Rosyjscy agenci przygotowują grunt pod inwazję na Ukrainę

Artykuł
Putin zamierza przekonać rosyjską opinię publiczną o konieczności interwencji na Ukrainie
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / KREMLIN P

Rosyjscy agenci wpływu już zaczęli fabrykowanie prowokacji, by uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie i doprowadzić do podziałów wewnątrz tego kraju - powiedział PAP przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena, potwierdzając doniesienia mediów o planowanych „operacjach pod fałszywą flagą” w Donbasie.

Oficjel stwierdził, że rosyjskie wojska planują prowokację z użyciem rozlokowanych wcześniej w Donbasie dywersantów i że do operacji może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Rosja przygotowuje grunt, by mieć opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji, w tym za pomocą działań sabotażowych i operacji informacyjnych, poprzez oskarżenie Ukrainy o przygotowanie nadchodzącego ataku przeciwko rosyjskim siłom na wschodniej Ukrainie - powiedział przedstawiciel amerykańskich władz.

Czytaj: Rosja wysyła sabotażystów na wschodnią Ukrainę

Według władz USA operacje mają poprzedzić wojskową interwencję między styczniem a lutym - o ile władze Rosji podejmą decyzję o ataku. Dywersanci mieli być specjalnie przeszkoleni w walce w przestrzeni miejskiej i sabotażu przeciwko donbaskim separatystom.

Przedstawiciel administracji Bidena dodał, że „rosyjscy agenci wpływu” w mediach i na portalach społecznościowych już zaczęli „fabrykację ukraińskich prowokacji” by uzasadnić inwazję i doprowadzić do podziałów w ukraińskim społeczeństwie.

Mają oni również lansować narrację o tym, że to Zachód winny jest obecnym napięciom, a także podkreślać „problemy humanitarne, które interwencja mogłaby rozwiązać” oraz promować patriotyzm i wsparcie dla działań wojennych.

Czytaj: Szefowie MSZ krajów UE rozważają sankcje wobec Rosji. „Chcemy ją odwieść od ataku na Ukrainę”

Urzędnik nie podał konkretnych przykładów, ani nie odpowiedział wprost na pytanie o to, na ile konkretne informacje posiadają USA na temat planowanych prowokacji.

Jako pierwsza informacje o rosyjskich działaniach podała telewizja CNN, a po niej także inne media, w tym portale Politico, Buzzfeed i Foreign Policy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy