Spotkanie Blinken-Rau. Szef polskiego MSZ: Rozmawialiśmy o szczycie Biden-Putin i o Nord Stream 2

Artykuł
Zbigniew Rau
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem rozmawialiśmy o szczycie Biden-Putin oraz o Nord Stream 2 i nakładaniu przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie zaangażowane w dokończenie tego projektu — poinformował w sobotę szef MSZ Zbigniew Rau.

W piątkowym komunikacie amerykański Departament Stanu podał, że w czwartkowej rozmowie szefów dyplomacji USA i Polski Blinken poruszył temat współpracy z Polską w sprawie zagrożeń związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

- Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa wobec NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy z Polską w celu zaradzenia zagrożeniu dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, związanemu z gazociągiem Nord Stream 2 - podał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price.

Blinken miał odnieść się do obrony demokratycznych wartości

Blinken miał również podkreślić „wagę obrony naszych demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich”, szczególnie w kontekście objęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Do tego komunikatu minister Rau odniósł się w rozmowie z dziennikarzami.

Rau: NIe mieliśmy okazji rozmawiać o wartośćiach demokratucznych

- Nie mieliśmy okazji rozmawiać o wartościach demokratycznych, tudzież o wolności mediów – powiedział minister.

- Mówiliśmy o dwóch rzeczach. Bardzo obszernie omawialiśmy kwestię szczytu Biden-Putin, a później rozmawialiśmy też o Nord Stream 2 i kwestii nakładania przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie, zaangażowane w dokończenie tego projektu – poinformował.

Minister Rau uczestniczy w Turcji w Antalya Diplomacy Forum, międzynarodowej konferencji dotyczącej globalnych wyzwań dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy