Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Płuca tak nie płonęły od 17 lat. Dane są przerażające

Źródło: pożary - x.com/@FFMVic

Amazonia - płuca Ziemi - przeżywa najtrudniejszy rok od 17 lat pod względem pożarów i wypaleń lasów. Liczba ognisk pożarowych w regionie osiągnęła rekordowe poziomy, wywołując katastrofalne skutki dla środowiska, zdrowia publicznego i społeczności lokalnych.

Według danych Programu Pożarowego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE), do początku grudnia 2024 roku odnotowano 137 538 ognisk pożarowych, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu z 2023 rokiem. Ostatni raz tak wysokie liczby zarejestrowano w 2007 roku, kiedy odnotowano 186 480 ognisk.

Region Pará, z 54 561 ogniskami, jest najciężej dotkniętym stanem, odpowiadając za ponad połowę (50,6%) wszystkich pożarów w Amazonii. Najbardziej ucierpiały gminy São Félix do Xingu, Altamira i Novo Progresso.

Pożary w Amazonii doprowadziły do katastrofalnego pogorszenia jakości powietrza. W mieście Santarém, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy, poziom zanieczyszczeń w listopadzie był 42,8 razy wyższy od rocznego limitu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od września do listopada lokalne służby zdrowia zarejestrowały ponad 6 200 przypadków problemów oddechowych.

Przyczyną intensyfikacji pożarów są zarówno zmiany klimatyczne, jak i działalność człowieka. Długotrwałe susze, wysokie temperatury i niska wilgotność w 2024 roku stworzyły idealne warunki do rozprzestrzeniania ognia. Ekspert ds. leśnictwa, Alexandre Tetto, podkreśla, że roślinność Amazonii nie jest przystosowana do ognia, co czyni ją szczególnie podatną na pożary. Większość ognisk pożarowych wynika z nielegalnego wypalania terenów pod rolnictwo.

Źródło: pożary w Amazonii 2024 - amzfire.servirglobal.net

„Nigdy nie widziałem mojego jeziora wyschniętego, aż do tego roku. Mieliśmy 150 dni bez deszczu i wilgotność poniżej 50%, co jest bezprecedensowe w regionie” – mówi Francisco Wataru Sakaguchi, rolnik z Tomé-Açu.

Badania przeprowadzone przez naukowców Fernando Eliasa i Maurivana Barrosa Pereirę wykazały, że wielokrotne pożary prowadzą do utraty nawet 68% zdolności lasów Amazonii do magazynowania dwutlenku węgla. W lasach dotkniętych pożarami zaobserwowano spadek liczby gatunków oraz mniejszą gęstość drzew. W efekcie Amazonia staje się „ubogą” wtórną puszczą, tracącą swoje zdolności do regulacji klimatu i świadczenia kluczowych usług ekosystemowych.

„Każdy pożar nie tylko uwalnia gazy cieplarniane, ale także zmniejsza ilość węgla magazynowanego w biomasie roślinnej” – tłumaczy Elias.

Aby przeciwdziałać kryzysowi, rząd Pará wzmocnił operacje przeciwpożarowe, angażując 120 strażaków, nowe pojazdy oraz śmigłowce. Rząd federalny wsparł działania poprzez mobilizację 1 700 specjalistów, 11 samolotów i 300 pojazdów w całej Amazonii. Zostało również przeznaczone 514 milionów reali na działania ratunkowe. W lipcu wprowadzono ogólnokrajową Politykę Zintegrowanego Zarządzania Ogniem.

Eksperci, tacy jak strażak Daniel Gutierrez z Alter do Chão, apelują o lepsze mechanizmy dochodzeniowe i większą odpowiedzialność za nielegalne wypalanie. 

„Większość pożarów jest wywołana celowo. Bez skutecznych dochodzeń sytuacja w Amazonii będzie się pogarszać” – podkreśla.

Pożary w Amazonii są kryzysem o ogromnym zasięgu, wymagającym pilnych i skoordynowanych działań, aby zapobiec jeszcze poważniejszym skutkom w przyszłości.

Źródło: Republika/TribunaUniao/PanoramaReal

Wiadomości

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Najnowsze

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku