Rozpoczyna się projektowanie ostatniego odcinka autostrady A2. Adamczyk: To Polski Ład w praktyce

Artykuł
Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie ostatniego, 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa z Białorusią. Obecnie na wschód od Warszawy w realizacji jest siedem odcinków A2, w ramach których wybudowane zostanie ponad 100 km autostrady.

– Dzisiejsza umowa na projekt odcinka między Białą Podlaską a granicą państwa przybliża nas do połączenia autostradą A2 zachodniej i wschodniej granicy naszego kraju. To inwestycja o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk przypomniał, że budowa autostrady A2 w tej części Polski jest możliwa dzięki decyzji rządu w 2017 roku o zwiększeniu finansowania inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

– Polska jest jedna. W każdym regionie naszego kraju mieszkają obywatele, którzy zasługują na to, aby państwo realizowało i wspierało ważne inwestycje. Dlatego budujemy spójną, bezpieczną i nowoczesną sieć komunikacyjną złożoną z autostrad i dróg ekspresowych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wykonawcą kontraktu jest firma Mosty Gdańsk. Umowa o wartości 9,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od daty jej zawarcia.

Zadaniem projektanta jest wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa.

Budowa A2 od węzła Lubelska do Białej Podlaskiej

W sierpniu 2020 r. do ruchu oddany został ponad 15 km odcinek trasy A2 pomiędzy węzłem Lubelska w Warszawie a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Wiosną 2020 r. zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Wojewoda Mazowiecki prowadzi obecnie postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Zakończenie prac na tych odcinkach A2 jest planowane w 2023 r. Na początku tego roku została zawarta umowa na realizację autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów w województwie mazowieckim. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w 2024 r. Te trzy odcinki A2 mają łączną długość ponad 37 km.

W kwietniu tego roku GDDKiA podpisała umowy na realizację czterech kolejnych fragmentów A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości prawie 64 km. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków o wydanie decyzji ZRID.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy