Przejdź do treści
08:00 Śląskie: Służby rozbiły gang wystawiający puste faktury, zatrzymały siedem osób
07:22 Świat: Ministerstwo obrony Kambodży oskarżyło w czwartek siły zbrojne Tajlandii o zbombardowanie przygranicznego miasta Paoypet
06:25 USA: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż rekordowej transzy broni dla Tajwanu o wartości 10 mld dol.
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Biden: To zasadniczo zmieni życie milionów ludzi na lepsze. Prezydent USA przedstawił zarys reform

Źródło: Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent USA Joe Biden przedstawił w czwartek zarys projektu inwestycji rzędu 1,8 mld dolarów, reform i innowacji, dotyczących m.in świadczeń socjalnych, edukacji, klimatu i systemu podatkowego, które mają stanowić element ustawy o bezpieczeństwie socjalnym i infrastrukturze.

- To zasadniczo zmieni życie milionów ludzi na lepsze. (…) To ramy, które pozwolą stworzyć miliony miejsc pracy, rozwijać gospodarkę, inwestować w nasz naród i naszych ludzi - powiedział Biden w Białym Domu przed wylotem do Europy na audiencję w Watykanie u papieża Franciszka oraz spotkania z przywódcami światowymi na szczycie G20 w Rzymie i podczas konferencji klimatycznej w Glasgow.

Prezydent przekonywał, że program jest możliwy do sfinansowania, a także odpowiedzialny z punktu widzenia polityki fiskalnej.

- 17 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii oceniło, że obniży to presję inflacyjną na gospodarkę – przypomniał.

Prezydent ocenił, że gospodarka świetnie funkcjonuje dla najbogatszych, kosztem coraz trudniejszych warunków, w jakich żyje klasa średnia i ludzie biedniejsi.

Wskazywał na perypetie wielu Amerykanów, w tym niedostatki w zakresie usług zdrowotnych w zestawieniu z sytuacją mieszkańców wielu innych rozwiniętych krajów.

Zwrócił uwagę na anomalie podatkowe. Zaznaczył, że 55 amerykańskich firm, osiągających największe, miliardowe dochody w ogóle nie płaciło podatków.

Biden podkreślił, że brak innowacji w USA w wielu dziedzinach utrudnia rywalizację gospodarczą z Chinami.

Prezydent nazywał przedstawiony projekt krokiem historycznym, mającym zapoczątkować fundamentalne zmiany sposobu, w jaki rząd służy amerykańskiemu społeczeństwu.

- Agenda, która jest w tych projektach ustaw, stanowi odzwierciedlenie tego, na co głosowało 81 mln ludzi. Ich głosy zasługują na to, by były usłyszane, a nie negowane – argumentował prezydent.

Wyjaśnił, że plan ten jest wynikiem wielu miesięcy pracy i kompromisów.

Według Białego Domu pakiet o wartości 1,8 mld dolarów przewiduje m.in. zapewnienie przedszkoli wszystkim dzieciom w wieku trzech i czterech lat, opiekę nad dziećmi po przystępnych cenach, a także świadczenia zdrowotne dla seniorów. Przewidziane jest też przedłużenie o rok ulgi podatkowej dla rodzin zarabiających mniej niż 150 tys. dolarów rocznie.

W kwestii ochrony środowiska, projekt przedłuża o 10 lat okres obowiązywania ulg podatkowych w wysokości 320 mld dolarów na produkcję czystej energii i pojazdów ekologicznych. Oferuje zachęty do przeciwdziałania ekstremalnym zjawiskom pogodowym i zanieczyszczeniom. Zachęca do lepszego wykorzystania m.in. energii słonecznej i technologii "nowej generacji".

Amerykańskie media, powołując się na uczestników wcześniejszego czwartkowego spotkania z ustawodawcami na Kapitolu, podkreślają, że Biden podczas pobytu w Europie chce dowieść, że Ameryka czyni postępy, aby pokazać światowym przywódcom, w tym Rosji i Chinom, że kraje demokratyczne wciąż się rozwijają.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym. (...) Reszta świata zastanawia się, czy jesteśmy w stanie funkcjonować – powiedział prezydent.

 

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

Masowe okaleczenia w rosyjskiej armii. Prosty powód

„Adwentowe Minutki” czyli przedświąteczna inicjatywa Sióstr Nazaretanek

Ludobójstwo chrześcijan - Nigeria: porwali wiernych z kościoła

Jeleń wtargnął do sklepu świątecznego i utknął w krześle

Interpol wydał czerwone noty za podejrzanymi o sabotaż w Polsce

Ruszyła budowa 600 obiektów na granicy z Rosją

Amerykańska dziennikarka i mąż znalezieni martwi. Syn ocalał

Najnowsze

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

małpka kapucynka poza prawem

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw

Keir Starmer i Roman Abramowicz

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

ksiądz Michał Olszewski

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

Zbigniew Bogucki

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła