Przejdź do treści
13:26 Tarnów: mężczyzna podejrzewany o zaatakowanie w piątek wieczorem w centrum miasta 17-latka zgłosił się na komisariat i przyznał do winy
13:07 GIS: woda na kąpieliskach nad morzem w woj. zachodniopomorskim i pomorskim jest zdatna do kąpieli. Z kolei nad kąpieliskami m.in. w Ustce, Łebie, Darłowie, Kołobrzegu, Rogowie i Mrzeżynie czerwona flaga jest związana z wysokimi falami
12:34 Ukraina: funkcjonariusze SBU w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej FSB, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Śmierć Diego Maradony. Medycy oskarżeni o zabójstwo

Źródło: Wikimedia Commons

Siedmioro członków zespołu medycznego, który zajmował się legendarnym argentyńskim piłkarzem Diego Maradoną przed jego śmiercią, stanie przed sądem pod zarzutem zabójstwa. Proces rozpocznie się we wtorek w Buenos Aires.

Sprawa koncentruje się wokół zarzutów, że zaniedbanie ze strony personelu medycznego przyczyniło się do śmierci Maradony 25 listopada 2020 roku w wieku 60 lat. Mistrz świata z 1986 roku doznał zawału serca w wynajętym domu w Tigre, zamożnej miejscowości w zespole miejskim Buenos Aires, gdzie kilka tygodni wcześniej dochodził do siebie po operacji usunięcia skrzepu krwi z mózgu. Prokuratorzy doszli do wniosku, że gdyby nie zaniedbania zespołu medycznego, jego śmierci można było uniknąć.

Grozi im 25 lat więzienia

Maradona był w swoim kraju postacią ikoniczną, uosabiającą mit drogi od pucybuta do milionera. Po zakończeniu kariery zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, otyłością oraz alkoholizmem, będąc bliskim śmierci już w 2000 i 2004 roku.

Oskarżonych w tym procesie zostało siedmiu z ośmiu pracowników służby zdrowia, w tym neurochirurg, psychiatra i pielęgniarki Maradony. Staną przed sądem pod zarzutem umyślnego zabójstwa. Grozi im do 25 lat więzienia. Pierwsza rozprawa odbędzie się we wtorek w dzielnicy Buenos Aires San Isidro.

Oskarżony jest neurolog Maradony, Leopoldo Luque, przez lata osobisty lekarz Maradony, który w listopadzie 2020 r. przeprowadził operację usunięcia skrzepu krwi w mózgu słynnego piłkarza. Prokuratura uważa, że powrót Maradony ze szpitala do domu po operacji był zbyt szybki, co mogło się przyczynić do jego śmierci trzy tygodnie później. Przed sądem stanie też specjalistka psychiatrii Agustina Cosachov. W badaniu toksykologicznym przeprowadzonym po śmierci Maradony nie wykryto alkoholu ani narkotyków, jednak w raporcie stwierdzono, że miał w organizmie leki psychotropowe przepisywane w stanach lękowych i depresyjnych.

Pozostali oskarżeni to: Carlos Diaz, specjalista od uzależnień, który nadzorował leczenie Maradony z powodu jego alkoholizmu; Nancy Forlini, lekarka, która pomagała zarządzać opieką domową piłkarza; Mariano Perroni, koordynator pielęgniarski; Ricardo Almiron, inny pielęgniarz, który opiekował się byłym piłkarzem i Pedro Pablo Di Spagna, lekarz kliniczny. Kolejna pielęgniarka Gisela Dahiana Madrid poprosiła o osobne osądzenie przez ławę przysięgłych w późniejszym terminie.

Raport podstawą oskarżenie

Prokuratura powołuje się na zlecony przez nią raport komisji lekarskiej, która w 2021 r. obwiniła zespół medyczny o działanie w "niewłaściwy, niedostateczny i lekkomyślny sposób". Komisja uznała, że brak odpowiedniego monitorowania Maradony przez zespół lekarski przyczynił się do jego śmierci, opisując jego leczenie jako obarczone "niedociągnięciami i nieprawidłowościami". W raporcie napisano, że lekarze przeoczyli "nietypowy obrzęk ciała" Maradony, będący oznaką możliwej niewydolności serca. Wyrażono obawy, że Maradona nie przeszedł żadnych badań serca ani laboratoryjnych w ciągu dwóch tygodni poprzedzających jego śmierć.

Na potwierdzenie zarzutów prokuratura ma przedstawić ponad 120 000 wiadomości tekstowych i nagrań audio z prywatnych rozmów między lekarzami i innymi osobami zaangażowanymi w opiekę nad Maradoną.

Wszyscy oskarżeni zaprzeczają nieprawidłowościom. Opisali Maradonę jako trudnego pacjenta, który opierał się leczeniu.

"Śmierć nastąpiła nagle, w godzinach snu, nie mieliśmy czasu na reakcję" - zapewnił Luque.

 

W odpowiedzi na obciążający raport komisji medycznej, obrona zleciła własne badanie kryminalistyczne, aby poprzeć twierdzenie, że śmierć Maradony "była nagła i bezbolesna". Luque podkreślił, że to sam Maradona nalegał na hospitalizację domową.

Diego był legendą

Maradona urodził się 30 października 1960 roku w Lanus. Ze slumsów Buenos Aires szybko trafił do czołowych klubów argentyńskich, a w 1982 roku do Barcelony za rekordową wówczas kwotę 10 mln dolarów. Był mistrzem świata z 1986 roku i wicemistrzem z 1990. W reprezentacji Argentyny rozegrał 91 meczów w latach 1977-94, grał w czterech mundialach. Był mistrzem Argentyny z Boca Juniors (1987), mistrzem Włoch z Napoli (1987 i 1990), z tym samym klubem zdobył Puchar Italii (1987) i Puchar UEFA (1989).

Dla drużyny narodowej zdobył 34 gole, ale prawdopodobnie najsłynniejsze z nich uzyskał w tym samym meczu - w ćwierćfinale mistrzostw świata w 1986 roku z Anglią (2:1). Trafił na 1:0 pokonując bramkarza Petera Shiltona lewą ręką. Jak później komentowano, widział to cały świat, ale nie widzieli sędziowie. Sam Argentyńczyk, mówiąc o tej bramce, wypowiedział słynną w świecie futbolu frazę: "Ręka Boga". Gol na 2:0 był kwintesencją talentu Maradony, który przedryblował kilku rywali, minął też bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki.

Jako trener Maradona nie odnosił już sukcesów. Prowadził m.in. drużynę narodową Argentyny (2008-2010), a także kluby w swojej ojczyźnie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Meksyku. Od 2019 roku był szkoleniowcem Gimnasia La Plata. W 2000 roku wspólnie z Brazylijczykiem Pele został ogłoszony zwycięzcą plebiscytu FIFA na najlepszego piłkarza XX wieku, choć w sondzie internetowej otrzymał zdecydowanie najwięcej głosów - 53 proc.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Kruszy się władza Donalda Tuska

Wrzosek znowu w dobrej formie. Łzy wylewane w TVN24 dawno już wyschły

W koalicji rządowej jest zamieszanie

Już nie tylko "inżynierowie". Ostaszewska widzi na granicy także "pielęgniarki, lekarzy, ekonomistów" [WIDEO]

Na co liczy Szymon Hołownia?

Ćwierć wieku temu zmarł Jan Karski. To on poinformował świat o Holokauście

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Najnowsze

Kruszy się władza Donalda Tuska

Na co liczy Szymon Hołownia?

Ćwierć wieku temu zmarł Jan Karski. To on poinformował świat o Holokauście

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Wrzosek znowu w dobrej formie. Łzy wylewane w TVN24 dawno już wyschły

W koalicji rządowej jest zamieszanie

Już nie tylko "inżynierowie". Ostaszewska widzi na granicy także "pielęgniarki, lekarzy, ekonomistów" [WIDEO]