Rzecznik rządu: Za czasów rządów PiS do samorządów trafia więcej pieniędzy

Artykuł
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller
Fot.: Twitter/@PremierRP

Zakończyła się konferencja prasowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prowadził ją rzecznik rządu - Piotr Müller.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz kilku prezydentów innych miast skrytykowało w środę założenia Polskiego Ładu. Przestrzegali, że na zaproponowanych w nim rozwiązaniach podatkowych same tylko miasta stracą ok. 145 mld zł. Według szacunków Trzaskowskiego Warszawa może stracić na Polskim Ładzie 1,7 mld złotych.

Do zarzutów samorządowców odniósł się w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. W jego ocenie samorządowcy traktują Polski Ład wybiórczo.

- Jakoś dzisiaj nie było powiedziane, że chociażby tylko w tym roku ponad 20 mld złotych trafi dodatkowo do samorządu terytorialnego na inwestycje, które są niezbędne, a w najbliższych kilku latach będzie to blisko 100 mld złotych, które dodatkowo trafią z Rządowego Funduszu Polski Ład - wskazał rzecznik rządu.

Jak dodał, oprócz Rządowego Funduszu Polski Ład przygotowane mają zostać także projekty ustaw, dzięki którym np. wydatki bieżące i inwestycje samorządów można będzie kształtować w sposób elastyczny. Müller przypomniał, że rząd planuje wprowadzić także subwencję inwestycyjną dla samorządów.

- Te rozwiązania niedługo dodatkowo do tego przedstawimy, więc to już będzie taki pakiet, który pomaga samorządom i wyrównuje ich szanse, bo problemem w polskim samorządzie było to, że często te mniejsze samorządy - gminne czy mniejszych i średnich miast miały problemy z ważnymi inwestycjami. To się właśnie zmienia dzięki tej polityce, którą proponujemy w ramach Polskiego Ładu - przekonywał rzecznik rządu.

Müller dowodził ponadto, iż w czasie rządów PiS znacząco wzrosły dochody samorządów. Jak mówił, jeśli porównać dochody Warszawy z podatków PIT i CIT z lat 2016 i 2019, to nastąpił wzrost o ponad 2,4 mld złotych, czyli o 50 proc. W przypadku Poznania - według rzecznika rządu - był to wzrost o 45 proc., a Gdańska - o 52 proc.

- W związku z tym twierdzenie, że samorządy tracą na rządzie PiS jest po prostu nieprawdziwe. W czasach rządów PiS samorząd terytorialny nigdy nie zyskał tak wiele środków finansowych w stosunku do lat poprzednich właśnie ze względu na dobrą, rozsądną politykę gospodarczą PiS, która przynosi również efekty właśnie w postaci zwiększenia dochodów samorządu terytorialnego - przekonywał Müller.

 

Źródło: Facebook/Kancelaria Premiera

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy