„Stoimy ramię w ramię z Białorusinami”. USA nakładają sankcje na reżim Łukaszenki

Artykuł
Mińsk
Fot. Pixabay/jackal007

Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i nakładają kolejne sankcje wobec Białorusi. Departament Stanu poinformował, że sankcje są odpowiedzią na zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair, aresztowania dziennikarzy i łamanie praw człowieka.

Departament Stanu poinformował, że sankcje na Białoruś wprowadzono w koordynacji z Unią Europejską i Kanadą. W komunikacie podkreślono, że są one skutkiem nie tylko zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair i aresztowania Ramana Pratasewicza, ale również „trwających represji na Białorusi, w tym ataków na prawa człowieka, procesy demokratyczne i fundamentalne wolności”.

Sankcje obejmują przedstawicieli władz

Amerykańskie sankcje obejmują restrykcje wizowe wobec 46 przedstawicieli białoruskich władz, w tym najwyższych rangą urzędników rządu Łukaszenki, prokuratury i służb specjalnych. Dodatkowo Departament Skarbu ogłosił sankcje majątkowe wobec 16 osób i 5 białoruskich podmiotów.

Rząd USA podkreślił, że sankcje wobec Białorusi demonstrują, iż społeczność transatlantycka jest zdecydowana wspierać aspiracje narodu białoruskiego. „Stoimy ramię w ramię z Białorusinami, wspierając ich fundamentalne prawa” - oświadczył Departament Stanu.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy