Igrzyska Europejskie czas zacząć. W Krakowie zapłonął znicz!
"Niech to wielkie święto sportu będzie zarazem wielkim świętem pokoju", mówił polski prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Tradycyjnego zapalenia znicza dokonało troje polskich sportowców. Byli to: Anita Włodarczyk, Janusz Pyciak-Peciak i Marcin Oleksy.
"Serdecznie pozdrawiam wszystkie reprezentacje przybyłe do Krakowa. Witam tysiące najlepszych sportowców z 48 krajów Europy. Ogromnie cieszymy się, że Polska jest gospodarzem 3. edycji Igrzysk Europejskich", powiedział prezydent w czasie ceremonii otwarcia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.
Jak przyznał, to szczególna edycja tej imprezy, bo igrzyska po raz pierwszy goszczą w państwie Unii Europejskiej, a jednocześnie to największe w tym roku wydarzenie sportowe na świecie.
"Sport jest przestrzenią szlachetnej rywalizacji, międzyludzkiej solidarności i przyjaźni", wskazał i nawiązując do ideałów olimpijskich ze starożytnej Grecji, które nakazują szanować wolność, pokój, ludzkie życie i godność każdego człowieka, zaznaczył, że szczególnie serdecznie wita sportowców z Ukrainy, która "toczy heroiczną wojnę z rosyjską agresją".
"Wasza obecność tutaj jest wyraźnym znakiem, że ideały olimpijskie są silniejsze niż zło i przemoc. Dziękuję, że jesteście", powiedział Duda.
Życzył zawodnikom medali i rekordów, ale wyraził też nadzieję, że efektem Igrzysk będzie płynące z Polski przesłanie.
"Niech to wielkie święto sportu, rozpoczynające się dzisiaj w Krakowie, będzie zarazem wielkim świętem pokoju i europejskiej jedności", podkreślił.
💬 To szczególna edycja tej imprezy, bo Igrzyska po raz pierwszy odbywają się na terytorium Unii Europejskiej. Jednocześnie jest to największe w tym roku wydarzenie sportowe na świecie. Jestem przekonany, iż wszyscy czujemy, że już dzisiaj zapisuje się ono w historii — Prezydent… pic.twitter.com/SwJBDNOY9O
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 21, 2023
Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos powiedział z kolei, że kontynentalna sportowa rodzina czekała na ten dzień cztery lata i dodał, że w osiąganiu świetnych wyników pomocne będą wspaniałe warunki, jakie stworzono w Krakowie i Małopolsce.
"Dziękuję Polsko, dziękuję Kraków", reasumował.
Kulminacyjnym momentem trwającej prawie trzy godziny ceremonii otwarcia było zapalenie znicza. Na ostatnich metrach pochodnie z Ogniem Pokoju, który 3 kwietnia prezydent Duda odebrał w Rzymie, a przez ostatni miesiąc krążył on po Polsce, nieśli wybitni byli i obecni polscy sportowcy: Zygmunt Smalcerz, Robert Korzeniowski, Maja Włoszczowska, Dawid Tomala i Marian Woronin.
Dzieła dokończyli natomiast trzykrotna mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, złoty medalista igrzysk w Montrealu w 1976 roku w pięcioboju nowoczesnym Janusz Pyciak-Peciak oraz ampfutbolista Marcin Oleksy, zwycięzca ostatniego plebiscytu FIFA na "Gola Roku".
Znicz będzie płonął do 2 lipca, gdy zgaśnie podczas uroczystości zamknięcia igrzysk.
Prezydent @AndrzejDuda w #Kraków: Życzę wszystkim zawodnikom zdobycia medali i ustanawiania nowych rekordów. Ale mam nadzieję, że efektem tych Igrzysk będzie również przesłanie, płynące stąd, z polskiej ziemi, z serca Europy. Niech to wielkie święto sportu, rozpoczynające się w… pic.twitter.com/gJPqYOHkqb
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 21, 2023