Rok Norwidowski. Wydarzenia upamiętniające postać wybitnego poety

Artykuł
Niektóre wydarzenia miały już swoją premierę, ale nadal są dostępne dla publiczności
Fot. twitter/FPatriotyczna

Resort kultury poinformował, że instytucje podległe Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji trwającego Roku Norwidowskiego przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywać się będą w Polsce i za granic. Zaplanowane są m.in. wystawy, pokazy, spektakle oraz warsztaty.

Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Wszystko ze względu na uznanie jego zasług dla polskiej kultury oraz z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin czwartego wieszcza.

Z tej okazji instytucje podległe MKDNiS przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywać się w Polsce i za granicą.

- Pośród licznych wystaw, wystaw plenerowych, pokazów i spektakli adresowanych do różnych grup wiekowych są między innymi: premiera opery Wanda do tekstu C. K. Norwida - poinformowało Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Prowadzone są również prace konserwatorskie tzw. grobu norwidowskiego na cmentarzu polskiej emigracji w Montmorency pod Paryżem. Odpowiada za nie Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Zaplanowana jest również wystawa „Norwid w rysunkach" w Narodowym Centrum Kultury, spacery historyczne po Warszawie śladami C. K. Norwida organizowane przez Muzeum Historii Polski, warsztaty dla nauczycieli „Artyści Wielkiej Emigracji" organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz cykl spotkań z czytaniami performatywnymi tekstów dramatycznych poety „Norwid w teatrze świata". Odbędzie się też konkurs na najlepszą realizację sztuki lub adaptacji tekstów C. K. Norwida podczas konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

Kamil Norwid zmarł 23 maja 1883 r. Był wszechstronnym artystą, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem i filozofem.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy