Cyberataki w Polsce. Sprawą mogą zająć się najwyższe ograny NATO

Artykuł
Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu
Fot. Pexels/Tima Miroshnichenko

Źródło wysokiego szczebla w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli przekazało, że w przyszłym tygodniu najwyższe ograny NATO prawdopodobnie zajmą się sprawą cyberataków w Polsce. Może chodzić o Radę Północnoatlantycką.

Rada Północnoatlantycka jest najważniejszym organem decyzyjnym NATO. Rada jest platformą konsultacyjną dla państw członkowskich w kwestiach dotyczących ich bezpieczeństwa.

- Eksperci Polski i NATO są w kontakcie w sprawie cyberataków w Polsce. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zajmą się tą sprawa najwyższe organy Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wpisuje się w cały szereg rosyjskich działań. Co chwilę jedno z państw NATO podnosi, że dochodzi do ataków hakerskich na instytucje i polityków - podało źródło

Wczoraj polski rząd powiadomił NATO o rosyjskim cyberataku na Polskę.

Polska przekazała państwom członkowskim UE, Komisji Europejskiej i Radzie dokument, który dotyczy szczegółów cyberataków, które zostały przeprowadzone w ostatnich dniach. Informacja została również przekazana ambasadorom USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Temat cyberataków zostanie poruszony podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Dyskusja na ten tematzostanie przeprowadzona także w piątek podczas spotkania ambasadorów UE w Brukseli.

Doniesienia zostały odnotowane przez CERT-EU, czyli działający na rzecz unijnych instytucji zespół reagowania na incydenty komputerowe (The Computer Emergency Response Team for the EU Institutions, Bodies and Agencies).

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy