Rząd obniża stawkę VAT na paliwa. Obajtek: To ważne dla całej gospodarki

Artykuł
Obniżka cen paliw pozytywnie wpłynie na całość gospodarki
Canva

W pierwszych dniach lutego powinny nastąpić kolejne obniżki cen paliw – poinformował w niedzielę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak przypomniał, ma to być efekt obniżki stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc., co jest elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0.

- To jest bardzo ważne dla całej gospodarki, ponieważ paliwo jest cenotwórcze w każdej gałęzi. To bardzo dobry kierunek, te działania są bardzo ważne i na pewno postaramy się w tym zakresie przełożyć to na rynek – zapewnił Obajtek w Polskim Radiu. Zapewnił jednocześnie, że Orlen dostosowuje swoje ceny paliw zarówno do rynku, prowadzonej polityki, jak i działań rządowych.

- Jeżeli strona rządowa utrzyma kwestię zmniejszenia danin, to my również będziemy utrzymywać kwestię zmniejszonych cen. Zależy to wszystko w 80 proc. od strony rządowej i w 20 proc. od PKN Orlen – podkreślił.

Czytaj: „Dziennikarski poker”. Obajtek: Bez fuzji Lotos nie miałby przyszłości

W ramach pierwszej - grudniowej - tarczy antyinflacyjnej obniżono akcyzę do minimalnego poziomu dopuszczonego w Unii Europejskiej. Z kolei od 1 stycznia obowiązuje zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej paliw. W ramach drugiej tarczy zostanie obniżony VAT na paliwa z 23 do 8 procent.

- Zarówno zmniejszenie VAT z 23 do 8 proc. jak i zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej paliw będzie bardzo szybko implementować w rynek. Poprzez rynek hurtowy i naszą sieć stacji obniżymy te ceny - powiedział prezes PKN Orlen.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy