Sektor małych i średnich przedsiębiorstw. KE zatwierdziła pożyczki na wsparcie

Artykuł
Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł
Fot.: pixabay/Mizianitka

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że Komisja Europejska zatwierdziła prawie 1 mld 400 mln zł dla firm z sektora MŚP na szybką pomoc przy wychodzeniu z pandemii.

- Mamy decyzję KE na świeże, antycovidowe pieniądze, które w pierwszej kolejności trafią do firm w związku z tym, że one najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła prawie 1 mld 400 mln zł dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. I jest to takie pierwsze zatwierdzenie dla Polski w ramach instrumentu REACT-UE. Dotyczy programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 r. Są to środki z nowej perspektywy 21-27, ale dotyczą jeszcze programu, który wdrażamy w perspektywie 14-20 - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Dzisiejsza decyzja Brukseli pozwoli zrobić nam duży krok w wychodzeniu ze skutków pandemii. Te fundusze zostaną uruchomione po ratyfikacji decyzji o Zwiększeniu Zasobów Własnych UE przez wszystkie państwa członkowskie - zaznaczyła.

Zasoby własne w budżecie UE

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE.

Pakiet 1,4 mld zł jest elementem 770 mld zł wynegocjowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- W ramach instrumentu REACT-UE dla Polski będzie przeznaczonych ok. 7 mld 400 mln zł. Mają to być środki na szybkie wsparcie gospodarki na wychodzenie z pandemii - zaznaczyła.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak twierdzi, że plany Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zakładają, że środki w wysokości prawie 1,4 mld zł trafią do firm.

Pożyczki płynnościowe

1,2 mld zł przeznaczone będzie na pożyczki płynnościowe poprzez odnowienie funduszu pożyczkowego, który został uruchomiony w kwietniu zeszłego roku.

- Ponad 1,2 mld zł na znane i cieszące się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców pożyczki płynnościowe, ponad 110 mln zł zostanie przeznaczone na nowe rozwiązania cyfrowe w przedsiębiorstwach, a ponad 52 mln zł na wsparcie, zarządzanie i monitorowanie realizacji działań przeciwdziałających skutkom epidemii - powiedziała.

O takie pożyczki mogą ubiegać się mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Okres spłaty pieniędzy może trwać nawet do 6 lat, a karencja w spłacie do 6 miesięcy.

Nie będzie opłat ani prowizji za uruchomienie kredytu, a oprocentowanie pozostanie na poziomie zero.

Pożyczki będzie można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych np. wypłata wynagrodzeń dla pracowników, spłata zobowiązań krótkoterminowych, opcjonalnie także na wydatki inwestycyjne.

O pożyczki będzie można ubiegać się u pośredników finansowych, którzy wybierani są przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Zakładamy, że instrument ten ruszy od 3 kwartału bieżącego roku - dodała.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy