisma z Bundeswehry. W jakiej sprawie?

W stolicy Korsyki francuska policja zabiła nożownika!

Romanowski ostro o Żurku: nie można spodziewać się po nim przestrzegania prawa!

Takie będą najbliższe dni. Sprawdź prognozę pogody!

Martwa staruszka na pokładzie samolotu do Londynu. „Słyszysz mnie?"

We Włoszech aresztowano ponad 380 osób podczas wielkiej operacji antynarkotykowej!

Najnowsze

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

skup broni w Australii w 1996

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

dron w Turcji

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Wiktor Orban

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów