Przejdź do treści
15:10 Afera w UE: Jak stwierdził OLAF, czyli organ nadzorujący nadużycia finansowe, szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach
14:25 Prezydent Andrzej Duda: SG stoi na straży nienaruszalności granic Polski oraz granicy zewnętrznej UE i NATO
14:23 Donald Trump: nic się nie stanie w sprawie Ukrainy, dopóki nie spotkam się z Putinem
13:55 Donald Trump: Katar zainwestuje 10 mld dolarów w największą bazę wojsk USA na Bliskim Wschodzie
13:34 IMGW: w Tatrach opady śniegu nawet do 12 cm
13:07 Karol Nawrocki: wszyscy angażują się w ratowanie projektu politycznego, któremu na imię Rafał Trzaskowski
12:41 Mariusz Błaszczak po doniesieniach wp.pl: PiS zawiadomi prokuraturę i PKW
12:10 W. Zełenski: decyzja o kolejnych krokach dotyczących rozmów z Rosją po spotkaniu z Erdoganem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Płuca tak nie płonęły od 17 lat. Dane są przerażające

Źródło: pożary - x.com/@FFMVic

Amazonia - płuca Ziemi - przeżywa najtrudniejszy rok od 17 lat pod względem pożarów i wypaleń lasów. Liczba ognisk pożarowych w regionie osiągnęła rekordowe poziomy, wywołując katastrofalne skutki dla środowiska, zdrowia publicznego i społeczności lokalnych.

Według danych Programu Pożarowego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE), do początku grudnia 2024 roku odnotowano 137 538 ognisk pożarowych, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu z 2023 rokiem. Ostatni raz tak wysokie liczby zarejestrowano w 2007 roku, kiedy odnotowano 186 480 ognisk.

Region Pará, z 54 561 ogniskami, jest najciężej dotkniętym stanem, odpowiadając za ponad połowę (50,6%) wszystkich pożarów w Amazonii. Najbardziej ucierpiały gminy São Félix do Xingu, Altamira i Novo Progresso.

Pożary w Amazonii doprowadziły do katastrofalnego pogorszenia jakości powietrza. W mieście Santarém, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy, poziom zanieczyszczeń w listopadzie był 42,8 razy wyższy od rocznego limitu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od września do listopada lokalne służby zdrowia zarejestrowały ponad 6 200 przypadków problemów oddechowych.

Przyczyną intensyfikacji pożarów są zarówno zmiany klimatyczne, jak i działalność człowieka. Długotrwałe susze, wysokie temperatury i niska wilgotność w 2024 roku stworzyły idealne warunki do rozprzestrzeniania ognia. Ekspert ds. leśnictwa, Alexandre Tetto, podkreśla, że roślinność Amazonii nie jest przystosowana do ognia, co czyni ją szczególnie podatną na pożary. Większość ognisk pożarowych wynika z nielegalnego wypalania terenów pod rolnictwo.

Źródło: pożary w Amazonii 2024 - amzfire.servirglobal.net

„Nigdy nie widziałem mojego jeziora wyschniętego, aż do tego roku. Mieliśmy 150 dni bez deszczu i wilgotność poniżej 50%, co jest bezprecedensowe w regionie” – mówi Francisco Wataru Sakaguchi, rolnik z Tomé-Açu.

Badania przeprowadzone przez naukowców Fernando Eliasa i Maurivana Barrosa Pereirę wykazały, że wielokrotne pożary prowadzą do utraty nawet 68% zdolności lasów Amazonii do magazynowania dwutlenku węgla. W lasach dotkniętych pożarami zaobserwowano spadek liczby gatunków oraz mniejszą gęstość drzew. W efekcie Amazonia staje się „ubogą” wtórną puszczą, tracącą swoje zdolności do regulacji klimatu i świadczenia kluczowych usług ekosystemowych.

„Każdy pożar nie tylko uwalnia gazy cieplarniane, ale także zmniejsza ilość węgla magazynowanego w biomasie roślinnej” – tłumaczy Elias.

Aby przeciwdziałać kryzysowi, rząd Pará wzmocnił operacje przeciwpożarowe, angażując 120 strażaków, nowe pojazdy oraz śmigłowce. Rząd federalny wsparł działania poprzez mobilizację 1 700 specjalistów, 11 samolotów i 300 pojazdów w całej Amazonii. Zostało również przeznaczone 514 milionów reali na działania ratunkowe. W lipcu wprowadzono ogólnokrajową Politykę Zintegrowanego Zarządzania Ogniem.

Eksperci, tacy jak strażak Daniel Gutierrez z Alter do Chão, apelują o lepsze mechanizmy dochodzeniowe i większą odpowiedzialność za nielegalne wypalanie. 

„Większość pożarów jest wywołana celowo. Bez skutecznych dochodzeń sytuacja w Amazonii będzie się pogarszać” – podkreśla.

Pożary w Amazonii są kryzysem o ogromnym zasięgu, wymagającym pilnych i skoordynowanych działań, aby zapobiec jeszcze poważniejszym skutkom w przyszłości.

Źródło: Republika/TribunaUniao/PanoramaReal

Wiadomości

Czym będzie zajmował się Müller po zakończeniu kariery w Bayernie?

Broń bez sumienia. ONZ wzywa do zakazu autonomicznych systemów wojskowych

Paulina Smaszcz w masełkowej stylizacji. Tak pojawiła się na rozprawie z Maciejem Kurzajewskim

Rerum novarum w XXI wieku. Leon XIV podąża śladami Leona XIII

Andrzej Śliwka: To, co się dzieje w Warszawie, jest kompromitacją Trzaskowskiego i jego ekipy

Timberwolves meldują się w finale Zachodu. Celtics jeszcze walczą, Tatum wypada z gry

Tak to się robi w Brukseli. Szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach?

Jabłoński o Modlińskiej 6D: policja pozwoliła przejąć bandytom pełnię władzy nad sporym kawałkiem terenu w Warszawie

Przydacz: głosowanie na Trzaskowskiego to zgoda na bycie podwykonawcą Niemiec

Nielegalna promocja kandydata KO. Nawrocki: wszyscy angażują się w ratowanie projektu politycznego, któremu na imię Rafał Trzaskowski

Agresywni Czeczeni na Modlińskiej. Policja nie reaguje

KEP ostrzega przed edukacją zdrowotną wg. Nowackiej: zmiana w postrzeganiu rodziny i miłości

Sakiewicz: zagranica ma dużo do powiedzenia jeśli chodzi wybory w Polsce

SPRAWDŹ TO!

Ostra reakcja Krzysztofa Stanowskiego. "Co za debile!"

Jabłoński: Czeczeni zachowują się jakby byli pod wpływem narkotyków

Najnowsze

Czym będzie zajmował się Müller po zakończeniu kariery w Bayernie?

Andrzej Śliwka: To, co się dzieje w Warszawie, jest kompromitacją Trzaskowskiego i jego ekipy

Timberwolves meldują się w finale Zachodu. Celtics jeszcze walczą, Tatum wypada z gry

Tak to się robi w Brukseli. Szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach?

Jabłoński o Modlińskiej 6D: policja pozwoliła przejąć bandytom pełnię władzy nad sporym kawałkiem terenu w Warszawie

Broń bez sumienia. ONZ wzywa do zakazu autonomicznych systemów wojskowych

Paulina Smaszcz w masełkowej stylizacji. Tak pojawiła się na rozprawie z Maciejem Kurzajewskim

Rerum novarum w XXI wieku. Leon XIV podąża śladami Leona XIII