Spada zaufanie do Unii Europejskiej. „Unia zawiodła”

Artykuł
W Niemczech i Francji odpowiednio 55 i 62 proc. pytanych uważa, że Unia „nie działa”
Fot. Flickr/EU Exposed

Z sondażu przeprowadzonego przez European Council on Foreign Relations (ECFR) w 12 państwach Wspólnoty wynika, że spada zaufanie do UE, która zdaniem ponad połowy respondentów z Niemiec i Francji jest niewydolna i nie działa tak, jak powinna.

Zaufanie publiczne w instytucje UE spadła z powodu. Efekt ten jest najsilniejszy w Niemczech.

Piętnaście miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 wielu Europejczyków ma mniejsze zaufanie do instytucji UE. Ich nadzieje i oczekiwania na lepszą i skuteczniejszą współpracę europejską – widoczne na początku kryzysu – nie ziściły się.

W Niemczech i Francji odpowiednio 55 i 62 proc. pytanych uważa, że Unia „nie działa”. We Włoszech taką ocenę podziela 57 proc. ankietowanych, w Hiszpanii – 52 proc., a w Austrii – 51 proc. W Polsce to mniej, bo 33 proc., ale 44 proc. Polaków przyznało, że ich zaufanie do Unii zmniejszyło się w ostatnim roku.

„Jest to dzwonek alarmowy, aby skierować wsparcie dla UE we właściwym kierunku. Poczucie wspólnej wrażliwości nie wystarczy, aby posunąć projekt europejski do przodu po pandemii. Instytucje UE muszą teraz zademonstrować swoją zdolność do służenia obywatelom europejskim poprzez wzmocnienie siły UE, jej zdolności do działania na arenie globalnej oraz wsparcia dla państw członkowskich w wychodzeniu z pandemii – napisali autorzy analizy.

Źródło: ecfr.eu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy