Rosja zarejestrowała trzecią szczepionkę przeciw Covid-19. Znów przed zakończeniem badań klinicznych

Artykuł
Już 1,7 mln osób w Rosji otrzymało dwie dawki szczepionki Sputnik-V
Fot. Pixabay/elianemey

W Rosji została zarejestrowana trzecia szczepionka przeciwko Covid-19, preparat o nazwie CoviVac – poinformował premier Michaił Miszustin. Tak jak poprzednie szczepionki, zarejestrowano ją jeszcze przed zakończeniem badań klinicznych.

Poprzednie preparaty – Sputnik-V i EpiVacCorona – zarejestrowano w sierpniu i październiku 2020 r. Trzecia szczepionka zostanie skierowana do użytku w połowie marca. Wówczas do obrotu trafi 170 tys. dawek preparatu – zapowiedział Miszustin.

Poinformował ponadto, że w Rosji wyprodukowano dotychczas 10 mln dawek pierwszej ze szczepionek, Sputnika V i 80 tys. dawek drugiej rosyjskiej szczepionki – EpiVacCorona.

Trzecia rosyjska szczepionka została opracowana w ośrodku badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Michaiła Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk. Szef ośrodka Ajdar Iszmuchamietow mówił, że jej skuteczność według wstępnych wyników przekracza 90 proc. Szczepionka zalecana jest dla osób w wieku od 18 do 60 lat.

Wicepremier Tatiana Golikowa poinformowała, że według stanu na 10 lutego 1,7 mln osób w Rosji otrzymało dwie dawki Sputnika V, a 2,2 mln osób – jedną (pierwszą) dawkę. 45 proc. zaszczepionych to osoby w wieku powyżej 60 lat.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy