Stany Zjednoczone będą dalej sprzeciwiać się Nord Stream 2. Niewykluczone sankcje

Artykuł
Rury do przesyłu gazu (zdj. ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Stany Zjednoczone nadal będą sprzeciwiać się gazociągowi Nord Stream 2 i przyglądać się zaangażowanym w niego podmiotom pod kątem sankcji — powiedział w środę rzecznik resortu dyplomacji USA. Dodał, że każda firma biorąca udział w projekcie jest narażona na restrykcje.

Departament Stanu odpowiedział w ten sposób na pytanie o wtorkowe słowa szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena w Senacie USABlinken powiedział, że choć budowa gazociągu jest już praktycznie zakończona i USA nie mogły jej zapobiec, to „jest różnica między fizycznym ukończeniem gazociągu a uruchomieniem jego działania”. Dodał — bez dodawania szczegółów — że USA pracują nad tym drugim aspektem.

W odpowiedzi na prośbę o wyjaśnienie tych słów rzecznik Departamentu Stanu odparł, że choć USA „nie są w stanie spekulować na temat terminu zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu”, to nadal będą się sprzeciwiać projektowi i „przyglądać się podmiotom zaangażowanym w potencjalnie podlegające sankcjom działania”. Z wcześniejszych słów Blinkena w Senacie wynika, że może chodzić m.in. o firmy ubezpieczające rurociąg.

Firmy zaangażowane w Nord Stream 2 narażają się na sankcje

- Jasno daliśmy do zrozumienia, że firmy zaangażowane w Nord Stream 2 narażają się na ryzyko sankcji — powiedział rzecznik resortu. Jak dodał, USA prowadzą rozmowy z Niemcami dotyczące „sposobów, w których Niemcy mogą odpowiedzieć na nasze obawy dotyczące ryzyka stwarzanego przez gazociąg”.

- Będziemy też kontynuować nasze dyplomatyczne rozmowy z Ukrainą i frontowymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej na temat rurociągu i szerszego bezpieczeństwa energetycznego — dodał rzecznik Departamentu Stanu.

Zablokowanie budowy mogłoby zepsuć stosunki z Niemcami

We wtorek Blinken bronił decyzji o odstąpieniu USA od objęcia sankcjami spółki Nord Stream 2 AG i jej niemieckiego szefa, a prywatnie wieloletniego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina, Matthiasa Warniga. Jak tłumaczył, kolejne sankcje nie zablokowałyby budowy gazociągu, a mogłyby „zatruć” stosunki USA z Niemcami i zniechęcić Berlin do działań minimalizujących zagrożenia związane z Nord Stream 2. Chodzi głównie o to, by gazociąg nie mógł być używany przez Rosję do gazowego szantażu wobec Ukrainy. Blinken zaznaczył jednak, że w razie potrzeby sankcje te mogą zostać w każdej chwili przywrócone.

Mimo to decyzja o odstąpieniu przez Waszyngton od sankcji została przyjęta z dużym niezadowoleniem zarówno przez władze Ukrainy i m.in. Polski, jak i dużą część kongresmenów z obu partii.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy