Stan wyjątkowy przy granicy. Jest decyzja prezydenta

Artykuł
Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem związanym z sytuacją na granicy
fot. J. Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym przez Radę Ministrów, przy granicy z Białorusią – poinformował Błażej Spychalski. – Zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w parlamencie – dodał.

Spychalski zauważył, że „prezydent musiał wyważyć fundamentalne dla naszego państwa bezpieczeństwo granic, z drugiej swobody obywatelskie”. – Prezydentowi zależało na tym, by rozwiązania stanu wyjątkowego były jak najmniej dotkliwe dla obywateli – mówił.

– Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, ze względu na to, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi z Iraku głównie na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Litwy, Łotwy i Polski – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Rozporządzenie niezwłocznie rozpatrzy teraz Sejm. Posłowie bezwzględną większością głosów mogą uchylić rozporządzenie.

„Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi” – czytamy na stronie prezydent.pl

Źródło: prezydent.pl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy