Rosyjskie myśliwce tuż przy polskiej granicy. Oficjalnie w ramach szkolenia

Artykuł
Rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-30SM wylądowały w bazie 150 km od polskiej granicy
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Na lotnisko w Baranowiczach, 150 km od granicy z Polską, przyleciały rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-30SM. Według zapowiedzi ministerstwa obrony będą one odbywać dyżur bojowy w ramach białorusko-rosyjskiej bazy szkoleniowej.

Na lotnisko w Baranowiczach w celu utworzenia wspólnego centrum szkolenia lotnictwa bojowego i wojsk obrony powietrznej Białorusi i Rosji przybyły samoloty Su-30SM Sił powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w środę ministerstwo obrony.

Lotnicy będą odbywać wspólny dyżur bojowy w ramach ochrony granic powietrznych państwa związkowego, tj. Białorusi i Rosji.

28 sierpnia poinformowano, że do Grodna przybyły oddziały rosyjskich wojsk rakietowych. „W celu utworzenia wspólnego centrum szkolenia sił lotniczych i wojsk obrony powietrznej Białorusi i Rosji do Grodna przybyły oddziały rosyjskich wojsk rakietowych” - podał resort obrony w komunikacie w Telegramie.

O planach utworzenia centrum szkolenia bojowego na terytorium Białorusi poinformowano w marcu. Decyzja w tej sprawie zapadła 5 marca w Moskwie podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi.

Ministerstwo obrony podawało, że powstać mają trzy centra szkoleniowe, jedno na terenie Białorusi, a pozostałe dwa w Rosji.

Na Białorusi odbywać się będzie przygotowanie pilotów myśliwców oraz obsługi systemów obrony powietrznej.

„Na bazie tego białoruskiego  ośrodka będą przygotowywane załogi samolotów Su-30SM, prowadzone będzie szkolenie białoruskich specjalistów obsługi systemów rakietowych, w które wyposażone są siły zbrojne Rosji, a także wspólne wykonywanie zadań bojowych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy