Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową. Żołnierze będą się szkolić wspólnie

Artykuł
Alaksandr Łukaszenka uważa za celowe, by na Białorusi rozmieszczono rosyjskie samoloty
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, uzgodnili, że powstaną trzy ośrodki szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów, w tym jeden w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi – podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe mają się znajdować w obwodzie niżnonowogrodzkim i w obwodzie kaliningradzkim Rosji.

Szojgu i Chrenin omówili plan działań w ramach współpracy wojskowej na 2021 r., w tym wspólne ćwiczenia strategiczne Zapad-2021. Za główny temat rozmów Szojgu uznał działanie wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej Rosji i Białorusi.

Ćwiczenia Zapad-2021 mają się odbyć w dniach 10-16 września na terytorium obu krajów. Białoruski resort obrony oznajmił w styczniu, że będą się one zasadzać na „jednym z wariantów stopniowej eskalacji sytuacji wojskowo-politycznej wokół umownych krajów”.

Rosyjskie samoloty na Białorusi

Na początku marca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że uważa za celowe, by na Białorusi rozmieszczono rosyjskie samoloty w celu wspólnego pełnienia służby.

W lutym premier Rosji Michaił Miszustin polecił resortom spraw zagranicznych i obrony przeprowadzenie rozmów z Mińskiem na temat przedłużenia wykorzystania dwóch obiektów wojskowych na Białorusi. Od 1995 r. są to 43. węzeł łączności wojskowej floty Rosji „Wilejka” i stacja radiolokacyjna „Wołga” w składzie rosyjskiego systemu ostrzegania o ataku rakietowym.

Rosja i Białoruś mają wspólny system regionalny obrony przeciwlotniczej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy