7 listopada weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada zmieniające rozporządzenie w kwestiach sportowych.
W świetle nowych regulacji bezpieczeństwa wprowadza się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych. Zakaz ten obejmuje na biegane, lub jazdę na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
???? Od dziś zmiany dotyczące bezpieczeństwa w obszarze sportu! Prosimy o zapoznanie się z nowymi regulacjami dotyczącymi organizacji imprez i zawodów sportowych.
— Ministerstwo Sportu (@SPORT_GOV_PL) November 7, 2020
Szczegóły na: https://t.co/vC8IGl0lIZ#Sport #Bezpieczeństwo #Koronawirus pic.twitter.com/nO82qQZY4s
Wyżej wymienione zmiany nie odnoszą się natomiast do indywidualnych aktywności polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze (jednakże osoby te zobowiązane są do zakrywania ust i nosa).
Powyższy zakaz nie dotyczy również zorganizowanych zajęć sportowych (przeprowadzanych w ramach usługi przez podmiot, który w zakresie swojej działalności ma możliwość wykonywania takiej usługi).
Pozostałe regulacje w obszarze sportu pozostają bez zmian, co oznacza:
- Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – bez udziału publiczności,
- Wydarzenia sportowe, współzawodnictwo sportowe i zajęcia sportowe w całej Polsce - bez udziału publiczności,
- Zajęcia, wydarzenia sportowe oraz współzawodnictwo sportowe – liczba uczestników bez zmian.
W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.
Zajęć i wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego nie dotyczy zakaz organizowania zgromadzeń. Nie stosuje się tu również odnoszącego się do zgromadzeń limitu uczestników wynoszącego 5 osób.
Siłownie, kluby i centra fintess, baseny, aquaparki:
- działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
- są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
- są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
Obowiązuje również zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej obejmującej działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia).
W związku z klubami tanecznymi obowiązuje zakaz prowadzenia tej działalności. Z zakazu wyłączone są jednak sportowe kluby taneczne.