Rocznica śmierci francuskiego księdza. Islamiści zabili go podczas mszy

Artykuł
85-letni ks. Jacques Hamel został dźgnięty nożem w szyję w kościele 26 lipca 2016 r.
Fot.: Twitter/@sbalcerac

Obchody piątej rocznicy zamordowania francuskiego księdza Jacques'a Hamela przez islamskich terrorystów odbyły się dziś w miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray na północy Francji. Duchowny podczas mszy świętej został dźgnięty nożem w szyję.

- Rząd Republiki upamiętnia swoich męczenników i nie ma wątpliwości, że Jacques Hamel jest jednym z nich – powiedział obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

- Islamistyczne barbarzyństwo dotyka wszystkich symboli, które składają się na Zachód i Francję. Barbarzyństwo, z którym mamy do czynienia, jest trudne do zwalczenia (...) Musimy kontynuować zdecydowaną walkę przeciwko tym, którzy wykorzystują Boga do zabijania - dodał.

- Jacques Hamel odznaczał się skromnością i prostotą – podkreślił natomiast Hubert Wulfranc, który był merem Saint-Etienne-du-Rouvray w 2016 roku, gdy doszło do ataku.

Obecny szef władz miasta Joachim Moyse określił ojca Hamela jako „człowieka Kościoła i oddanego obywatela”, który „niósł przesłanie pokoju i nadziei”.

- Jakie jest wielkie oczekiwanie ludzkości, jeśli nie pokój? - pytał w homilii arcybiskup Rouen Dominique Lebrun.

Uroczystość odbyła się w obecności nielicznych wiernych, którzy uczestniczyli w mszy świętej celebrowanej przez księdza Hamela w czasie zamachu w 2016 r. Wśród nich był Guy Coponet, który został wówczas poważnie ranny.

Arcybiskup Lebrun przypomniał, że trwa proces przygotowań do beatyfikacji ks. Hamela.

85-letni ks. Jacques Hamel został dźgnięty nożem w szyję w kościele 26 lipca 2016 r. Zabójcy, twierdzący, że należą do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie, zostali zastrzeleni przez policję.

Proces czterech osób podejrzanych o współudział w zabójstwie ks. Hamela ma się rozpocząć w 2022 r.

Źródło: Radio Opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy