Rzeczy osobiste powojennych jeńców. Zapomniany temat Malborka

Artykuł
Na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie
Fot. nac.gov.pl

Muzeum Miasta Malbork otworzyło wystawę czasową „Stalag XX B – historia nieopowiedziana". Wydarzenie poświęcone jest historii jeńców wojennych.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do końca roku. „Historia nieopowiedziana" rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę.

Do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich.

Na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie — głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu.

 muzeummiastamalbork_670_03

Głównym eksponatem wystawy będzie obiekt unikatowy, który stał się punktem wyjścia do całej narracji wystawy — mural namalowany przez jeńców brytyjskich podczas II wojny światowej, który ocalał i dziś znajduje się w muzealnych zbiorach.

Patronat honorowy nad wystawą objęły Ambasada Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie oraz Ambasada Francuska, a także Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny wystawie przyznało Radio Gdańsk oraz TVP 3 Gdańsk.

Źródło: radiomalbork.fm

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy