Przejdź do treści
12:27 Pomorskie: Pożar budynku ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób
12:15 Warszawa: Zoo i Kampinoski Park Narodowy apelują o niedopalanie fajerwerków i petard
10:28 Pasażer promu Skania znalazł się za burtą, nie udało się go uratować
10:04 W. Zełenski: USA przewidują gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa na 15 lat
09:11 KGP: 155 wypadków drogowych w długi weekend i ponad 750 zatrzymanych kierowców
08:54 Polska: Policjanci rozbili internetowy narkobiznes, zatrzymali 16 osób
08:15 Polska: IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami w 13 województwach
08:06 Indonezja: Co najmniej 16 osób zginęło w pożarze w domu spokojnej starości
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

12 tys. km, 16 dni, 400 mld euro - liczby adekwatne do "Nowego Jedwabnego Szlaku"

Źródło: news.cn

Pociąg towarowy z Holandii do Chin, odbędzie swój pierwszy kurs już w czwartek. Jego droga poprowadzi przez Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Podróż planowo potrwa 16 dni. Chińczycy zainwestowali w rozbudowę połączenia kolejowego z zachodnią częścią Europy 400 mld euro. To przedsięwzięcie na miarę Jedwabnego Szlaku, który niegdyś łączył Chiny z Europą i Bliskim Wschodem.

Pierwszy przystanek znajduje się w amsterdamskim porcie Amerikahaven. Ostatni postój będzie miał miejsce w Yiwu w prowincji Zhejiang (wschodnie Chiny).

Operatorem pociagu jest firma Nunner Logistics. Wagony ciągną się przez co najmniej 630 m. Przewożone w nich będą m.in. ubrania dla dzieci, alkohole, części samochodowe i luksusowe tekstylia a z Polski m.in. wyroby cukiernicze. Do Europy wróci głównie z odzieżą.

Trasa prowadzi śladami Jedwabnego szlaku - nitki liczącej ok. 12 tys. km - dawnej drogi handlowej łączącej Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, wykorzystywanej od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. (do ok. 1650 r.).

– Nowe połączenie jeszcze bardziej ułatwi operatorom, sprzedawcom detalicznym i markowym producentom w Holandii prowadzenie interesów z Chinami – powiedział Erwin Cootjans, dyrektor generalny Nunner Logistics.

Operator opisuje też istotę przedsięwzięcia. Podróż pociącu, trwająca od 16 do 18 dni, to niemal dwa razy szybciej niż transport drogą morską między Chinami a Europą. Powołując się na dobro ekologii podkreślono też, że połączenie pozwoli ograniczyć emisją dwutlenku niemal dwudziestokrotnie, w odniesieniu do transportu lotniczego.

W ujęciu wykorzystania potencjału gospodarczego "Nowego Jedwabnego Szlaku", Polska zorganizuje pierwszy szczyt RailFreight, który odbędzie się w dniach 20-21 marca we Wrocławiu.

polsatnews.pl

Wiadomości

Pali się budynek ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób!

Prawnicy Dla Polski alarmują po wpisie aktywistki! "Sprawa jest niezwykle poważna"

Gol Martineza zapewnił Interowi pozycję lidera Serie A na koniec roku

Kida: obywatele nie są równo traktowani przez system sprawiedliwości w Polsce

NBA: Leonard nie do zatrzymania! Rekord kariery i show w LA

Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką. Tak przywitamy Nowy Rok!

Rozbito internetowy narkobiznes, zatrzymano kilkanaście osób!

Będą likwidować co trzeci szpital? ,,To są właśnie rozwiązania rządu Tuska''

Ponad połowa Polaków uważa, że sprawy gospodarcze idą w złym kierunku [SONDAŻ]

11-letni Polak na radarze FC Barcelony!

Grabiec powiela kremlowską propagandę. I leje kolejną wodę na jej młyn

Oto oficjalne logotypy hokejowych mistrzostw świata w Polsce

Co najmniej 16 osób zginęło w pożarze w domu spokojnej starości

SPRAWDŹ TO!

Tusk pożegna się ze stołkiem? Polacy wierzą w powrót PiS! [SONDAŻ]

Handlowe niedziele w 2026 roku. Czy zasady się zmienią?

Najnowsze

Pali się budynek ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób!

NBA: Leonard nie do zatrzymania! Rekord kariery i show w LA

Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką. Tak przywitamy Nowy Rok!

Rozbito internetowy narkobiznes, zatrzymano kilkanaście osób!

Będą likwidować co trzeci szpital? ,,To są właśnie rozwiązania rządu Tuska''

Prawnicy Dla Polski alarmują po wpisie aktywistki! "Sprawa jest niezwykle poważna"

Gol Martineza zapewnił Interowi pozycję lidera Serie A na koniec roku

Kida: obywatele nie są równo traktowani przez system sprawiedliwości w Polsce