Przejdź do treści
21:30 Sport: Iga Świątek w ćwierćfinale Wimbledonu - rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Dunką Clarą Tauson
19:45 Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał z funkcji prezesa PGW Wody Polskie Joannę Kopczyńską
18:50 Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego - powodem jest brak komunikacji ze strony Instytutu Pileckiego oraz zniesienie kategorii dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę i protestów na Białorusi
17:13 Świecie: 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie). Grozi mu dożywotnie więzienie. Pozostali uczestnicy bójki – w tym dziewięciu innych obcokrajowców – usłyszeli zarzuty
16:01 Czechy: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem zapewnił o swym przekonaniu, że polityka bliskiej współpracy pomiędzy Polską i Czechami będzie kontynuowana przez Karola Nawrockiego
15:52 USA: Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał w poniedziałek rano do USA - wieczorem spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Biały Dom przekazał Ukrainie rakiety ATACMS!

Źródło: twitter.com

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu do 165 km - potwierdziła PAP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Jak dodała, Biały Dom uważa, że znacząco wzmocni to zdolności bojowe Ukrainy.

"Stany Zjednoczone dostarczyły niedawno Ukrainie system ATACMS o zasięgu do 165 km w ramach naszego ciągłego wsparcia dla narodu ukraińskiego w obronie jego terytorium przed brutalną inwazją Rosji. Wierzymy, że zapewni to znaczący wzrost zdolności Ukrainy na polu bitwy, nie narażając przy tym naszej gotowości wojskowej" - powiedziała Watson w odpowiedzi na pytanie PAP.

Jak dodała, rakiety pozwolą Ukrainie razić cele położone głębiej na Ukrainie i nie pozwolić Rosjanom na posiadanie "bezpiecznego schronienia" na okupowanym terytorium.

Biały Dom potwierdził PAP, że przekazał Ukrainie rakiety ATACMS#PAPInformacje ⤵️https://t.co/3DfW7KJ4Un

— PAP (@PAPinformacje) October 17, 2023

"Jesteśmy zobowiązani nadal zapewniać Ukrainie pomoc wojskową, której potrzebuje, aby odnieść sukces na polu bitwy i walczyć o wolność i niepodległość" - zaznaczyła Watson.

Biały Dom w ten sposób potwierdził wcześniejsze doniesienia "Wall Street Journal" i innych mediów, że Ameryka dostarczyła Ukrainie rakiety, o które ta od dawna zabiegała. Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do ataku na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, zadając poważne zniszczenia rosyjskiemu lotnictwu.

Jeszcze w ubiegłym roku prezydent Joe Biden i jego doradca Jake Sullivan sugerowali, że dostarczenie rakiet może doprowadzić do wywołania III wojny światowej, zaś Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicje kasetową.

PAP, Twitter

Wiadomości

Burzliwa noc w Polsce! Setki interwencji straży pożarnej

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Polka zdobyła ośmiotysięcznik Himalajów! Udana wyprawa Doroty Rasińskiej-Samoćko

Grok zgasił europosła PO. To Morawiecki rozpoczął budowę polskich wiatraków

Niemcy wjeżdżają do Polski, Tusk ogranicza obywateli

Lis nie odpuszcza Hołowni. Mniej pisze, ale częściej podaje posty swoich fanów

Horała i Osmalak o dialogu politycznym w „Gościu Dzisiaj”

Mandaryna wróciła na scenę w Sopocie! Michał Wiśniewski przerwał milczenie po 20 latach: „Nigdy nie skrzywdziłbym swojej żony”

Władza traci słuch społeczny. Siemoniak zapowiada twarde działania wobec obywatelskich patroli na granicy

SOP wszczyna postępowanie po przejeździe ministra Bodnara

Brudna kampania PO. Szokujące doniesienia o ataku na Karola Nawrockiego

Śliwka o Hołowni: "Wszystko zależy, czy realnie oceni sytuację – ta władza się kończy"

Syn legendarnego bramkarza z pierwszym kontraktem!

Dymisja szefowej Wód Polskich tuż przed nadejściem niżu

Obajtek ostrzega przed działaniami rządu: Kowalski może zapłacić 1600 zł za prąd

Najnowsze

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Grok zgasił europosła PO. To Morawiecki rozpoczął budowę polskich wiatraków

Niemcy wjeżdżają do Polski, Tusk ogranicza obywateli

Lis nie odpuszcza Hołowni. Mniej pisze, ale częściej podaje posty swoich fanów

Horała i Osmalak o dialogu politycznym w „Gościu Dzisiaj”

Burzliwa noc w Polsce! Setki interwencji straży pożarnej

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Polka zdobyła ośmiotysięcznik Himalajów! Udana wyprawa Doroty Rasińskiej-Samoćko