Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Umowy zostały podpisane

Artykuł
Jego celem jest przyspieszenie powstawania bezpiecznej infrastruktury
Fot. PAP/Piotr Kowala

W Słupsku podpisano umowy dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Dokumenty zostały zawarte przez wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem oraz przedstawicielami samorządów na inwestycje w powiatach słupskim i bytowskim.

Samorządowcy z gmin i powiatów słupskiego oraz bytowskiego odebrali w sobotę w słupskiej delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji drogowych z RFRD z rąk Müller. Umowy podpisali z wojewodą.

Gminy powiatu słupskiego i powiat słupski otrzymały dofinansowanie o łącznej wartości ok. 28 mln zł. Te środki pozwolą min. na przebudowę drogi powiatowej Smołdzino-Gardna, ul. Konarskiego w Słupsku, ul. Polnej w Ustce oraz drogi gminnej w miejscowości Dobra w Dębnicy Kaszubskiej. W Damnicy powstanie nowa ul. Konopnicka.

Natomiast do powiatu bytowskiego i okolicznych gmin trafiło z RFRD ponad 12 mln zł. Te pieniądze wykorzystane zostaną na realizację m.in. przebudowy drogi powiatowej na trasie Role-Rozjazd w gminie Miastko, ulic: Tartacznej, Szkolnej i Strażackiej w gminie Parchowo, ul. Miłej w Bytowie.

- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to jest fundusz, który ma wspierać drogi lokalne. Z jednej strony rząd PiS buduje drogi o charakterze systemowym, czyli drogi ekspresowe, krajowe, a z drugiej strony wspieramy drogi lokalne, ponieważ były one przez wiele lat zaniedbane. Rekordowe środki finansowe na ten cel są właśnie przeznaczane dla kolejnych samorządów, w kolejnych edycjach rządowego funduszu - mówił rzecznik rządu.

Wsparcie dla wielu województw 

Wojewoda pomorski zaznaczył, że podpisano już wcześniej umowy finansowego wsparcia w ramach RFRDT z samorządami powiatów: lęborskiego, kwidzyńskiego, sztumskiego.

- Kolejne będą zawierane w najbliższych dniach - dodał.

- Trzy edycje rządowego programu wsparcia dróg lokalnych „to na terenie województwa pomorskiego 850 km dróg nowych albo wyremontowanych, to 600 mln zł dotacji dla samorządów terytorialnych - podkreślił.

- Ten nabór, który przed nami, na 2022 r., spowoduje, że na Pomorzu przekroczymy 1000 km dróg lokalnych, które zostaną zbudowane, przebudowane lub wyremontowane - powiedział Drelich.

W ramach RFRD w 2021 r. dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy na Pomorzu wyniesie ponad 136 mln zł. Wsparcie uzyska w sumie 141 zadań: 30 powiatowych i 111 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 328 kilometrów dróg w regionie.

Fundusz Dróg Samorządowych, obecnie przekształcony w Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, powstał jako mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy