Rosja: liczba zakażeń przekroczyła kolejną granicę. Lekarze ostrzegają przed jesiennym sezonem wirusowym

Artykuł
Moskwa
Fot. Pixabay/apreklama

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji od początku pandemii sięgnęła w niedzielę 7012599, po wykryciu w ciągu minionej doby 18 645 nowych przypadków. Próg 6 mln w Rosji przekroczono 20 lipca. Najnowsze dane podał w niedzielę sztab rządowy ds. walki z epidemią.

Według oficjalnych statystyk zmarło w Rosji od początku epidemii około 187 tys. chorych na Covid-19. W ciągu minionej doby zarejestrowano 793 zgony.
W ostatnich tygodniach dobowy przyrost zakażeń ustabilizował się w kraju na poziomie około 18 tysięcy. Jednak nadal liczba zakażeń jest dość spora, za co — zdaniem władz — odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa. Wysoka jest też śmiertelność: 28 sierpnia odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów - 820 w ciągu doby.

Liczba zgonów wyższa niż w zeszłym roku

Sztab rządowy uwzględnia w statystyce zgonów przypadki, gdy koronawirus był bezpośrednią przyczyną śmierci pacjenta. Zarazem, w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku zmarło w Rosji ponad 16 proc. więcej ludzi, niż przed rokiem. Wielu ekspertów jest zdania, że za ten wzrost umieralności w praktyce odpowiada koronawirus.

Kolejny wzrost zachorowań na Covid-19 oczekiwany jest jesienią - ostrzegła niedawno naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa. Podkreśliła, że co roku, gdy w drugiej dekadzie września Rosjanie wracają z urlopów i zaczynają działać szkoły, rośnie zasięg infekcji wirusowych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy