W czwartek zakończył się szczyt UE-CELAC. KE ogłosiła, że uchwalono na nim programy wsparcia dla państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także zapowiedziano postępy w negocjacjach dotyczących umowy handlowej między UE a MERCOSUR.
Drugi szczyt UE–CELAC, a zarazem ósmy szczyt UE–LAC pod hasłem: „Kształtując wspólną przyszłość – na rzecz dostatnich, spójnych i trwałych społeczeństw dla naszych obywateli”, odbył się w Brukseli w dniach 10-11 czerwca 2015 r.
Po zakończeniu spotkań Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy m.in. 230 mln euro na wsparcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a także 346 mln euro środków finansowych dla Karaibów, które mają zostać rozdysponowane do roku 2020.
Imponująco wysoka frekwencja i zainteresowanie
Na szczyt nie przyjechali prezydent Argentyny i Wenezueli, ale frekwencja i tak była zaskakująco wysoka. W rozmowach uczestniczyło bowiem około 40 szefów państw i rządów.
Zarówno UE jak i CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) wykazały dużą chęć współpracy i nawiązywania bliższych relacji. W wyniku negocjacji przedstawiciele państw europejskich znieśli konieczność nabywania wiz dla obywateli Peru i Kolumbii, którzy przyjadą do Unii na nie dłużej niż 90 dni.
W trakcie rozmów wielokrotnie poruszane były kwestie gospodarcze, dotyczące zmian w polityce antynarkotykowej, a także wspólnego stanowiska na zbliżającym się Szczycie klimatycznym.
Czytaj więcej:
Obama ogłasza reset w stosunkach USA z Kubą
Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej poświęcony imigrantom
Pięć krajów Ameryki Łacińskiej wycofuje ambasadorów z Tel Awiwu