Straszą użyciem broni jądrowej

Portal TV Republika, kk 21-05-2024, 17:45
Artykuł
KCNA

Pjongjang „podejmie niezbędne posunięcia na rzecz wzmocnienia odstraszania nuklearnego” w odpowiedzi na dokonanie przez USA tzw. subkrytycznego testu nuklearnego - poinformowała agencja KCNA powołując się na północnokoreański MSZ.

Aby sprostać niestabilności strategicznej w regionie i na całym świecie spowodowanej jednostronnym działaniem USA, jesteśmy zmuszeni rozważyć niezbędne posunięcia na rzecz poprawy ogólnego odstraszania nuklearnego” - głosi komunikat KCNA. W komunikacie nie sprecyzowano o jakie konkretnie posunięcia chodzi.

Wcześniej Departament Energii USA poinformował, że podległa mu Narodowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego dokonała na poligonie w stanie Nevada tzw. subkrytycznego testu nuklearnego aby „uzyskać dane potwierdzające wiarygodność i skuteczność głowic nuklearnych”.

Jak zaznacza Reuter subkrytyczny test nie oznacza wybuchu nuklearnego i nie wymaga reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder atomów substancji radioaktywnej. USA podpisały układ o zakazie prób nuklearnych i zakończyły takie próby w 1992 r.

Natomiast Korea Północna dokonała już sześciu podziemnych testów nuklearnych i prawdopodobnie szykuje się do siódmego i jest w związku z tym objęta sankcjami ONZ.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy