Fundusz Dróg Samorządowych w praktyce. Kolejne odcinki pod Krakowem oddane kierowcom

Artykuł
Minister Andrzej Adamczyk (w środku) podczas konferencji prasowej
twitter/Szymon Huptys

Ministerstwo Infrastruktury chwali się efektami działania Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Jerzmanowice-Przeginia w powiecie krakowskim dzięki rządowemu wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych wyremontowała kluczową ulicę. Tam też odbyła się konferencja prasowa ministra Andrzeja Adamczyka.

Ulica jest jednym z najważniejszych elementów lokalnej infrastruktury. Przez lata była zaniedbana. Wsparcie z funduszu umożliwiło jej modernizację.

Resort argumentuje, że pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest też jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i poszczególnych, lokalnych ośrodków gospodarczych. Rządowy fundusz ma przeciwdziałać degradacji lokalnej infrastruktury.

Minister Andrzej Adamczyk powiedział, że wszystkie drogi realizowane dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych są bardzo potrzebne w gminach i powiatach, w których powstają. Dodał, że dzięki funduszowi wiele małych, lokalnych firm budowlanych może budować swój potencjał.
Pierwsze inwestycje w ramach Funduszu zostały zrealizowane w 2019 roku.

 

Minister odwiedził też sąsiednie miejscowości Krzeszowice i Korzkiew, gdzie również wyremontowano fragmenty dróg dzięki wsparciu z FDS.

Jak działa Fundusz Dróg Samorządowych?

Środki Funduszu Dróg Samorządowych przekazywane są na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych, dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także na finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg lokalnych o znaczeniu obronnym.

Wsparcie jest przyznawane na podstawie wniosków składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiadają wojewodowie.

Wśród czynników, które decydują o przyznaniu pieniędzy z Funduszu są takie, jak zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Niektóre czynniki mogą opracować sami wojewodowie.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy