Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemieckie firmy zmiotą konkurencję! Rządy UE przerażone

Źródło: Niemcy - x.com/@_FriedrichMerz

Bruksela i stolice państw członkowskich Unii Europejskiej wyrażają zaniepokojenie w związku z ogłoszonymi przez Niemcy planami znaczącego zwiększenia wydatków. Według doniesień POLITICO, rządy obawiają się, że te kroki mogą zakłócić jednolity rynek i zapewnić niemieckim firmom nieuczciwą przewagę konkurencyjną.

Decyzja niemieckiego parlamentu o wyłączeniu inwestycji w obronność przekraczających 1% PKB z rygorystycznych zasad wydatkowych, a także utworzenie funduszu w wysokości 500 miliardów euro na infrastrukturę i zieloną energię, budzi kontrowersje. Choć europejscy sojusznicy Niemiec generalnie z zadowoleniem przyjęli oczekiwane poluzowanie polityki fiskalnej przez Berlin, narasta poczucie niepokoju co do potencjalnego wpływu tych działań w momencie, gdy gospodarki wciąż zmagają się z konsekwencjami pandemii COVID-19, konfliktu na Ukrainie oraz groźby wojny handlowej z USA.

Temat nie został oficjalnie poruszony na szczycie liderów UE w Brukseli, gdzie domniemany przyszły kanclerz Niemiec, Friedrich Merz, nie był obecny, a urzędujący kanclerz Olaf Scholz reprezentował kraj. Jednak problem już daje się we znaki w całej Wspólnocie i w Komisji Europejskiej. Dyplomaci z różnych krajów wyrażają zaniepokojenie, szczególnie w perspektywie regulacji dotyczących pomocy państwa.

Dodatkowe wydatki, które w ciągu następnej dekady mają sięgnąć 1 biliona euro (głównie na obronność, infrastrukturę i zieloną energię), zmniejszą presję na niemiecki budżet. To z kolei umożliwi większe inwestycje w innych obszarach, w tym w subsydia dla przemysłu. To właśnie stwarza ryzyko postawienia niemieckich firm w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do konkurentów z innych krajów UE.

Francja, wraz z Włochami i Hiszpanią, apeluje do UE o nowe pomysły na złagodzenie potencjalnych "zakłóceń" jednolitego rynku, takie jak wspólne pożyczki wszystkich państw członkowskich. Niemcy jednak odrzucają te propozycje.

Wstępne porozumienie koalicyjne bloku CDU/CSU Merza i socjaldemokratów wskazuje, że dodatkowe środki mają być wykorzystane na finansowanie dotacji dla "energochłonnych sektorów", a także wprowadzenie "stałego limitu opłat sieciowych". Planowane jest również wsparcie państwowe dla wzmocnienia "strategicznych gałęzi przemysłu" i przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, na przykład w sektorze półprzewodników, produkcji baterii, wodoru i farmaceutyków.

Obawy dotyczą tego, że Berlin będzie przeznaczał miliardy euro na przyciąganie nowych fabryk chipów lub baterii, albo na obniżenie kosztów energii dla niemieckich firm, podczas gdy inne kraje UE nie mogą sobie pozwolić na tak hojne dotacje państwowe. Podobna reakcja miała miejsce w 2022 roku, gdy kanclerz Scholz wprowadził program o wartości 200 miliardów euro mający na celu obniżenie cen energii w Niemczech.

Szwedzka minister ds. europejskich, Jessica Rosencrantz, wyraziła poparcie dla zwiększenia wydatków na obronność przez Niemcy, ale jednocześnie podkreśliła, że w kwestii pomocy państwa obowiązują jasne zasady.

Zwiększone wydatki przez Niemcy wywołują napięcia w Europie, zwłaszcza że Berlin próbuje jednocześnie złagodzić rygorystyczne zasady wydatkowe UE, których wcześniej sam wymagał. Niemieccy urzędnicy starają się bagatelizować obawy związane z jednolitym rynkiem, argumentując, że decyzja o zwiększonych wydatkach została powszechnie dobrze przyjęta, w tym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Najnowsze

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy